NBA

NBA tarihini değiştiren 5 serbest oyuncu transferi

152görüntüleme

Serbest oyuncu transferleri NBA manzarasını değiştirme potansiyeline sahip. Güç dengesini şu ya da bu yönde çarpıcı biçimde değiştirebilirler ve diğer takımların bunu durdurmak için yapabileceği pek bir şey yok.

Ganimet galiplere gider. Bu noktaya kadar, serbest oyuncu transferleri bir takımın veya bir oyuncunun kariyerinin gidişatını yeniden şekillendirebilir. Ancak, bazı imzalar o kadar anıtsaldı ki, folklor haline geldiler – kural değişikliklerine neden oldular, nesilleri etkilediler, dostları düşmana çevirdiler vb.

Serbest oyuncu sürecini ve tüm ligi yeniden şekillendiren beş imzayı inceleyelim.

1. LeBron James’ten Miami Heat’e, 2010

2010 yazı, şüphesiz tüm zamanların en çok beklenen serbest oyuncu dönemiydi. James 2010 sınıfının ödülüydü ve onu Chicago Bulls, Los Angeles Lakers, Los Angeles Clippers, New York Knicks veya Cleveland Cavaliers ile bağlayan yeni bir söylenti her gün su yüzüne çıkıyor gibiydi. Ama James’i Cavs ve Northeast Ohio’dan uzaklaştıran Miami Heat oldu. Heat ayrıca Chris Bosh’u kadrosuna kattı ve Dwyane Wade ile yeniden sözleşme imzaladı ve yeni bir süper takım çağını başlattı. Ancak James imzasını bir basın açıklaması veya tweet yoluyla açıklamadı. Bunun yerine Greenwich, Connecticut’taki Boys & Girls Club’da yayınlanan canlı bir etkinlik olan “The Decision”ı seçti. Hareketin tamamı, James ve Heat’i bir süre NBA’in kötüleri haline getirdi.

James, Miami’yi üst üste iki şampiyonluğa taşıdı ve aynı zamanda ilk iki NBA Finalleri MVP ödülünü kazandı. James daha sonra Heat’teki görevini üniversite yılları olarak tanımlayacaktı. James , Cleveland’a döndüğünde Sports Illustrated’da “Miami benim için diğer çocuklar için neredeyse kolej gibiydi. Geçen dört yıl beni olduğum kişi haline getirmeme yardımcı oldu . Daha iyi bir oyuncu ve daha iyi bir adam oldum. Gitmek istediğim yerde olan bir franchise’dan öğrendim… Orada edindiğim deneyimler olmasaydı, bugün yaptığım şeyi yapamazdım.”

2. Kevin Durant’ten Golden State Warriors’a, 2016

Heat ile sözleşme imzalamak LeBron James’i kötü adam yaptıysa, Golden State Warriors ile sözleşme imzalamak Durant’i MCU Thanos’un zirvesi yaptı. 2015-16 sezonunda Durant, Oklahoma City Thunder formasıyla maç başına 28.2 sayı, 8.2 ribaund ve 5.0 asist ortalamaları tutturmuştu. Warriors, 73 galibiyetlik bir sezondan ve NBA Finallerine giden bir yolculuktan yeni çıktı. Yine de Draymond Green, Durant’i işe almak için aradığında, bir toplantı için kapıyı açmaya yetecek kadar etki yarattı. Warriors, 2016’da 4 Temmuz hafta sonu boyunca Hamptons’ta ona kur yaptı ve Durant, Golden State ile imzalamaya karar verdi.

Bu hareket hayranları LeBron-to-Miami’den bile daha fazla çileden çıkardı. Hayranlar ve analistler Durant’in rekabet içgüdüsünü sorguladı. Yakın arkadaşlar James ve Wade’in birlikte oynamak istemeleri anlaşılabilirdi. Ancak Durant’in Stephen Curry ve birkaç hafta önce Batı Konferansı Finalleri’nin 7. maçında Durant ve Thunder’ı yeni yenmiş olan yüklü Warriors ile güçlerini birleştirme düşüncesi, pek çok seyircinin hoşuna gitmedi. Durant’i şampiyonluk peşinde koşan bir paralı asker gibi gösteriyordu. Ama sev ya da nefret et, bu oyuncu özgürlüğü açısından büyük bir hamleydi. Durant’in Warriors ile anlaşması basketbolun bir iş olduğunun en açık işaretiydi ve aynı zamanda ring kültürünün ve aktif bir oyuncunun mirasıyla ilgili sürekli tartışmaların sonuçlarını da gösterdi.

