blank
NBA

Marijuana NBA’de Serbest Mi Olacak?

355görüntüleme

Amerika Birleşik Devletleri’nin marijuanaya karşı tutumunun değiştiği ve çoğu eyalette herek keyfi gerek tıbbi amaçla kullanımının resmileştiği bu döneme NBA yönetiminin de bulunduğu konumu değiştirmesi söz konusu. Eyaletlerin hepsinde, marijuananın tıbbi kullanım amacıyla serbest kılındığı bugünde, NBA’nın da bir adım atacağı konuşulmakta.

Normal şartlar altında, testi pozitif çıkan bir sporcu öncelikle tedavi programına gönderilip para cezasına çarptırılıyor ve eğer pozitif sonuçlar vermeye devam ederse o zaman maçlardan men edilmeye başlıyor. Her konuda çağı yakalayan NBA yönetiminin bu konuda da adım atması zaten bekleniyordu.

Ağrı kesicilerin ve antibiyotiklerin yoğun maç takvimi sebebiyle oyuncuların sahada kalmak amacıyla kullandığı bu ligde, marijuana “doğal” bir şifa aracı olabilir mi? NBA Komisyonerlerinden biri olan Adam Silver “Marijuana” konusuna karşı açık fikirli olduğunu resmi twitter adresinden belirti.

 

“Marijuananın tıbbi kullanımı konusuna bakacağız. Söz konusu tıbbi marijuana olunca bilimin görüşleriyle ilgiliyim. Benim görüşüm eğer ağrı konusunda önleyici olarak kullanılacaksa ilaçlar gibi düzenlemelere bağlı olmalı.”

“Oyuncular Birliği’yle de bunu konuşmak lazım ama tıbbi sebeplerle etkili olduğuna bilim karar verirse, buna açığız. Umarım basketbolda diğer sporlara kıyasla daha az ağrı ve acı olur ve bunu kullanmaya çok gerek kalmaz.” diyerek marijuananın statüsünün NBA’de de değişebileceğinin sinyallerini verdi.

Bir cevap yazın