Shane Larkin
BSL Köşe Yazıları Turkish Airlines Euroleague

1 yıl önce bugün, EuroLeague sayı Rekoru!

Tam 1 yıl önce yapılan Anadolu Efes – FC Bayern Munich basketbol maçında tarih yazıldı. Maç içerisinde oyun kurucu pozisyonunda oynayan ABD’li basketbolcu Shane Larkin, Bayern Munich savunmasını adeta yıktı, geçti. Shane Larkin’e pozisyon pozisyon ikili sıkıştırma yapıldı. Hatta durdurulamayan yıldız oyuncuya bazı pozisyonlar üç kişi savunmaya çıktı. Ama Shane Larkin, bunca çabaya rağmen attığı şutların her birini hanesine yazdırmayı başardı.

Maçın ilk yarısında bile 21 sayı kaydeden Shane Larkin’in rekor kıracağı, 2. yarıya geçerken de belli olmaya başlamıştı. 2. yarıya da çok hızlı başlayan Shane Larkin, rakip potaya maçta toplam 10 üçlük gönderdi. Yalnızca üçlük sayıları ile birlikte bile 30 sayıya ulaşan Shane Larkin, bunun yanı sıra bir de ikilik ve serbest atış koyunca rekoru kırması kaçınılmaz hale geldi. Tam 49 sayı ile bu rekoru egale eden yıldız oyuncu, aynı zamanda bir maçta en çok üçlük atma rekoruna da ortak oldu. Bu rekordan önce ise Bobby Brown, Kaspars Kambala, Carlton Myers ve Alphonso Ford, 41’er sayı ile EuroLeague rekoruna ortaklardı. Ancak Shane Larkin bu rekorun üzerine 8 sayı daha katarak adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başardı.

49 sayı atmasına rağmen Shane Larkin, yüzde olarak da çok üst düzey bir performans sergiledi. Öyle ki 53 verimlilik puanına da ulaşmayı başardı. Maç içerisindeki istatistikleri de şu şekilde:

12/10 Üçlük

7/5 İkilik

10/9 Serbest atış

Toplam 49 SAYI,

2 ribaunt,

5 asist,

1 top çalma

Maç esnasında seyircilerin bile Shane Larkin’i saha dışında görmeye tahammülü yoktu. Koç Ergin Ataman ne zaman Shane Larkin’i dinlensin diye kenara alsa, seyirciler bir anda Shane Larkin tezahüratlarına başlıyordu. Maçtan sonra ise yaptığı açıklamalarla da seyircilerin hafızasında yer edindi. Açıklamasında: “Çok mutluyum. Takım arkadaşlarım bana çok yardımcı oldu. Onların da yardımıyla bu rekoru kırdım. Çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu maçın ardından da birçok maçta yine 30 sayının üzerine çıkabildi. İstikrarlı şutları ve oyun görüşü ile takımının lideri konumunda oynamaya da devam ediyor.

Related posts

Euroleague’de bu hafta!

Akif Enes Kütük

Fenerbahçe maçı öncesinde Panathinaikos’ta önemli bir eksik var

Orçun Yıldırım

Yeni Takım,Yeni Hedefler

Site varsayılanı

Leave a Comment