Bu imza olmadan Durant arka arkaya şampiyonluklar kazanamaz ve iki Finaller MVP’si de eksiktir. Oklahoma City ile yeniden sözleşme imzalamış olsaydı, 2010’ların ortalarında Batı Konferansı’ndaki yüksek dereceli rekabet göz önüne alındığında Thunder muhtemelen bir şampiyonluk kazanmak için mücadele edecekti, bu yüzden Durant’in ilk şampiyonluğunu ne zaman (veya kazanıp kazanmayacağını) kim bilebilir.

3. Shaquille O’Neal’dan Los Angeles Lakers’a, 1996

1990’larda, maksimum sözleşme uzatmaları yedi yıla kadar uzadı ve oyuncular nadiren takas talebinde bulundu. Sonuç olarak, serbest oyuncu aracılığıyla oyuncu hareketi sınırlıydı. Bu da bizi Los Angeles Lakers ve Shaquille O’Neal’a getiriyor.

O’Neal ilk genel sıralamada 1992’de Orlando Magic tarafından draft edildi. Magic, ortak yıldız Penny Hardaway’in yanı sıra 1995’te ilk NBA Finalleri’ne yükseldi. O’Neal 1996’da serbest oyuncu oldu ve bu noktada ligin maaş sınırı 24,3 milyon dolar, ancak lüks vergisi veya maksimum maaş yoktu. O’Neal’ın Magic ile yeniden sözleşme imzalayacağı ortaya çıktı, ancak Orlando, ölümcül bir kararla müzakereleri dört yıllık 54 milyon dolarlık bir teklifle açtı – Alonzo Mourning’in (No. .2 genel seçim 1992) az önce almıştı. Magic, O’Neal’ı küçümsemeye devam ederek güvenilirliklerini daha da zedeledi ve Orlando Sentinel tarafından yayınlanan bir anket, yerel taraftarların %90’ının O’Neal’ın 115 milyon dolarlık zarara uğramadığını düşündüğünü gösterdi. O’Neal aslında Jerry West ve Los Angeles Lakers’ın kollarına atılmıştı.

Bu imza olmadan Lakers arka arkaya üç şampiyonluk kazanamaz. Tersine, Magic bir veya iki şampiyonluk kazanmış olabilir ve Kobe Bryant’ın kariyerine ne olduğunu kim bilebilir. Her iki durumda da, Shaq’ın mirası muhtemelen aynıdır.

4. Joe Smith’ten Minnesota Timberwolves’a, 1999

Smith, 1995 NBA Draftı’nda 1 numaralı genel seçimdi. Birkaç ortalamanın üzerinde sezonun ardından, Golden State Warriors ile 80 milyon dolarlık bir uzatmayı reddetti. Daha sonra Philadelphia’ya takas edildi ve ertesi sezon serbest oyuncu oldu. Adil piyasa değerinin oldukça altında olan 1998 lokavtından sonra Minnesota Timberwolves ile bir yıllık 1.75 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Sezondan sonra Minnesota ile yeniden imzaladı ve 2,1 milyon dolar değerinde bir yıllık başka bir anlaşma imzaladı.

Merak ediyor olabilirsiniz: Smith neden bu listede? İyi bir oyuncuydu, ancak öne çıkan diğer isimler kadar etkili değildi. Normal şartlar altında Smith buraya dahil edilmezdi. Bununla birlikte, Smith, Minnesota ile teşebbüs edilen işlemin etkileri nedeniyle bu listeye girmeye hak kazandı. Anlaşma önceden tasarlanmıştı ve bu nedenle yasadışıydı.

Esasen Minnesota, Smith’ten bu bir yıllık anlaşmaları art arda üç sezon için imzalamasını istedi, böylece ek bir kap alanı elde edeceklerdi. Ardından, üç yıl sonra Timberwolves, Bird haklarına sahip olacak ve onu yeniden imzalamak için sınırı aşabilecek (ona geri ödemesi için kabaca 86 milyon dolar değerinde bir anlaşma vererek). Sonunda, NBA öğrendi. Minnesota 3.5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve art arda beş sezon boyunca ilk tur seçimlerini kaybetmek zorunda kaldı (takımın 2005 ilk turu onlara iade edilmesine rağmen ). Smith’in sözleşmesi feshedildi, Timberwolves sahibi Glen Taylor askıya alındı ​​ve Basketbol Operasyonları Başkan Yardımcısı Kevin McHale izin aldı.

