Yeni model Lakers
Köşe Yazıları NBA

Yeni Model Lakers

MAKE LAKERS GREAT AGAIN!
L.A Lakers organizasyonunun sahibi Jeanie Buss, kendisine bir nevi “darbe” yapmak isteyen erkek kardeşi Jim Buss ve Lakers’ta uzun zamandır GM’lik yapan Mr. Kupchak‘ı görevden alması ile birlikte yepyeni bir sayfa açılmış ve bu açılan sayfaya basketbol operasyonları başkanı olarak efsane oyun kurucu Magic Johnson ve GM olarak Rob Pelinka satır satır büyük Lakers’ı ayağa kaldırmak için yazmaya başladı.

Mitch Kupchak, Los Angeles Lakers’a 5 şampiyonluk kazandırmasına rağmen yolların ayrılması gerekli bir husustu. Beyfendiliği ve doğruluğu ile dikkat çeken Mitch Kupchak’ın günümüz basketboluna eski gelen, inatçı bir kafa ile daha fazla bu takımı ileriye götürmeyeceği bunun yanı sıra hiçbir yıldızın LA Lakers ile masaya dahi oturmaya yanaşmaması belirli radikal kararlar için artık zamanın geldiğini gösterdi. “Make Lakers Great Again” mottosu; yenilik, stratejik planlama adımlarıyla Magic ve Rob ortaklığıyla devam ediyor.

2015-2016 sezonunu Byron Scott felaketi ve Lakers efsanesi Kobe Bryant‘ın veda turları ile geçen Lakers 2016-2017 sezonunu ligin genç yeteneği ve önü açık görülen Luke Walton ile başladı. Takıma Timofey Mozgov ve Luol Deng gibi veteranlar eklendi fakat veteranlardan beklenileni veremedi. Bu oyuncuların kontratları takımın sırtına büyük bir yük oldu. Takım sezona fırtına gibi başlamasının ardından enerjinin düşmesi ile ligi hemen hemen beklenilen sırada bitirmesine rağmen genç yetenekler Lakers camiasının gönüllerine bir nebze de olsa su serpmiş oldu.

Sezonu sondan üçüncü sırada bitiren Lakers, lotaryadan ikinci sıra hakkına sahip oldu ve ilk üç sırada kalmasıyla draft hakkının Philadelphia 76ers’a gitmesinin önüne geçti. Sezon içerisinde benchten büyük katkı veren Lou Williams’ın takaslanması ile birlikte gelen 28. sıra hakkı farklı bir alternatif yarattı ve ligin bitmesi ile 2018 yazını hedefleyen Lakers’ın, Mozgov’un kontratından kurtulmak ve NBA Draft’ında UCLA guardı Lonzo Ball’u seçmeye karar vermesinden ötürü D’Angelo Russell ve Mozgov’u Brooklyn Nets’e Brook Lopez ve 27. sıra hakkı karşılığında takaslayarak kısa vadede bir taş ile iki kuş vurmuş oldu. Draft gecesi 28. sıra seçim hakkını 30 ve 42. sıra seçimi ile değiştiren Lakers tam 4 seçim hakkına sahip oldu.

NBA Draft’ında 2. sıradan Lonzo Ball, 27. sıradan Kyle Kuzma, 30. sıradan Josh Hart ve 42. sıradan Thomas Bryant tercihlerini yapan Lakers genç ve potansiyelli kadrosuna bir o kadar daha yetenekli ve potansiyelli oyuncuları dahil etti. Magic ve Rob önderliğinde daha farklı ve akıllı ilerleyen Lakers temel olarak kurduğu genç çekirdek kadronun üzerine Paul George gibi bir yıldızı eklemek için çabalıyor. Asıl hedefin ise 2018 yazında Lebron James olduğu konuşuluyor. Lakers’ı tekrardan o eski günlerine geri döndürmek için çabalayan Magic bunu ne kadar başarabilir bilinmez ama şimdiden yaptığı hamleler ve planladığı senaryolar camia üzerinde büyük bir heyecana sebep oldu bile.

Magic, Rob ve Luke ortaklığıyla birlikte Lakers franchise’ının tekrardan layık olduğu yere yükselişi için kritik sene 2018 senesi ve biz de izleyiciler olarak Lakers adına 2018 yazını heyecan ile bekleyeceğiz…

Related posts

Allen Iverson’a göre Michael Jordan zirvede tek başına sonsuza dek oturacak

Orçun Yıldırım

NBA’in alt sıra takımları Jabari için adeta “kapışmış”

Orçun Yıldırım

Kadınlar Basketbol Ligi Yarı Final 2. Maçları Değerlendirmesi

Site varsayılanı

Leave a Comment