blank
Fenerbahçe BekoKöşe YazılarıNBATurkish Airlines Euroleague

Udoh yerine Jason Thompson mı?

CHARLOTTE, NC - DECEMBER 2: Jason Thompson #1 of the Golden State Warriors moves the ball against the Charlotte Hornets during the game on December 2, 2015 at Time Warner Cable Arena in Charlotte, North Carolina. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2015 NBAE (Photo by Brock Williams-Smith/NBAE via Getty Images)
605görüntüleme

Kariyerinin 8 sezonunu Nba’de, son yıllardaki form düşüklüğünden sonrada geçen yılını Çin liginde geçiren, uzun forvet ve pivot pozisyonlarında oynayabilen 31 yaşındaki Jason Thompson, yeni sezonda Fenerbahçe Doğuş forması giyecek. Her zaman iyi bir ribaundcu olarak bilinen, vasat altı bir hücum gücü olsa da son derece ortalama bir orta mesafe şutuna sahip olan, Hustle play oyunlarını, yani oyunun mücadele kısmını, oyun karakterinin merkezine yerleştiren Thompson, bu özelliği ile Nba’de yıllarca kalıcı olmayı başarabilmiştir.

Yeni sezonda Avrupa macerasına başlayarak, NBA dışında neler yapabileceğini kendisiyle beraber bizimde görmemizi sağlayacak. Herkesin kafasındaki soru belli. Udoh’un boşluğunu doldurabilecek mi? Ben bu soruya farklı yönden bakmak istiyorum. Udoh, özellikle savunmada tek kişilik dev kadroydu. Çoğu zaman pota altı savunmasını tek başına domine ederek, takım arkadaşlarına sonsuz güven aşılıyordu. Hücumda ise sisteme uygun hareket ederek, mümkün olduğunca arkadaşlarına yardımcı olup pace and space oyununda kendisine biçilen hücum rolünü kusursuz biçimde sahaya koyuyordu. Thompson’ın ilk bakışta bunları vermesi oldukça zor gözüküyor. Savunmada o kadar bezdirici veya hücumda o kadar pasör bir oyun kimliğine bürünmesi.

Ancak uzun rotasyonuna gelen tek oyuncu Thompson değil. Euroleague’in en zeki uzunlarından biri olan ve Obradovic basketboluna direk uyum sağlayabileceğini düşündüğüm Nicolo Melli’yi aldılar. Ve bu da demek oluyor ki işler geçen seneden biraz farklı olacak. Thompson’ın direk Udoh yerine alınmış bir oyuncu olarak değil de, Udoh gittikten sonraki değişimin bir parçası olarak görmemiz daha doğru olur. Savunmadaki ve hücumdaki rollerin geçen seneden farklı olarak, değişerek paylaşılacak olması su götürmez bir gerçek. Takımın pota altı savunması geçen seneki kadar keskin ve güçlü olamayabilir. Ancak pota altı hücumu Melli, Vesely ve Thompsonla beraber daha fonksiyonlu ve çeşitlilik sağlayabilecek bir tandem oluşturabilir. Savunmada ki gerilemeyi hücumla kapatabilir.

Kısacası Thompson’ın, Udoh kadar katkı verebilsin diye oyununa farklı silahlar katması gerektiğini düşünmüyorum. Nba’de ki iyi dönemlerinde yaptıklarının aynısını Fenerbahçe’de sergilemesi, takım adına yeterli olabilir. Takım içindeki bu savunma-hücum denge değişimini, en hasarsız bi şekilde atlatmasını sağlayacak olan beyinde takımda bulunuyor. Sezon başı zorlu geçebilir. Ama Obradovic, Thompson’ı oyun içine en uygun şekilde monte ederek, alabileceği potansiyelin tamamına yakınını alacaktır.

Muratcan Ediz
Basketbol aşk değil de nedir? 1998'den beri platonik devam ediyoruz. Takımları değil oyunu seviyoruz. Aynı zamanda İstanbul Gelişim Üniversitesi Yeni Medya, İletişim, Habercilik yüksek lisans öğrencisi. Kendinizi kelimelere bırakın...

Bir cevap yazın