NBA

NBA’İN SORUNLU YILDIZI Z-BO

Zach Randolph 10 Ağustos’ta Los Angeles’ta uyuşturucu ile yakalandı. NBA’den iki yıl men edilmesi beklenen Zach’in kariyerini baştan bir göz gezdirelim.

  1. Oyunculuk: Zach, 2001 NBA draftında 19. sıradan Portland tarafından seçildi.Kariyeri boyunca 2 kez All-Star seçilen Zach en iyi sezonunu 2010-2011 sezonunda geçirdi. 20.1 sayı, 12.2 ribaunt, 2.2 asist ortalamaları ile bitirdiği sezonda All-NBA Team’e seçildi. Ayrıca 2003-2004 sezonunda ise En Çok Gelişme Kaydeden Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Şimdi ise gelelim bu yazının asıl konusuna;

  1. Zach’in vukuatları: İlk olarak draft edildiği takım olan Portland’ın ortamına bakalım. Portland’ın “Jail” lakabını kazandığı dönem. İlk bu dönemi tanıyalım, Portland neden böyle bir lakap almıştı. Çünkü takım daha çok saha dışı yaşanan olaylar ile anılıyordu.
    1. Wallace ve Stoudamire uyuşturucu kulanımından ceza almaları, Ruben Patterson’un eşine şiddet uygulaması, Qyntel Woods’un evinin bahçesinde köpek dövüştürmesi vb. olaylar Portland’ın bu lakapla anılmasına sebep oldu. Tabii Zach boş durdu mu, tabii ki hayır. Ruben Patterson ile antrenmanda kavga etti ve takım arkadaşının gözüne bir yumruk indirdi. Çok iyi bir sezon geçireceği 2004-2005 sezonunda Toronto maçında uyuya kaldığı için Kanada’ya kendi imkanlarıyla gitmiş, maçta 33 sayı atmıştır.Sadece bu örnek bile O’nun normal bir karakter olmadığının göstergesidir.Kendi karakterini lisede belli etmiştir, öyle ki lisedeki koçunun “Her sabah gazete haberlerine bakıyorum, Zach’in başına bir şey gelmediyse rahatlıyorum.” diye bir açıklaması bulunmaktadır.Hatta rivayete göre medyadaki kötü imajını düzeltmek için bir yardım kurumuna 65 bin dolarlık bir çek bağışlamış, ancak çeki karşılıksız çıkmıştır. Portland yönetimi bu olayı örtbas etmek için parayı kendi cebinden ödese de yine de bu olayın medyaya sızmasını engelleyememiştir.2010 yılında All-Star maçında yaptığı hareketler cabası… Öyle ki Zach All-Star’ın bir şov olduğunu unutup smaca giden oyunculara faul yapması ile şaşkınlık yaratarak tepki topladı.Fakat kendini giderek mental anlamda geliştirmesi gözlerden kaçmamıştır ve böylece 2011 sezonunda en iyi dönemini geçirmiştir.Saha içinde git gide düşse de saha dışında yaptığı faaliyetler hep iyiye gitmişti.Hatta en son 24 Haziran’da 2 aileye 20.000 dolar bağışlamıştır.(Memphis resmi twitter hesabında videosunu bulabilirsiniz.)

Haberi gördüğümde çok şaşırdım, Zach’in artık düzeldiğine inanıyordum, haberi teyit etme gereği bile duydum. Oyuncunun 2 yıl NBA’den men edilmesi bekleniyor.

 

Related posts

MIP ?

H. Alperen Aydın

Geleceğin 1 numarasını hala tanımıyor musunuz?

H. Alperen Aydın

Kyrie Irving Boston Celtics’te !

Burak Mutlu

Leave a Comment