NBA

NBA BAŞLIYOR!!!

NBA bu gece yarısı başlıyor. Hem de ne başlama. Saat 03.00’da Clevland Cavaliers – Boston Celtics maçı ile başlayacak ve sabaha karşı 05.30’da Golden State Warriors – Houston Rockets maçı ile devam edecek. Bazen NBA ’in başladığına mı sevinsem ilk geceden bu kadar keyifli geçmesi beklenen maçlar olacağına mı sevinsem bilemiyorum.

Peki bu sezonu özel kılacak olan nedir hadi bunlara bir göz atalım. Öncelikle doğudaki muhteşem dalgalanmayla başlamak istiyorum. Sizlerin de bildiği gibi Kyrie Irving’in yeni bir krallık kurmak istemesi doğudaki tüm dengeleri değiştirdi. Doğunun köklü krallıklarından olan Boston, yıllardır tahttaki hakkını iddia edemiyordu ve artık soylu prensini bu şekilde elde etti ve tahta geçmesi için mücadele verecek. Şüphesiz ki Cleveland’ın artık çok daha ciddi bir rakibi var. Ancak unutmayalım LeBron’u yıkmak hiç de kolay değil.

Doğuda daha fazla hikaye yok fakat batı fokur fokur kaynıyor. Bazı takımlar var ki I. Dünya Savaşı’nda olduğu gibi küçük devletlerin kaynaklarını sömürüp güçlendiler ve her biri çok daha tehlikeli hale geldi. Bu sömürge yarışı sonunda (Play-off’larda) savaş başlayacak. NBA ’in yetenek havuzu o kadar dolu ki bu tür güçlenmeler çok normalleşti artık.

Houston Rockets eski model oyun kurucuların en kaliteli son örneği olan Chris Paul’ü kadrosuna kattı ki zaten geçtiğimiz sezon iddialı bir yapıya sahipti. Yanlış anlaşılmasın eski model olumsuz bir eleştiri değil. Sadece oyun tarzı ile alakalı. Harden’la uyumları tartışılıyor ancak modern basketbolda çok merkezli hücumlara yer var artık. Bundan dolayı sahada iki tane böyle oyuncunun yer alması hiç sıkıntı değil hatta ve hatta ihtiyaç. Hazır olan bir takıma katılan Chris Paul uyum sürecini aştıktan sonra büyük katkı sağlayacağı şüphesiz. Bu arada Golden State Warriors’da değişiklik yok. Eklenen 2 tane şutör( Caspi ve Nick Young) ve 1 tane çok iyi olması beklenen çaylak (Jordan Bell) var. Cuk diye oturacaklardır. Anlayacağınız hala iyi yönetilen muhteşem bir takım.

İlk gece heyecanını atlattıktan sonra bu sezonu özel yapacak diğer bir takım elbette ki Minnesota Timberwolves. Jimmy Butler ve Jeff Teague geldi. KAT’ın durdurulmaz yükselişi ile bu sezonda varlıklarını sonuna kadar hissedeceğimiz bir takım olacak. Hemen ardından Denver var ki Paul Milsap’i kadrolarına kattılar. NBA ’de 30 takımında kadrosunda görmek isteyeceği bir isim. Her ne kadar Minnesota’nın gölgesinde kalmış olsalar da yapılanmasını çok beğendiğim bir takım.

Bilerek sona bıraktığım Oklahoma City Thunder! Westbrook City Thunder mı deseydim? Neyse. Westbrook geçen sezon tarih yazdı ve bizler buna tanık olduk. Bence bu büyük bir lütuf. Ancak bu sezon bu böyle olmayacak. Yanına 2 tane süperstar adayını alarak yola çıkan Westbrook’un bu sezon o istatistikleri yakalayamayacağından eminiz. Ancak daha fazla takım oyunu oynayacaklarını söyleyebiliriz. Daha başarılı olma ihtimalleri olan bir yapı kurdular. Gel gör ki asıl uyum sorunu yaşayacak takımın OKC olacağını düşünüyorum. Parçaların birbirine muhteşem uyduğunu düşünürsek GSW için zorlu bir rakip olabilirler. Fakat kafasında Lakes’a gitme hayalleri ile gelen bir Paul George, karşılaşacakları zorluklara karşı ne kadar göğüs gerebilir. Diğer yandan New York’da yıllarca basketbol hariç her şeyle uğraşmış olan bir Carmelo Anthony’nin pek güvenilmeyen istikrarı ve oynama isteği var. Her ne kadar Melo’nun yıllar içerisinde değişen karakteri olumlu emareler olsa da endişeleri tamamen silemiyoruz. Mamafih, bu 3’lü kafamızda inanılmaz soru işaretleri oluşmasına sebep oluyor. Asıl heyecan konusu bu takımın nasıl performans sergileyeceği olacak gibi gözüküyor.

Muhteşem bir yaz dönemi geçirdik ve inanıyorum ki muhteşem de bir normal sezon geçireceğiz. Umarız sakatlıklar olmadan bol rekabetli ve hikayeli bir sezon geçiririz. Elbette ki bizleri temsil edecek olan Cedi Osman ve Furkan Korkmaz bizlerin heyecanlanması için bir başka neden. Hoş geldin NBA.

Related posts

Bir Rekor da San Antonio’dan ( Maç Özeti )

Akif Enes Kütük

NBA Piyasasının Ücretsiz Yıldızları

Ege Nurbige

James, 1 saniyede dünyaları götürüyor!

Orçun Yıldırım

Leave a Comment