NBA

NBA’DE BU SEZON ÇIKIŞ YAPABİLECEK 10 İSİM

NBA’de muhteşem bir sezonu tarihe gömdükten sonra inanılmaz da bir yaz hareketliliği geçirdik. Süper takımlar oluşturuldu big 3 mi dersiniz big 4 mu dersiniz ne derseniz deyin. NBA’deki yetenekli oyuncu havuzu hiç olmadığı kadar dolu ve bu da süper takımların kurulmasına yardımcı oluyor. Ancak şu 10 isme özellikle dikkat çekmek istiyorum ki bu oyuncuların bireysel performanslarını üst düzeye çıkaracaklarını düşünüyorum. Hadi o zaman başlayalım.

10) Wilson Chandler

Artık o da bir ilk 5

Geçen sezon az daha takımdan ayrılacakken şu an bu listeye girmesinin sebebi elbette ki Danilo Ganilari’nin gidişi ve Paul Milsap’in takıma gelişidir. Takımdan ayrılma isteğinin sebebi istediği süreyi alamayıp tam olarak istikrarlı bir yapıda oynayamayışıydı. Ganilari gitti ve artık ilk 5 başlayacak. Süresi de hiç şüphesiz artacaktır. Milsap’in de gelmesiyle birlikte artık gelişmekte olan takımdan çok daha ciddi bir takım haline geldiler. Bu durum istatistiklerde büyük bir oynama yaratmasa da oyuna etki açısından gelişmesini bekliyorum.

9) Kyle Kuzma

Kyle Kuzma bu yıl 27. sıradan draft edilmişti.

Aslında bu liste kafamda canlanırken bu isim listede yoktu. Hatta yaz liginden önce bu oğlanın kimse adını bile bilmiyordu. Fiziksel yeterliliği yerinde ve düzgün bir şut formu var. Atletizm yetenekleri ise göz ardı edilmeyecek düzeyde. Takım arkadaşı olan Brandon Ingram’la forma için sıkı bir rekabete gireceklerdir. Gün geçmiyor ki bu adam çıkışına devam etmesin. Bunu preseason maçlarında da görmek mümkün. Lonzo Ball ile aralarındaki uyum ise bu çıkışına yardımcı olacaktır. Hoş iyi bir pasörünüz varsa sayıya ulaşmanız zor olmuyor. Ancak doğru zamanda doğru yerde olmak gerekir ki bu da basketbol zekasının göstergesidir. Bu sezon ismini sıklıkla duyabiliriz.

8) Zach Lavine

Kötü bir sakatlıktan gelen Lavine’in bu sezonki performansı merak konusu.

Elbette ki herkesin büyük şüpheleri var bu adam hakkında. Ancak bu adamın çıkış yakalamamak için hiçbir sebebi yok. Geçen sezon çapraz bağlarını koparmış muazzam bir atlet. Ancak tıp gelişti arkadaşlar çözdüler o meseleyi. Hatta kendisinin demesine göre daha yükseğe zıplayabiliyormuş. Geçen sezon 19 sayı, 3.4 rbaund , 3 asist ve maç başına 2.7 üçlük isabeti bulmuştu. Buradan da anlayacağımız üzere atletizm yeteneklerinin yanında şut yeteneklerine de sahip bir oyuncu. Hele ki Chicago Bulls’a geldi. Babasının tarlası gibi oynayacağını düşünüyorum. Bu arada aptalca olabilir ama bu adama lakap taktım. Uçan Boğa!

7) Boston Celtics

Takıma Kyrie Irving ve Gordon Hayward’i katan Boston Doğu’nun tahtını sarsmaya hazır.

Biliyorum kişilerden bahsedecektik ancak bu takım için bir istisna yaratabiliriz. Çünkü bu takımın başındaki koç adeta bir şef aşçı gibi çok ince işler yapıp bizlere leziz bir basketbol izletiyor. Brad Stevens. Geçen yıl doğuyu birinci bitirdiler daha ne çıkışı sergileyecekler demeyin. Çünkü bu çıkış oyun kalitesi ile alakalı olacak başarı ile değil. Cleveland’ın tahtına en büyük adaylar. Açıkçası başka aday da görmüyorum her neyse. Kyrie-Isaiah takası ve Gordon Hayward’ın takıma katılmasıyla çok net sınıf atladılar. Brad Stevans’ın yıllardır çer çöpten Mona Lisa tablosu çıkarmasından sonra bu yetenekleri yönetirken izlemek için can atıyorum. Bu oyunu oynamanın yanında izlemenin de ne kadar güzel olduğunu bizlere göstereceklerdir. O zaman… BOS-TON CEL-TİC!!!

6) Kevin Love

O bir ribaund canavarı.

