NBA

NBA ‘de Haftanın Öne Çıkan Performansları

495görüntüleme

NBA ’de sezonun neredeyse yarısına ulaşmışken yavaş yavaş sıralamalar da şekillenmeye başladı. Her zamanki gibi biz bu hafta öne çıkan bireysel performansları inceleyeceğiz. Hadi başlayalım.

1) Donavan Mitchell

Bu sene NBA draftının 13. sırasındaki ismi, henüz 21 yaşında. Şu ana kadar gösterdiği performansla seçildiği sıra arasında uyumsuzluk var. Hatta bir adım daha ileri gidecek olursak Philadelpia 78s’ın 1. sıradan seçtiği Fultz’da aradığı tüm özellikler bu adamda mevcut. Genel övgü kısmını geçecek olursak geçtiğimiz gece Utah-Sacramento maçını izleyenler Mitchell’ın neden bu listede olduğunu anlayacaktır. 34 sayı, 1 ribaund, 3 asist ve 3 top çalma ile oynadı. Bu skorer oyununu 14/19 saha içi isabeti ile sergiledi. Şüphesiz ki Utah’ın kısıtlı hücum silahlarının arasında yer almasının oyununa katkısı vardır. Kaldı ki %28.8 top kullanma yüzdesi ile NBA ‘deki çaylaklar arasında bu istatistik dalında birinci sırada yer alıyor. Ancak bir çaylaktan bu denli hücum yükünü üstlenmesi onun ne kadar iyi oynadığının ve ona olan güvenin göstergesidir. Ben Simmons’ın yılın çaylağı tahtını sarsan çok önemli bir oyuncu.

2) Hassan Whiteside

Sonunda döndü. Sezona kötü performansla başlayıp sonrasında omuz sakatlığıyla uğraşan Hassan, NBA ’in elit uzunlarından olduğunu bizlere hatırlattı. Hafızalarımızı tazelemeye yarayan performansı ise hiç şüphesiz ki doğuda önemli rakiplerinden olan Milwaukee Bucks’a karşı gösterdiği performansı. NBA’in en iyi çember savunucularından olan Hassan, o maçta tam 6 blok vurdu. 4ü ilk çeyrekte olan bu blok performansından sonra buna devam edememesinin sebebi rakibin potaya gitme konusunda çekimser davrandığına bağlayabiliriz. İşin bir de psikolojik boyutta katkısı var anlayacağınız. O maçta bunun yanında 27 sayı atıp 13 ribaund alan Hassan galibiyette büyük rol oynadı. Hoş geldin koca oğlan.

3) Anthony Davis

Bir devden diğer bir deve geçiyoruz. Namı değer Tek Kaş ya da Martı Davis. Yanlış anlaşılmasın o da tek kaş olmaktan memnun. Her neyse bu dev oğlan Boston ve New York maçlarında öyle oynadı ki izleyenleri şaşkınlıklar içerisinde bıraktı. Bu iki maçta 46.5 sayı, 16.5 ribaund, 2.5 top çalma ve 2.5 blok ortalaması ile oynadı. Kimse bir martının gücünü küçümsemesin. Hele ki New York maçında, en büyük partneri olan Demarcus Cousins, rezil bir performans ortaya koymasına rağmen neredeyse tek başına maçı söküp aldı. Bunlara eklemem gereken bir nokta ise savunma sıralamasında 1. olan Boston Celtics’in ona karşı koyma konusunda yetersiz kaldığı ve maçı kaybetmesidir. Martılar yüksekten uçuyor.

4) Devin Booker

Kaşla göz arasında sayı bulabilen bir oyuncu. Kimse Phoenix’in maçını izlemiyordur muhtemelen ama denk gelirse göreceksiniz, bu adam ne ara 30 attı ya diyorsunuz. Takımın durumunun kötü olması belki onun üzerinde baskı olmadan oynamasını sağlıyordur ve bu durum bir skorer için önemli bir faktördür. Ancak bu çocukta bundan fazlası var. Portland’a karşı mücadele ettikleri maçta 43 sayı, 6 ribaund, 8 asist, 2 top çalma ve 1 blok ile oynadı. Bu bir takım oyunu farkındayım ama şu sıralar Phoenix Suns yerine Phenix Booker desek çok da abartmış olmayız. Bu adam Phoenix’in şu an her şeyi.

5) Paul George

Bu sene bizlere dış oyuncu savunması nasıl yapılırın gösterisini izleten George, dün gece oynanan maçta nasıl bir hücum yeteneğinin olduğunu da gösterdi. Belki bunda Cleveland’ın rezalet savunmasının da etkisi vardır. Ancak Oklahoma öyle bir ilk çeyrek oynadı ki bir an Cleveland’ın çemberi daha mı büyük dedik. Carmelo da dahil olmak üzere Oklahoma’da herkesin eli sıcaktı ve o maç tam 148 sayı attılar. Bu sayıların 36sı George’dan geldi. Cleveland’ın rezil savunmasını bir kenara bırakırsak Oklahoma’dan tam olarak beklediğimiz bu. Let’s Go Thunder Let’s Go.

6) Lou Williams

Bu nasıl bir şeydir ya. Ne yaptı bu adam yazın ne oldu bu adama da bu sezon canavara dönüştü. Space Jam’deki gibi büyülü bir topu mu elledi anlamadım ki. Çok kötü giden Clippers’da parlayan tek parça oydu. Neyse ki Clippers 6 maçlık galibiyet serisi yakaladı ve bu seri dün gece son buldu. Utah’a karşı oynadıkları maçta 31 sayı, 2 ribaund, 7 asist ve tamı tamına 10 top çalma yaptı. Ancak asıl dikkat çekmek istediğim nokta son 7 maçlık istatistikleri. 31.1 sayı, 2 ribaund, 5.7 asist, 2.4 top çalma. Pek 6. adam gibi süre almasa da bu sene en iyi 6. adam ödülünü alacağına neredeyse kesin gözüyle bakıyorum.

7) Chris Paul

Bilerek sona sakladığım bir performans. Play-off düzeyinde bir mücadele vardı parkede. NBA normal sezonunda bu rekabet düzeyinde izleyebileceğiniz maç sayısı 10u geçmez. İşte böyle zamanlarda size galibiyeti getiren şey yıldız oyuncularınızın performansıdır. Bu noktada Chris Paul, gerek liderliği gerekse kumaşının kalitesi ile bu farkı yaratmaya çok müsait. Houston Rockets – Golden State Warriors maçında sazı eline alan Chris Paul 6 üçlük isabeti buldu ve 33 sayı, 11 ribaund, 7 asist, 3 top çalma ile oynadı. Maçın bu kadar büyük olması bu performansın değerinin bir kat daha arttırıyor. Sizce de Play-offları özlemedik mi?

Ali Ergün Fıstık
1994 yılında Gaziantep'de doğdum. İzmir Ekonomi Üniversitesi hukuk fakültesini 2017 yılında bitirdim ve şu an stajyer avukatlık yapmaktayım.

Bir cevap yazın