blank
Fenerbahçe BekoTurkish Airlines Euroleague

Hapisten Zirveye Zeljko Obradovic

672görüntüleme

Sırp Koç en iyi antrenörlerden biri konumunda. Obradovic, ilk uluslararası kupasını kaldırdığı İstanbul’da Fenerbahçe’yi Avrupa’nın en büyüğü yapmak için çalışıyor.

FENERBAHÇE’YE GELİŞİ

Fenerbahçe Ülker 2012-2013 sezonu başlarken Avrupa’da başarı hedefiyle büyük yatırım yaptı. Ama Euroleague’de oynadığı 24 maçtan 17’sini kaybetti, hiçbir iz bırakmadan elendi. 2013-2014 sezonuna ‘en iyi’ antrenörle başlamaya karar verdi ve yönetim 3 milyon Euro değerinde bir anlaşmayla Zeljko Obradovic’i göreve getirdi.

BASKETBOL KARİYERİ

Obradovic 1980’lerde Yugoslavya’nın önemli oyun kurucusuydu. Partizan’da lig, milli takımda dünya şampiyonluğu yaşadı. Obrayı basketbolun zirvesine taşıyan antrenörlük kariyerinde kazandığı 34 kupa oldu. 31 yaşında koçluk kariyerine Partizan’da başladı. 57 yaşındaki Obradovic Euroleague’i dört farklı takımla toplam 8 kez kazandı. Yugoslavya’yı Avrupa ve dünya şampiyonu yaptı, 13 yıl çalıştığı Panathinaikos’u Avrupa’nın en iyisi konumuna getirdi. Kariyerinde 16. kez Final-Four’a ulaşan Obradovic, Euroleague tarihinde en çok Final Four oynayan başantrenör konumunda.
Fenerbahçe, Obradovic döneminde oynadığı play-off serilerinde %100 galibiyet oranı yakaladı ve rakiplerini süpürdü. Maccabi FOX Tel Aviv, Real Madrid ve Panathinaikos gibi Avrupanın köklü ekiplerine karşı 9 maçta 9 galibiyet alan sarı lacivertliler, 19-21 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Final Four’da şampiyonluğu kovalayacak.
HAPİSHANE YILLARI
Oyunculuk yıllarında talihsiz bir olay yaşadı. Kariyerinin zirvesindeyken trafik kazasında bir yayanın ölümüne neden olduğu için iki yıl hapis yattı. Çıktıktan sonra kariyerine koçluk yaparak devam etmeye karar verdi ve 31 yaşında basketbolu bıraktı.
Ruhi Ünal
Editör, yazar ama çizemez... unalruhi32@hotmail.com

Bir cevap yazın