blank
NBA

NBA ‘de Haftanın Öne Çıkanları..!

546görüntüleme

NBA ‘de geçtiğimiz haftanın öne çıkan isimlerini inceledik. Çok yakında bu listenin tam tersi olan “NBA ‘de Haftanın Hayal Kırıklıkları” şeklinde yazılar da yayınlanacak. Takipte kalın. Hadi başlayalım.

blank
Boston Celtics’in 16 maçtır bileği bükülmüyor.

1) Kyrie Irving

Listemize her hafta bir tane Bostonlı almazsak rahat edemiyoruz. Ben onlardan bahsetmekten bıkmadım onlar da listeye girmekten. 16 maçtır bileği bükülemeyen bir takımın ana parçası. Yerinin doldurulamayacağını düşünüyorm. Gordon Hayward’ın talihsiz sakatlığından sonra oluşan boşluğu genç yıldız adayı Jayson Tatum ile nispeten doldursalar da Kyrie’nin yokluğunun çözümü yok. Bakınız Cleveland(Isaiah konusuna girmek istemiyorum.). Öne çıkmasındaki performans gecesi ise Dallas potasına 47 sayı bıraktığı gece. Boston’un sisteminde pek bu skorları görmeye alışık değiliz aslında daha kollektif bir basketbol izlemeye alıştık. Ancak atan adamı kenara alıp elini bağlayacak değilsiniz. Henüz play-off konuşmak için çok erken bence ama geçen yıla göre çok daha ciddi bir konumda oldukları tartışılmaz.

blank
Fear The Beard

2) James Harden

İlk yazımda listenin kriterlerini belirtmiştim. Beklenenin üstündeki bireysel performansları yazacağımı söylemiştim. Yakında Harden 60 sayı,20 ribaund, 20 asist yapmazsa listeye alamayacağım herhalde. Olağanüstü performansları çok sık sergilemeye başladı. Keyifle izlemeye devam. Devrede 90 sayı attıkları Phoneix’e karşı 48 sayı, 2 riband, 7 asist, 2 top çalma ile mükemmel bir performans sergiledi. Fantasy ligimizde onu almadığım için o kadar pişmanım ki… Son 3 maç istatistikleri 38.3 sayı, 4.3 riband, 8.3 asist ve 1.6 top çalma. NBA yetkililerini göreve çağırıyor ve bu adama MVP ödülü verilmesini istiyorum. Daha fazla söze gerek yok. “Fear the beard”

blank
Kemba Walker geçtiğimiz haftanın eli en sıcak isimlerinden biriydi.

3) Kemba Walker

Listeme girmesinde büyük tereddütler yaşadım ama bu adam için iki çift lafım olacak. Babam eskiden bir sporcu hakkında “bal yapmayan arı” diye bir söylemde bulunmuştu. Heh işte, Kemba o arı. Belki farklı bir takımda, farklı bir rolde 3 kavanozu 100 liralık bir bal yapabilir. Ancak ondan bir anzer balı beklemeyin. Yıllardır Charlotte’ta ortaya çıkan görüntüde buna bağlı. Ucundan kıyısından girilen bir Play-off ve ilk turdan elenilen bir senaryo. Bunun sebebi ise ana parçalarınızın takımı bir yere kadar taşıyabiliyor olması. Gel gelelim Kemba geçtiğimiz hafta formundaydı. Chicago ile oynadıkları maçta 47 sayı, 6 riband ve 5 asist ile oynadı. Bilin bakalım ne oldu. Yenildiler. Chicago’ya…

blank
Genç yıldız, şimdiden LeBron James ile kıyaslanıyor.

4) Ben Simmons

İzlemesi çok ama çok keyifli. Boston ve Philadelphia bu sezon izlemekten en keyif duyduğum iki takım. Hele kendi sahalarında oynuyorlarsa demeyin keyfime. Top bu çocuğun elindeyken tüm takıma güven veriyor ve top eline çok yakışıyor. Henüz çaylak sezonu olmasına rağmen özgüveni yüksek ve sahada ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor. Muhteşem GSW  karşısında inanılmaz bir ilk yarı geçirmişlerdi ve geminin kaptanı Simmons’du. 23 sayı, 8 riband, 12 asist 1 top çalma ile oynadı. Ancak ne var ki ritmini bulan GSW karşısında durmak çok kolay değil. Yılın çaylağı ödülünün en güçlü adayı bu sezon %52 FG ile 18.7 sayı 9.2 riband, 7.6 asist ve 2 top çalma ile oynuyor. Nerede olduğunu azcık anlayın diye LeBron’un çaylak yılı istatistiklerini vereyim: %42 FG, 20.9 sayı, 5.5 riband, 5.5 asist, 1.6 top çalma. Tabi uçmamak lazım şimdiden, oyunun oynanış tarzı çok değişti, istatistikler çok yukarılarda artık ama bu çocukta özel bir şeyler olduğu ortada. NBA yeni bir süperstar adayına sahip.

blank
D’angello Russell’ın yokluğunda fena bir performans sergilemiyor.

5) Spencer Dinwiddie

Birçoğumuz bu oyuncuyu bu sezona kadar duymamıştık. Brooklyn kadrosundaki ünsüz bir çok isimden biri gibi duruyordu. D’angelo Russell’ın arkasında 2. oyun kurucu olarak sezona başladı ve Russell’ın sakatlanmasıyla ilk 5 için şans buldu. Şimdiye kadar bu görevi de layıkıyla yerine getirdi. Abartılacak bir durum yok, geç parlayan bir yıldız değil kendisi. Fakat boş beleş bir oyuncu olmadığını da bizlere gösterdi. Son 3 maçlık istatistikleri 19.3 sayı, 3.3 riband, 9.0 asist ve 1.1 top çalma. Şüphesiz ki Russell gelene kadar bu düzeyde oynayacaktır.

blank
“Trust The Process”

6) Joel Embiid

NBA ‘de her dönem bir tane eğlenceli uzun bulunuyor. Shaq ve Dwight’tan sonra şimdi bayrak Embiid’de. Umarız yakında Rihanna ile yüzüğünü de takarız. Gel gör ki bu neşeli karakterinin de ötesinde bir süperstar adayı olduğunu bize sıklıkla gösteriyor. Lakers ile oynadıkları maçta 46 sayı, 15 riband, 7 asist ve 7 blok ile oynadı. Maç sonundaki açıklamasında ise performansının %69’unda olduğunu söyledi. 2 sezon sakatlıklarla boğuştuktan sonra onu sağlıklı bir şekilde ilerleyeceğini ve gelişeceğini görmek insana heyecan veriyor. Simmons ile yakaladıkları uyum ise muazzam. NBA artık yeni bir ikiliye sahip ve sağlıklı kalırlarsa bu ikili çok canlar yakacak.

Ali Ergün Fıstık
1994 yılında Gaziantep'de doğdum. İzmir Ekonomi Üniversitesi hukuk fakültesini 2017 yılında bitirdim ve şu an stajyer avukatlık yapmaktayım.

Bir cevap yazın