NBA

NBA, basketbolu futbolun hakim olduğu Brezilya’da popüler hale getiriyor

Brezilya, dünyanın en büyük futbolcu ihracatçısı olduğu bir dönemde, bir başka spor dalı olan basketbola olan ilgi artarak devam ediyor ve  NBA’nin ışıltısı ve ihtişamı, birçok taraftarı istikrarlı bir şekilde basketbol tutkunlarına dönüştürüyor. Futbol hala Brezilya’nın çoğuna din gibi davranıldığı bir noktaya hükmedebilir, ancak NBA son yıllarda Güney Amerika ülkesinde önemli bir basketbol hayran kitlesi geliştirmeyi başardı.

Emiliana Ramos, NBA’e ilk kez 1990’larda, Brezilya’da gösteri maçları oynayan Chicago Bulls efsaneleri Michael Jordan ve Scottie Pippen’in parlak günlerinde aşık oldu.

Şimdi, 42 yaşında, Sao Paulo’daki bir teknoloji şirketinin ürün müdürü olan Ramos, her sezon hangi takımı destekleyeceğine ve hangi oyuncunun favori olacağına karar veriyor.

Ramos, Agence France’a verdiği demeçte, “Basketbol bir gösteri gibi ele alınıyor: genel bir ürün, bu yüzden dikkat çekiyor çünkü oyundan daha fazlası – tüm pazarlama tarafı var, formalar. Brezilya’da biraz futbol gibi.” -Presse (AFP), mega şehrin kuzeyindeki bir spor kulübünde basketbol oynuyor.

Amatör bir kadro olan Fulaninha’daki takım arkadaşlarından bazıları Lakers formaları veya genel NBA kıyafetleri giyiyor. Ramos, New Orleans Pelicans’ın yıldız uzun forveti Zion Williamson tarafından kullanılan 1 numaralı formayı giyiyor.

Ramos gibi, Brezilya’daki binlerce yeni taraftar – tipik olarak LeBron James’ten çok Pele ile anılır – her sezon NBA maçlarını izliyor.

IBOPE Repucom tarafından derlenen verilere göre, 2021’in ilk çeyreğinde NBA’in Brezilya’da 45 milyon taraftarı vardı ve bu, 2019’un başında bildirilen rakama göre %31’lik bir artış.

‘Öncelikli pazar’

1946’daki başlangıcından bu yana NBA’de oynayan bir düzineden fazla Brezilyalı var, ancak hiçbiri kendi başına yıldız değil. Biri, Didi Louzada, New Orleans’ta Williamson ile oynuyor.

Ancak ligin Brezilya’daki baş temsilcisi Rodrigo Vicetini, Latin Amerika devinin Çin’den sonra yurtdışında “NBA’in ikinci öncelikli pazarı” haline geldiğini söylüyor.

Vicenini AFP’ye verdiği demeçte, Brezilya “hem lig hem de sporun gelişimi için son derece önemli ve çok stratejik” dedi. Burada futbol dininin yanında büyümeye devam edeceğiz” dedi.

NBA, 213 milyonluk ülkede bir hayran kitlesi oluşturmak amacıyla 2004 yılında resmi olarak Brezilya’ya geldi. Milli takım, 1987’de Pan Am Oyunlarında ABD Takımı karşısında altın madalya kazanmak da dahil olmak üzere bazı önemli zaferler elde etti.

O zamandan beri iki takım arasında dostluk maçları düzenlendi, basketbol mağazaları ve okullar açıldı, Brezilya’nın önde gelen erkekler ligi ile işbirliği anlaşmaları yapıldı ve burada daha fazla NBA maçı yayınlanıyor.

Sonuç? Vicentini’nin söylediğine göre, ligin popülaritesindeki istikrarlı büyüme, Brezilyalıların genel olarak spor sevgisinden, genç nesillerin birden fazla sporu takip etme ilgisinden ve NBA’in hevesli bir marka olarak imajından kaynaklanıyor.

Sao Paulo’nun merkezindeki Avenida Paulista’da veya Rio’nun Copacabana Plajı’nda, James, Stephen Curry veya merhum Kobe Bryant gibi NBA harikalarının numaraları ve renkleriyle forma, tişört veya şapka giyen insanları görmek alışılmadık bir şey değil .

Vicentini, “Birçoğu LeBron James’in kim olduğunu bilmiyor, o halde neden onun şortunu giyiyorlar? Çünkü bunlar onun görünümünü yeniden yaratmanın bir yolu” diyor.

Brezilya’nın Neymar’ı veya Arjantin’in Lionel Messi’si gibi futbol yıldızları da basketbol kıyafetleri giyerek engelleri aşmaya yardımcı oldu.

Brezilya farkı

26 yaşındaki ve uzun boylu Alana Paludo Chiochetta, Lakers moru James tişörtü giyiyor – “Kral James”, taraftarlar tüm zamanların en iyi basketbol oyuncusunun kim olduğunu tartışırken sıklıkla Jordan ile karşılaştırılıyor.

Güney Brezilya’daki Parana’lı Chiochetta, 2011’de ABD’ye yaptığı bir gezi sırasında onu Miami Heat için oynarken gördüğünü hatırlıyor. Şimdi, kariyerini uzaktan takip ediyor ama Fulaninha için oynarken takım renklerini giyiyor.

10 yaşından beri sporun büyük bir hayranı olan Chiochetta, her yıl NBA playofflarını takip ediyor. “İçine girdim ve sonra duramadım” dedi.

Özellikle Brezilyalı bir fenomenin parçası: Kadınların ülkenin NBA hayran kitlesinin neredeyse yarısını (%45) oluşturduğunu ve oyun ve kurallar hakkında erkek hayranlardan daha iyi bilgi sahibi oldukları için daha derinden katılım eğiliminde olduklarını söylüyor Vicenini.

NBA temsilcisi, “Bu, dikkat gerektiren bir sayı. Geleneksel olarak, erkekler ana izleyiciler ve hayranlar olmuştur,” diyerek fenomenin nasıl gerçekleştiğini açıklayamadığını da sözlerine ekledi.

Sao Paulo’nun Corinthians basketbol takımında forma giyen Pedro Nunes’in ailesindeki kadınlar, daha önce sadece futbol izliyordu. Şimdi, sporunu da izliyorlar.

Nunes, “NBA’i izleyen birçok insan var. Ondan giderek daha fazla etkileniyorum” diyor. “Birçoğu hiç basketbol oynamadı ama şimdi gelip benimle bunun hakkında konuşuyorlar. Bazen benden daha fazlasını biliyorlar.”

Related posts

Teodosic ve Marjanovic takımını yalnız bırakacak

Orçun Yıldırım

LaVar Ball, “konuşmamak için” maaş alacak

Orçun Yıldırım

“Sakallı” Houston Rockets tarihinde söz sahibi olmaya devam ediyor!

H. Alperen Aydın

Leave a Comment