Fenerbahçe Beko

Kenan Sipahi: NBA’de Oynamak İstiyorum

478görüntüleme

Oyuncu kurucu pozisyonunda her geçen gün kendini geliştiren ve Karşıyaka – Torku Konyaspor maçında 13 asist ile kariyer rekorunu kıran Kenan Sipahi, yaptığı antrenmanları ve özel çalışmalarını anlattı. Basketbol efsanesi Kobe Bryant’a da değinen Sipahi, “Black Mamba”nın vedası hakkında da konuştu.

İlk olarak bu sezonu değerlendiren Kenan Sipahi, “Bu yıl benim için çok önemli olduğunu biliyorum, o yüzden sezon başlamadan önce milli takım kampından sonra şu anki kondisyonerim ve akıl hocam olan Sejad Krdzalic ile Mirsad Türkcan sayesinde tanışma fırsatı buldum. Fiziksel olarak çok eksiğimin olduğunu fark ettim ve bunun üzerine sezon başında çalışmaya başladım. Çünkü eğer Euroleague ve NBA’de oynamak istiyorsam fiziksel olarak hem güçlü, hem de hızlı olmam gerektiğini biliyorum” dedi.

“Takım antrenmanından önce çalışıyorum”

Yoğun maç trafiği ve antrenman programı arasında kendi gelişimine de zaman ayıran Red Bull sporcusu, “Haftada iki maç oynayıp bireysel antrenmanlarınıza vakit harcamanız biraz daha zor oluyor. O yüzden çalışmalarımda küçük ayarlamalar yaptım. Sezon başından bu yana çoğu zaman ağırlık antrenmanlarımı basketbol antrenmanlarından 45 dakika önce bitiriyorum. Böylelikle takım antrenmanından önce sahada eksik yanlarımı (şut ve dripling)çalışma fırsatı buluyorum. Daha sonra da takım olarak antrenman yapıyoruz. Antrenman bittiğinde ise o hafta oynayacağımız rakip takımın yaptığı müdafaaya göre ekstra şut atıp antrenmanımı bitiriyorum. Aldığım sporcu takviyeleri de soyunma odasında bulunduruyorum, çünkü çoğunu antrenman bittiğinde hemen içmek gerekiyor.

“Fedakarlık şart”

Böylece günümün büyük bir bölümü olması gerektiği gibi basketbol salonunda geçiyor. Euroleague’de oynamak ve NBA draftlarına girebilmek için bazı şeylerden fedakârlık yapmam gerekiyor. Yorgun olduğumda ise bireysel kondisyonerim Sedat Krdzalic ve takım kondisyonerimiz Tolga Altun beni hep motive ediyorlar. Onların sayesinde böyle yorucu sezonda hem maçlarda süre alıp hem de fiziksel gelişmemi sürdürüyorum” şeklinde konuştu.

“Kobe, ilham verici”

Basketbol efsanesi Kobe Bryant’ın vedası sonrası düşüncelerini dile getiren Kenan Sipahi, “Kobe Bryant tek kelimeyle Kara Mamba (Black Mamba). Rakip için düşünülebilecek en kötü şeyi bile tattırabilecek bir oyuncuydu. Bu yüzden onu tanımlamak çok zor. Genel görüşle birlikte bence de o Jordan’a yaklaşabilen oyuncu olmayı başardı. Sahadaki hırsı izleyenler için çoğu zaman itici geldi ya da sempatik bulunmadı ama o Kara Mamba. Karşısına çıkan herkesi rakip olarak gördü ve bunu kariyerine yaydı” dedi.

Kobe Bryant’ın kendisi için ilham verici olduğunun da altını çizen Sipahi, ”Bir basketbolcu olarak sürdürdüğüm kariyerimde bu tarz örnekleri kendime ilham verici buluyorum ve kendi çizdiğim yolda bana yön tayin ettiğine inanıyorum. Kobe Bryant’a karşı ayrı bir saygı duyuyorum ve ondan çok şey öğrenebileceğimizi düşünüyorum. Kariyerini sonlandırırken bile en iyi günlerini aratmaması, kendi işine olan tutkusuna bağlıyorum. Yetenek bir yere kadar, o kendini bu ise adamış ve son maçına kadar bunu layıkıyla yaptı. Çünkü o bir Kara Mamba’ydı” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Yasin Çetinkaya
ycetinkaya@basketbolgunlugu.com

Bir cevap yazın