Datome Fenerbahçe'den ayrılıyor

Datome Açıklamalarda Bulundu

Öncelikle hazırlık dönemiyle başlamak istiyorum. Zadar gibi prestijli bir kupanın sahibi oldunuz. Bu süreç sizin için nasıl gidiyor, takım kimyası yüksek durumda mı?

Eurobasket’ten sonra takıma katılan oyuncular 6 günde 6 maç yaptı ve sadece 2 idmana çıkabildi. Bu açıdan baktığımızda takım kimyası hakkında konuşmak için biraz erken diye düşünüyorum. Zadar’ı kazanmak aslında çok önemli bir olay değil ancak kazınma alışkanlığımızı sürdürmek ve birbirimize yardım ettiğimizi görmek açısından değerliydi. Takım kimyamızın oturması için dediğim gibi biraz erken ancak herkesin hedefi tabii ki Final Four’da ve bu yolda herkes elini taşın altına koymaya hazır.

Bu yılın Fenerbahçe Doğuş‘u hakkında neler düşünüyorsun? Geçtiğimiz sezon Euroleague şampiyonu olan kadrodan birkaç çok anahtar oyuncu ayrılmış olsa da yaz döneminde kadronuza önemli transferler yaptınız. Bu konu hakkında neler söylemek istersin?

Her yıl böyle değişiklikler olur. Takımdan ayrılanlar ve yeni katılanlardan sonra bir süre oyuncuların yerlerini belirlemekle uğraşırsınız. Ancak kazanma alışkanlığımız devam ediyor ve kadroya yeni katılan oyunculara sistemi öğretmemiz gerekiyor. Çok fazla zamanımız olmasa da herkes çalışmaya hazır. Çok yakın zamanda iyi bir ‘takım’ olacağımıza eminim.

Fenerbahçe Doğuş’un yeni transferlerinden birisi de senin İtalyan Milli Takımı’ndan arkadaşın Nicolo Melli. Transfer sürecinde onunla konuşup Fenerbahçe’ye gelmesi konusunda baskı yaptın mı, sence bu takıma neler katabilir?

Onunla sadece kararından sonra konuştum çünkü kendi başına böyle bir karar almasının daha iyi olacağını düşündüm. Nicolo çok iyi bir oyuncu ve bize önemli katkı yapacaktır ancak sadece birkaç gündür İstanbul’da olduğunu göz önüne aldığımızda yeni takımına, yeni çevresine, yeni sistemine ve yeni şehrine alışması için ona zarar vermemiz gerekiyor. Bize sezon içinde önemli katkılar yapacaktır.

Sence Euroleague ve Türkiye Ligi’nde şampiyon olmak mı, yoksa bu şampiyonlukları korumak mı daha zor?

Türkiye’de zaten iki kere şampiyon olduk. Euroleague hakkında konuşmak gerekirse, herkes üst üste ikinci kez kazanmanın zor olduğunu söylüyor ve ben de katılıyorum. Çünkü bu yıl herkes bizim seviyemizde olduğunu göstermek için karşımıza çıkacak. Geçen sene de buna benzer bir durum vardı çünkü 2016’da da Final’e kalmıştık. Karşımıza çıkan her takım bizden daha iyi olduğunu göstermeye çalışacak ve daha az baskı hissedecek. Bizim de bu yüzden her antrenmana, her maça yüksek konsantrasyonla çıkmamız gerekiyor. Kazanmak her zaman zordur. Bir daha kazanmak zaten daha zor olacaktır.

Söylediğin gibi hem Türkiye Ligi’nde hem de Euroleague’de takımlar Fenerbahçe Doğuş’u yenmek için ekstra bir çaba sarfedecek. Bunun sizi sürekli motive kalmanızı sağlayacağını düşünüyor musun, zaman içinde bir avantaja dönüşebilir mi?

Aslında bizi her zaman en yüksek seviyede motive tutan bir Obradovicgerçeği var. (Gülüyor) Koç bizi her maç öncesi, her antrenmanda yeterince motive ediyor. Ancak sorunuza dönmek gerekirse, evet işler böyle yürüyecektir. Bizim hazır olmamız gerek. Fenerbahçe’ye gelen herkes bu motivasyonu sergilemek zorunda. Bizim hayatımız bu. Biz önce kendimizin yüksek beklentilerini karşılamalıyız. Zaten sonra sonuçlar da takip edecektir.

Eurobasket hakkında neler söylemek istersin? Seni kendi tabirinle ‘yenilenmiş’ olarak gördük, birkaç etkileyici blok yapmıştın.

2 blok yaptımPek de acayip şeyler değildi yani. Takımımızdan genel olarak memnunum. Tabii ki kimse çeyrek finalde elenmek istemez ama bizden daha iyi takımlar vardı ve bence hak ettiğimiz kadar ileri gidebildik.

Eurobasket macerandan ne öğrendin, yaşadıkların Fenerbahçe Doğuş’taki rolüne nasıl etki edecektir?

Her macera size bir şeyler katar. Benim için yüksek seviyede basketbol oynadığım bir diğer yazdı. Mutlaka her tecrübenin bana yararlı olacağını düşünüyorum. Messina gibi çok değerli bir koçla vakit geçirme şansı yakaladım. Genel olarak Eurobasket benim için yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Erman Kunter Ligimizi Değerlendirdi

Galatasaray Odeabank Başantrenörü Erman Kunter, Galatasaray Lisesi’ndeki 150. yıl kutlamalarına katılan isimlerden biriydi. Kunter burada Eurocup’ta 11 Ekim Çarşamba günü...

Kapat