Bu bir emsal oluşturdu. Bir takım maaş sınırını aşmaya çalışırsa, lig bunu çok ciddiye alır. NBA’in bu tür düzenlemelerin var olduğunu araştırmak ve kanıtlamak çok zor. Peki, Smith’in Minnesota ile yaptığı anlaşmanın önceden tasarlandığını nasıl kanıtladılar? Smith’in ajanları, bir davaya yol açan dağınık bir bölünme yaşadılar ve yasadışı düzenlemeyi açıklayan belgeler kamuoyuna açıklandı.

McHale, “Bunu her zaman yapan 8 ila 10 takım var” dedi . “Sadece bunda iyiler. Biz kötüyüz.”

Bu transfer gerçekleşmemiş olsaydı, Timberwolves muhtemelen Kevin Garnett’i 2000’lerin başında müthiş bir destekleyici oyuncu kadrosuyla çevreleyen daha iyi bir iş çıkarabilirdi. Ancak daha etkili olan bu takas, NBA için takımları maaş sınırının aşılması nedeniyle cezalandırma konusundaki istekliliği açısından bir emsal oluşturdu.

5. LeBron James’ten Cleveland Cavaliers’a, Los Angeles Lakers – 2014, 2019

Bu muhtemelen bir polis gibi geliyor, özellikle de James bu sıralamalarda en üst sırada yer aldığından – ama değil. James’in parmak izleri, süper takımları başlatmaktan akranlarını işe alan oyuncuları popülerleştirmeye kadar, modern serbest oyunculuğun her yerinde. Bu imzaların her biri önemli ve benzersizdir. James’in 2014’te Cleveland’a dönmesi çok büyük bir olaydı. NBA sevgilime dönüşünü tamamlayarak imajını onarmada uzun bir yol kat etti. Aynı zamanda 50 yıl sonra şehrin ilk spor şampiyonası ile sonuçlandı. James’in dönüşü, aynı zamanda, 73 galibiyetlik Golden State takımı karşısında seride 3-1’lik bir farkla geri döndüğü kariyerinin en etkileyici şampiyonluğuyla sonuçlandı – söylemeye gerek yok, James üçüncü NBA Finalleri MVP ödülünü kazandı. Cleveland.

Lakers ile imzası da anıtsaldı. Bu, James’in büyük pazarlarla flörtlerinin uzun bir tarihinin doruk noktasıydı. Bu da başka bir şampiyonluk ve NBA Finalleri MVP’si ile sonuçlandı. Ve gerektiğini yakında bu sezon gibi NBA üstünlük için bir çarpışma rotasında James’in Lakers ve Durant’taki Nets ile süper takımların büyük bir hesaplaşmaya, ile sonuçlanır.

Bu imzalar olmasaydı, James iki şampiyonluk ve iki Finaller MVP ödülüyle sıkışıp kalırdı, 3-1 bir şey olmazdı ve Warriors dört üst üste şampiyonluk kazanabilirdi ( hayal edin?! ). Ayrıca, GOAT tartışması dramatik bir şekilde farklı olurdu ve James’in ilk yıllarında nerede oynayacağını kim bilebilir?

Taraftarlar, bir sebepten dolayı serbest oyuncu imzalarıyla büyüleniyor. Şampiyonlukları düzenli olarak etkilerler. Ancak, tek bir kalem darbesiyle on yıl veya daha fazla bir süre boyunca ligin güç dinamiğini şekillendirerek daha da etkili olma potansiyeline sahipler.

Son yıllarda, en iyi oyuncular, takımları onların etrafında inşa edemezse, uzatmaları imzalamaya ve takas talep etmeye daha yatkın hale geldi, bu da bu üst düzey transferlerin daha az gerçekleştiği anlamına geliyor. Ama drama hayranlarından korkmayın, oyuncu hareketi her zaman olacaktır. Sonuçta, her zaman mevcut durumundan çıkmak isteyen birileri vardır.

Bir cevap yazın