Köşe YazılarıNBAToronto Raptors

Serge Ibaka bu sene çok farklı!

Ibaka için bu sezon ne değişti?

870görüntüleme

Raptors’un Kongolu pivotu Ibaka, bu sezon maç başına 17.7 puan ortalamasıyla bu alanda kariyerinin zirvesine çıkmış durumda. Şut yüzdesi olarak yine  %59.3 ile NBA’ deki 10. sezonunda kendini aşmış gözüküyor. Ibaka geçtiğimiz birkaç sezonda oyuna etki açısından oldukça zayıf kalmıştı. Peki Ibaka için bu sezon ne değişti? Bir anda nasıl kariyerinin zirvesine yükseldi? İşte cevabı.

Rahatlıkla söyleyebilirim ki Ibaka’daki değişimin en büyük nedeni artık sürekli olarak merkezde oynuyor olması. Ibaka Raptors’a katıldığı ilk sezondan beri genellikle Jonas Valanciunas’ın yanında uzun forvet olarak görev yaptı. Klasik bir uzunun yanında oynamak Ibaka’nın oyun içindeki hareketini oldukça kısıtlıyordu.  Valanciunas tarzında bir uzunun yanında oynuyorsanız sizden zaman zaman şut atmanız ve bir oyun kurucu gibi gerektiğinde  alan yaratmanız beklenir. Bu durum çok iyi bir şutör olmayan Ibaka’nın performansına negatif etki yapıyordu. Geçen yıl Ibaka ve Valanciunas maç başı ortalama 20 dakika birlikte oynadılar. Değindiğimiz gibi bu birliktelik Ibaka’ya pek de yaramışa benzemiyordu. Bu sene ise bu iki oyuncunun birlikte aldığı süre 0 dakika. Yani merkezde Ibaka’yı daha özgür ve kendine güvenli bir şekilde görüyoruz.  Boyunun ve atletik vücudunun meyvelerini -Koç Nick Nurse ‘ün nihayet verdiği kararla- toplamaya başladığını görüyoruz.  Aralarında herhangi bir problem olmadığını bilsek de Valanciunas sahada yokken Ibaka’nın Thunder günlerinde gördüğümüz etkiyi yaratması bu ikilinin önümüzdeki maçlarda birlikte oynama ihtimalini azaltıyor. Tabi ki Koç Nurse’ün aklına daha parlak bir fikir gelmezse.

Ibaka’nın bu sezonki başarısı bize gösterdi ki, dış atışların çok fazla önem kazandığı modern NBA basketbolunda dahi, her uzun forvet başarılı olmak için “spot-up şutör” dediğimiz bulunduğu pozisyonu koruyup 3 sayı isabeti bulan bir oyuncu kimliğinde olmak zorunda değil. Ibaka’nın şutu istatistiksel olarak çok da kötü olmamasına rağmen, o bu sezon “çembere giden uzun” rolünde basketbol otoritelerinden tam not almış durumdave gelecek sezon 2 milyon dolar kadar artacak kontratını şimdiden hak etmiş gözüküyor.

H. Alperen Aydın
Marmara Üniversitesi. İngilizce Öğretmeni,Yazar. Yayımlamaya değer bulmadığı 2 romanı ve çok sevdiği basketbolu var.

Bir cevap yazın