blank
NBA

NBA ‘de Bu Haftanın Öne Çıkanları..!

541görüntüleme

Geçtiğimiz haftayı es geçtikten sonra bu haftaki incelememi erkene alarak değerli okurlarımızdan özür dilemek istedim. Hiç lafı uzatmadan NBA ‘de bu haftanın öne çıkan bireysel performanslarına göz atalım.

1.LeBron James

blank
O bir Kral!

Yok artık LeBron James!!! Bu klişeyi aslında sevmem ama aklıma gelen ilk şey bu olmuştu. Michael Jordan, Magic Johnson, Larry Bird vb. gibi birçok yıldızın dönemini kaçırmış olabiliriz, canlı izleyememekten dolayı üzülüyor olabiliriz. Arkadaşlar üzülmeyin. Bir tarih yazılıyor. Bir kralın yıkılmadım ayaktayım mesajı verdiği bir maç. Sezona formsuz giren Cleveland’ı sırtlamaya çalışan bir lider. Washington potasına 57 sayı bıraktı. Bunu yaparken yanına 13 asist, 2 riband ve 2 blok ekledi. Anlayacağınız kendi yükselirken takımını da yükseltti. Arkanıza yaslanın ve bu sezon canavar moduna giren LeBron’u izlemenin keyfine varın.

2.Damian Lillard

blank
Bu benim zamanım!

Yıllar ilerledikçe basketboldaki yeteneğini rap stüdyolarına da taşıyan bir yıldız. Bir oyuncunun ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu anlamanız için kritik anlarda sorumluluk aldığında anlayabilirsiniz. “Clutch Time” geldiğinde bu benim vaktim diye topu sahiplenen bir oyuncu var sahada ve bu yükün üstesinden çok iyi bir şekilde kalkıyor. Los Angeles Lakers’ı son saniye üçlüğüyle devirdiği gece bizlere güzel bir maç sonu izletti ancak benim tercihim 2 gece sonraki Oklahoma City Thunder maçı oldu. 36 sayı, 5 riband, 13 asist ve 1 blok ile istatistik kağıdını rakı masası donatır gibi donattı. Bizlere de o masada keyif sürme şansı verdi.

3.Kristaps Porzingis

blank
En güçlü MIP adayı!

Bu çocuğu her izlediğimde draft edildiği gece aklıma geliyor. Demedikleri lafı bırakmamışlardı kim bu beyaz çocuk diye. Hatta merak edenler açıp izleyebilir.”New York Knicks fan reaction to drafting Kristaps Porzingis” yazın video izleme mecralarına anlayın tepkilerin boyutunu. Uyarayım biraz küfür içerebilir. Daha adını bile söyleyemeyen taraftarlar küfür yağmuruna tutmuşlardı. Şimdi yıllardır karanlığa boğulmuş olan New York seyircisinin umut ışığı oldu. Sezon öncesi yazılarımda da belirttiğim gibi en güçlü MIP (en çok gelişme gösteren oyuncu) adayı. 30 sayı, 7 riband, 2.5 blok ortalaması ile oynuyor. Henüz 22 yaşında. O bir kuş, o bir uçak yok yok o bir Superman. 3 Kasım’da Phoenix, 5 Kasım’da Indiana, 7 Kasım’da da Cleveland’ı  yendiler ve bu 3 maçta 35.0 sayı, 6.7 riband, 4.0 blok ortalamasıyla oynadı. Belki NBA ‘den Dirk Nowitzki, Kobe Braynt, Tim Duncan gibi yıldızlar kayıyor olabilir ama emin olun yerini aratmayacak yeni yetenekler geliyor.

4. J.J Redick

blank
8 tane üçlük isabeti bulan Redick takımının galibiyetinin mimarı oldu.

