fenerbahce-galatasaray-basketbol
BSLFenerbahçe BekoGalatasaray Doğa SigortaKöşe Yazıları

Basketbolda Fenerbahçe-Galatasaray Psikolojik Savaşı

416görüntüleme

Fenerbahçe, Galatasaray Odeabank karşısında evinde 1-0 öne geçti. Euroleague finalisti ve Eurocup şampiyonunun karşılaştığı seride ilk maç 93-79 skoru ile bitirken psikolojik savaş da kendini göstermeye başladı. Yazımızda, serinin ilk maçını ve bundan sonra serinin nasıl şekilleneceğini belirleyen serinin psikolojik boyutuna göz atıyoruz.

Fenerbahçe-Galatasaray basketbol serilerinde yaşanan bu psikolojik savaş aslında yeni sayılmaz. Okuyucularımızın hatırlayacağı gibi Galatasaray, 2014-2015 sezonunun sonunda play-off finalinde Fenerbahçe ile karşılaşmıştı. Serinin son maçına yönetimin aldığı karar gereği çıkmayan Galatasaray 20-0 hükmen mağlup sayılmış ve Fenerbahçe şampiyonluğunu ilan etmişti.

Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki maçlar derbi psikolojisinin getirdiği zeminde oynanıyor ve zaman zaman nezih basketbol sporuna istenmeyen görüntüler ve olaylar karışıyor. Dün oynanan serinin ilk maçı esnasında Göksenin Köksal ve Makedon uzun Pero Antic arasında oluşan gerginlik sonrası Ergin Ataman itirazlarını sürdürünce hakem Engin Kennerman tarafından teknik faulle cezalandırıldı. Bu dakikalarda Aziz Yıldırım da kendine hakim olamayarak hakemleri ve Ergin Ataman’ı protesto etti.

ergin-ataman-itiraz

Maçın ardından Galatasaray resmi sitesinden bir kınama mesajı yayınlandı. Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım ve Ergin Ataman’ın aynı karede yer aldığı görseli paylaşarak bu tabloyu kınayan Galatasaray, rakip takımın başkanının başantrenör Ergin Ataman’a yönelik tutumunu eleştirdi.

fenerbahce-galatasaray-basketbol

Fenerbahçe cephesi ise Ergin Ataman ve Göksenin Köksal’ın tahrik edici el kol hareketleri ve küfürlerinin tüm kamuoyunca malum olduğunu belirterek daha önceden planlandığı belli olan bu davranışların takdirini kamuoyuna bırakıyoruz açıklamasını yaptı. Fenerbahçe ayrıca Galatasaray takımının bu davranışlarındaki amacın sahayı boşalttırarak seyircisiz oynamak olduğunu ve sağduyulu Fenerbahçe taraftarının bu provakosyona gelmeyerek böyle bir şeye izin vermediğini belirtti.

Bugün de tam anlamıyla taraflar arası bir demeç savaşı vardı. Ergin Ataman telefonuna küfürlü mesaj yollayan taraftarı savcılığa ilettiğini açıklarken Fenerbahçe’nin kendisiyle alakalı açıklamalarını da eleştirdi. Instagram hesabından bu açıklamaya serzenişte bulunan koç sessiz kalmak istediğini ancak bu açıklama üzerine artık sessiz kalamadığını belirtti.

Pero Antic ve Göksenin arasındaki pozisyonun ardından gerginliğin artmaması adına oyuncusunu kenara aldığını belirten Ataman, buna rağmen Galatasaray benchinin 1 metre arkasındaki bir grup taraftarın milli sporcuya çok ağır bir şekilde küfür etmeye başladığını söyledi. Bunun üzerine karşılaşmanın baş hakemine anons yaptırmak istediğini belirten Ataman, fair-play ruhu için haftalardır verdiği uğraşlara rağmen maçta yaşananları planlanmış bir tezgah olarak nitelendirmek isteyen Fenerbahçe yönetimini eleştirdi.

Antic ve Göksenin arasında yaşanan gerginlik:

 

Sizleri sıkmamak adına açıklamaların ve karşılıklı demeçlerin diğer kısımlarına burada yer vermiyorum, ancak son olarak Göksenin Köksal’ın Instagram üzerinden yaptığı Fenerbahçe’ye gönderme içeren paylaşımı bu psikolojik savaşın boyutunu gözler önüne sermesi adına aktarıyorum:

Fenerbahçe ve Galatasaray basketbol branşında da maçlarını derbi havasında oynadığı için taraftar faktörü ve bu psikolojik savaş ortaya çıkıyor. Uzun zamandır play-off karşılaşmalarında tarafların sahalarında maç kaybetmemeleri bunun en belirgin göstergesi. Dileğimiz bu karşılaşmaların fair-play ruhundan uzaklaşmadan karşılıklı dostluk zemininde oynanması.

Mert Akyıldız
mert@basketbolgunlugu.com

Bir cevap yazın