Houston Rockets‎Köşe YazılarıNBA

Melo, Houston için bir kayıp mı?

Son yılların en büyük günah keçisi, Carmelo Anthony.

696görüntüleme

Birçok farklı kaynağa göre, Houston Rockets’ın yakında Carmelo Anthony ile ilişkileri kesmesi oldukça muhtemel. Bu haber popülerliğini korurken, Rockets taraftarlarını ikiye bölmüş durumda. Bazı taraftarlar Melo’nun formsuzluğunun takıma zarar verdiğini düşünse de, taraftarların çoğunluğu önde gelen basketbol forum sitelerinde onu kaybetmenin takıma negatif etki edeceği yönünde fikir belirterek kulübe bir nevi tepki gösterdi. Önde gelen basketbol otoriteleri için de durum pek farklı değil. Cbss Sports, Melo’nun takımdan ayrılmasının Houston’ın play off şansını %20 artıracağı yönünde haber yaparken, kötü gidişatın sebebi olarak Melo’yu görmeyen yazarlar da az değil.

11 Kasım’da sezonun 12. maçına çıkan Houston, Indiana Pacers maçıyla sezonun ilk iç saha galibiyetini aldı. Bu Houston’ın bu sene ne kadar kötü oynadığını açıklamaya yetebilir. Herkes takımın kötü gidişinin sebebini aramaya başladı ve günah keçisi kolayca bulundu. 12 maçta 7 mağlubiyet kimsenin beklediği bir tablo değildi fakat bunu yalnızca Melo’ya bağlamak kolaya kaçmak olur. Houston’ın Melo’dan daha büyük problemleri var. Dilerseniz istatistikler bize neler söylüyor bir bakalım.

Kariyer ortalaması %42.8 olan Eric Gordon bu sene %32  şut isabeti, %23 üç sayı isabeti buluyor. Chris Paul’un şut isabeti %40’a düşmüş durumda. Geçen sene ritmini bulan Gerald Green sadece %25 ile üç sayı isabeti buluyor. Geçen sezon Harden ve Paul’un birlikte olduğu 970 dakikada  rakiplerinden 251 sayı fazla bulan Houston, bu sezon Harden ve Paul’un birlikte sahada olduğu ve Melo’nun sahada olmadığı 130 dakikada rakiplerinden 3 sayı az buldu.  Takım olarak Houston’ın hücum rakamları ligde 23, defansı ise 19. sırada. Hücum organizasyonunu 3 sayı kabiliyetlerine dayandıran bir takım olan Houston’ın üç sayı yüzdesi NBA’de 25. sırada. Capela sahada yokken boyalı alan korumasında neredeyse yoklar. Boyalı alandan potalarında maç başına 50.3 sayı görüyorlar.

Sonuç olarak, Houston’ın kötü gidişatında en büyük payı Melo’ya veremeyiz çünkü takım bir bütün olarak kötüye gitti. Fakat şu da bir gerçek ki Melo, Houston’ın  sistemine uymadı.Her ne kadar şu an için pek iyi işlemeyen bir sistem de olsa.. Takım yetkililerinin Melo’dan vazgeçip gözlerini geleceğe dikmeleri Houston için yararlı olacaktır. Öncelikle takas seçeneklerini değerlendirip,kayda değer sonuç alınamazsa ancak o zaman Melo’dan vazgeçmeleri mantıklı olur. Carmelo Anthony, Houston için heyecan verici bir deneydi. Birçok deney gibi başarısız oldu. Artık Rockets için önüne bakma zamanı.

H. Alperen Aydın
Marmara Üniversitesi. İngilizce Öğretmeni,Yazar. Yayımlamaya değer bulmadığı 2 romanı ve çok sevdiği basketbolu var.

Bir cevap yazın