Bir şutörün gününde olduğunda neler yapabileceğinin basit ve güzel bir örneği. Indiana potasına tamı tamına 8 üçlük bıraktı ve bunlardan bazıları var ki kendisini bile şaşırttı. Maçı izleyenler bilir. Topu 24 saniye bitmesine yakın elinden çıkartmak için Myles Turner’ın üzerinden topu fırlatıyor ve isabeti buluyor. Sonrasında o da ellerini iki yana açarak “ Ben de anlamadım lan” gibi bir ifade takınıyor. Bu arada o maçta 6 da asist yapıyor ki pek de görmeye alışkın olmadığımız bir istatistik onun için.

5.Nikola Jokic

blank
Bir “Hi” bile demedi.

 

Tüm sezon boyunca Brooklyn’e karşı oynayan takımlar istatistiksel anlamda patlama yaşayacaklar gibi duruyor. Yanlış anlaşılmasın Brooklyn kötü değil. Sadece oyunu en tempolu oynayan takım. Haliyle yetenek konusunda da eksikleri olunca rakipler de daha fazla hücum yapma şansı buluyor. Bu durumu iyi değerlendiren bir diğer oyuncu da Jokic. Kariyer sayı rekorunu kıran Jokic 41 sayı, 12 riband, 5 asist, 2 top çalma, 2 blok ile oynadı. Maçın sonlarına doğru da 6 kenara geldi. Kenara gelirken tüm seyirciler onu ayakta alkışladı. Sonuçta kariyer sayı rekorunu kırmış ve muazzam bir performans ortaya koymuştu. İnsan alkışların tezahüratların biraz karşılığını verir dimi. Dönüp bir “hi” bile demedi. El bile sallamadı. Biraz sırp soğukluğu yok değil. Olsun güzel oyun oynuyor.

6. James Harden

blank
Bir tek dileğim var, MVP ol yeter!

NBA yetkililerini buradan göreve çağırıyorum. Biri şu adama MVP ödülünü versin de o da rahatlasın biz de rahatlayalım. Direk olaya giriyorum. 7 üçlük isabeti, 56 sayı, 2 riband, 13 asist, 2 top çalma. Utah’ın kabusu oldu. Ondan 3 gece sonra da Cleveland’ın kabusu oldu. 6 üçlük isabeti, 35 sayı, 11 riband, 13 asist, 5 top çalma ve 1 blok ile oynadı. İşin garip yanı onu izlerken anlamıyorsunuz bu kadar işi nasıl yaptığını. Bir bakmışsın 4 tane üçlük atmış 30 sayı bırakmış 12 asist yapmış. Şişman gibi duruyor ama inanılmaz bir atlet. Anlaması güç izlemesi keyifli. Her zaman söylüyorum ve tekrar edeceğim. Golden State Warriors’u yenme potansiyeli en yüksek olan takım. Bir tek dileğim var MVP ol yeter!

7. İSTİSNA!!!

blank
Boston Celtics son 10 maçtır yenilgi yüzü görmedi.

Bunu yazmazsam büyük günaha girerdim. Danny Ainge beni arar ”Ayıp bu yaptığın. Utan kendinden!” derdi. Kyrie belki bir şeyler yememi tavsiye ederdi ama Brad Stevens efendiliğini bozmazdı bence. Görsel bir şölen izleten Boston Celtics takımının aşçısından uşağına kadar sonsuz teşekkürler etmeliyiz. Microcoacing izlemek büyük bir keyif ve bunu NBA ‘de en iyi başaran koçlardan biri olan Brad Stevens her maç bize ayrı bir festival izletiyor. Her oyuncu saha içerisinde ne yapması gerektiğini, nerede durması gerektiğini, ne zaman nerelere kat yapması gerektiğini çok iyi biliyor. Haliyle 10 maçtır yenilmiyor.  Tüm takım maçı Kyrie için hazırlıyor ve o da rakibin fişini çok iyi çekiyor. Bireysel istatistik olarak kimse öne çıkmıyor ama kollektif bir oyun ortaya koyuyorlar. Son dönemlerde izlemekten en keyif aldığım takım.

 

Ali Ergün Fıstık
1994 yılında Gaziantep'de doğdum. İzmir Ekonomi Üniversitesi hukuk fakültesini 2017 yılında bitirdim ve şu an stajyer avukatlık yapmaktayım.

Bir cevap yazın