NBA

Nasıl Olacak Yeni NBA ?

Covid-19 sonrası dünya değişirken Amerika Basketbol Ligi’de bu duruma seyirci kalmayıp o da değişti.

Takımlar oturup kendi arasında anlaştıktan sonra yeni dönemin nasıl olacağı ve hangi takımların mücadeleye devam edeceği açıklandı. NBA sezonun geri kalanını 22 takımla devam etme kararı aldı. 31 Temmuz tarihinde de sezon devam etmeye başlayacak.

Kalan Takımlar Neye Göre Seçildi ?

Takımların toplantı aldığı kararda ”6,5 galibiyet farkı” kuralı uygulandı. Sıralamada ilk 8 ve bununla 6,5 galibiyet farkı olan takımlar için devam kararı alındı. Bu oylamayı 30 takımdan 29’u kabul etti.

Bu kurala uyan 22 tane takım seçildi. Batı Konferansından 13 takım katılmaya hak kazanırken Doğu Konferansından 9 takım katılmaya hak kazandı.

Sezon Normal Maçlarla Başlayacak

NBA Play-off serisi başlamadan önce takımlar normal lig maçı yapacaklarını açıkladılar. 8 maç sonucunda 8nci ile 9’uncu arasında galibiyet farkı 4,5’tan az olursa 8’inci takım için play-in turnuvası yapılacak. Bu turnuva iki ayaklı olup kazanan 8’inci kabul edilecek.

Yeni Kuralla Kimler Dışarda Kaldı

Şüphesiz ki son 3 yıla damgasını vurmuş Golden State Warriors en büyük şaşkınlığı yarattı. Sakatlıklar sebebiyle sezonda ritmini bir türlü bulamayan Golden State Warriors play-off umutları da yarıda kalmış oldu.

Kevin Durant yaşadağı sağlık sorunundan dolayı takımının yanında olamayacağını açıkladı.

Doğu Konferansından Elenenler

Sezonu erken noktalayan takımlar,Charlotte Hornets,Chicago Bulls,New York Knicks,Detroit Pistons,Atlanta Hawks ve Cleveland Cavaliers oldu.

Cleveland Cavaliers’in elenmesiyle beraber Cedi Osman sezonu;9.6 sayı ve 2.10 asist ortalamasıyla kapattı. Collin Sexton sezonu 17.73 sayıyla bitirirken Kevin Love 16.11 sayı ortalamasıyla sezonu kapattı.

Atlanta Hawks’ta Trae Young sezonu 28,7 sayı ortalamasıyla bitirdi.

Detroit Pistons’ta Blake Griffin sezonu 19,36 sayı ortalamasıyla bitirirken Derrick Rose sezonu 15,78 sayı ortalamasıyla tamamladı.

New York Knicks’te Julius Randle sezonu 16,74 sayı ortalamasıyla kapattı.

Chicago Bulls’ta Zack LaVine sezonu 22.33 sayı ortalamasıyla tamamladı.

Charlotte Hornets’te Devonte Graham ligi 18.84 sayı ortalamasıyla tamamladı.

Batı Konferansında Sezonu Erken Kapatanlar

Batı konferansında ”6,5 galibiyet kuralına” uymayan iki tane takım oldu. Bir tanesi Minnesota Timberwolves olurken diğer takım Golden State Warriors oldu. Minnesota Timberwolves’te Karl-Anthony Towns sezonu 25.8 sayı ortalamasıyla tamamladı.

Golden State Warriors’ta Stephen Curry 20,25 sayı ortamasıyla sezonu erken kapattı.

Related posts

LeBron James Lakers galibiyetinde yıldızlaşıyor, Clippers rallisi Wizards’ı sersemletiyor

Mert Akyıldız

Bir Neslin Mucizesi “T-MAC”

Ömer Ali Yıldız

Yılın En İyi Çaylak 5’i Açıklandı

Site varsayılanı

Leave a Comment