NBA Boston Celtics Chicago Bulls Los Angeles Lakers‎ Utah Jazz

NBA tarihinin en iyi ikilileri!

NBA tarihi boyunca tüm takımlar birçok oyuncu oynatmış bunlardan bazıları efsane olurken bazılarının isimleri çoktan unutulup gitmiştir. Bazıları ise yanında oynadıkları isimlerle efsane ikili olmuştur. Bu hafta ki konumuz NBA tarihinin gelmiş geçmiş en iyi ikilileri olacak. Sizler için NBA tarihinin gelmiş geçmiş en iyi 5 ikilisini düzenledik.

Listenin birinci sırasında tabi ki Jordan ve Pippen var. Nba tarihinin belki de en iyi ikilisi olan Jordan-Pippen ikilisi birlikte oynadıkları dönemde 6 adet şampiyonluk kupasını Chicago’ya getirmeyi başarmışlardır. Jordan, Pippen ile oynadığı dönemde 6 adet final MVP’liği (91,92,93,96,97,98) 5 defa da sezon MVP’si ödülünü (92,93,96,97,98) kazanmıştır. Pippen ise 94 yılının MVP’si olmuştur.

Listenin ikinci sırasında bir dönemin efsanesi ikilisi olan Kobe-Shaq ikilisi var. Birbirlerini ne kadar sevmeselerde birlikte 3 şampiyonluk kazandılar. Onlar için “Düşman Kardeşler” denilse de Shaq, Kobe ile oynadığı dönemde 1 adet sezon MVP’liği(2000) 3 tane de Finaller MVP’liği (00,01,02) kazandı. Kobe ise Shaq ile oynadığı dönemde ödül kazamadı.

        

 

Listenin üçüncü sırasında ise Magic-Abdul Jabbar ikilisi var. Birlikte oynadıkları 14 sezon da 5 defa şampiyonluk kupasını kaldıran ikili LA Lakers tarihine adlarını altın harflerle yazdırdılar. Magic Johnson bu 14 sezon da 4 Final MVP’liği, 3 sezon MVP’liği kazandı. Magic Johnson yaşadığı ilk şampiyonlukta çaylak oyuncu konumundaydı, KAJ’ın sakatlığı sebebi ile forma giymediği final serisinde 21.5 sayı 11.2 ribaunt ve 8.7 asist ortalaması ile çaylak yılında final MVP’liği kazanan tek isim olmuştur.

Listenin dördüncü sırasında ise Larry Bird-Kevin Mchale ikilisi var. O dönemin bir çok kişiye en iyi takımı olan Boston Celtics’te oynayan ikili birlikte 3 şampiyonluk kazandı. Larry Bird’ün daha çok öne çıktığı takımda geri planda kalan efsana oyuncu Kevin Mchale 3 defa en iyi savunma takımına seçilirken 2 defa yılın en iyi altıncı adam ödülünü kazandı. Larry Bird ise 3 şampiyonluğun  2 tanesinde Finallerin MVP’si seçildi.

Geldik listenin son sırasına, Jordan ve Pippen ikilisinden en çok çeken iki oyuncu John Stockton-Karl Malone ikilisi bu ikili birlikte oynadıkları yıllar boyunca şampiyonluk sevinci yaşayamadı. İkili 2 defa finale çıktılar ama ikisinde de karşılarına Jordan’lı Chicago çıktı ve iki finalide de kaybettiler. Stockton NBA tarihinin açık ara farkla en çok asist (15,806) ve top çalma (3,265) yapan ismi konumunda bulunuyor. Stockton aynı zaman da oynadığı 18 sezonda play-off’lar hariç 1476 maçın sadece 54 maçında forma giymedi. Karl Malone ise 2 defa sezon MVP’liği ödülünü kazanırken kariyeri boyunca 14,968 ribaunt alarak tarihin en çok ribaunt alan 7. oyuncusu, 36,928 sayı ile de NBA tarihinin en çok sayı atan 2. oyuncusu olarak kariyerini sonlandırdı.

OĞUZ ÇILKIN

Related posts

Rudy Gobert ağlamaya devam ediyor: “Hep aynı b**”

Orçun Yıldırım

Wade-LeBron Rüzgarına Hazır Mısınız?

Burak Mutlu

NBA Wiggins’in Aşı Talebini Reddetti

Selahattin Demirel

Leave a Comment