Listeye son dakikada giren NBA’in yakışıklı abilerinden Kevin Love’ın çıkış yakalama sebebi takım içindeki rolünün değişiyor olması. Artık pivot pozisyonunda oynayacak olması bize bir ribaund canavarının yeniden doğuşunu izletecek. Geçtiğimiz sezon 19 sayı, 11 ribaund ile oynayan Love bu sezon çok net 13 ribaund civarlarında dolaşacaktır. Ancak bir diğer etkinin asistlerinde olacağını düşünüyorum. Aslında NFL oyuncusu olsa fena bir quarterback oyuncusu olabilecek uzun pas yeteneğine sahip. Hele ki bu pasları ulaştırabileceği Lebron ve Wade gibi oyuncular var yanında. 3 saniyelik hücumlar izletme ihtimalleri çok yüksek. İzleyip göreceğiz.

5) Blake Griffin

Çok sakatlanmasına rağmen ümitlerimizi yitirmiyoruz.

Listede yer alma sebebi yine takımsal nedenlerle olan bir başka oyuncu. Tabi sağlıklı kalma ve bar kavgalarına girmemesi şartıyla. Süperstar Chris Paul’ün de takımdan ayrılmasıyla tüm güç artık onun ellerinde. Takımın en önemli hücum opsiyonu olacağı açıklandı. Artık daha agresif bir Griffin izleyebileceğiz. Sakatlansa bile yıldan yıla gelişim kaydettiğini gördük ve daha ne kadar ilerleyeceğini görmek insanı heyecanlandırıyor. Umarız sağlıklı kalır ve beklediğim o çıkışı gösterir.

4) Lonzo Ball

Adamın ayakkabısı var beyler dağılın.

Aslında ben bu oğlanın çok abartıldığını düşünüyordum. Hoş hala abartılıyor. Oturdum sakin kafayla izledim maç görüntülerini ve inceleme videolarını. Çok iyi bir saha görüşüne sahip. Hele ki geçiş hücumlarını çok iyi yönetiyor ve doğru adamı bulma konusunda çok başarılı. Bir oyun kurucu için ise çok iyi bir fiziğe sahip. Gel gelelim sokmasına rağmen kötü bir şut formu var. Ne kadar daha bu formla başarılı olacağı tartışma konusu. Yılın çaylağı adaylarından ve ilk çıkışının bu sezon olacağını düşünüyorum. Çaylak sezonu olmasından dolayı tökezlediği yerler olacaktır ama isminden yıllarca söz ettirecektir. En azından soyisminden(!)

3) Dennis Schroder

Paul Milsap’in de ayrılmasıyla takımın en önemli silahı haline geldi.

Geçtiğimiz sezon bize neler yapabileceğini göstermişti. Hele ki play-off performansı ile izleyenleri şaşırtmıştı. Aldığı sorumluluk ve bunun karşılığını vermesi bize bu yıl neler yapabileceğini düşündürmeye başladı. Çünkü onun da artık babasının tarlası gibi oynayabileceği bir takımı var. Milsap’in Atlanta’dan ayrılıması ve yıldan yıla yapılanma kararı alan Atlanta’da artık ipler Schroder’in ellerinde. Biraz erken bir tahmin olacak ama Porzingis ile MIP yarışına gireceklerini düşünüyorum.

2) Kristaps Porzingis

Artık kasabanın şerifi o!

Şu bakışlara bak beee. Sanki “Şu şişman takımdan gitse de takım bana kalsa” der gibi bakıyor. Yıllardır bu anı bekler gibi. Şaka bir yana üstüne takım kurmalık süper bir yetenek. Topu paylaşmak zorunda olduğu Melo’nun takımdan ayrılması ve takımı onun üstüne kurulma projelerine başlanması ile bir süperstar’ın doğuşuna tanıklık edeceğiz. Endişe duyduğum tek nokta New York medyasının bu çocuğu harcaması. Henüz daha 22 yaşında bir genç mental olarak bu yükün altından umarım kalkabilir. Demeçlerinde de buna hazırlanması gerektiğini belirtti. Gencimiz durumun farkında. Dediğim gibi MIP için en büyük iki adayımdan birisi.

1) Ben Simmons

Geçtiğimiz sezonun tamamını kaçıran Simmons bu yıl yılın çaylağı ödülünün en büyük adayı.

Şaşırttım dimi? Elimde yeterli doneler olmasa da Simmons’ın bu sezona damga vuracağını düşünüyorum. Hele ki Philadelpia’nın koçu Brett Brown onu oyun kurucu gibi oynatacağını açıklaması üzerine aklıma şu soru geldi: Yeni Lebron mu geliyor? Pas yetenekleri ve NBA’e çok uygun olan fiziği ile diğer çaylaklardan fark yaratacağından eminim. Belki abarttığımı düşünüyorsunuz ama biraz his ve biraz verilerime dayanarak yılın çaylağı olacağına inancım tam.

Related posts

Doncic, Amerika’lı genç yetenekleri Avrupa’ya çağırıyor

Orçun Yıldırım

San Antonio Ve Cleveland Süpürdü

Mustafa Kapan

NBA Efsanesi Kobe Bryant’ın Otopsi Raporu Açıklandı

Mert Akyıldız

Leave a Comment