NBA

LeBron James Bir Kez Daha Cleveland’dan Ayrılacak Mı?

Tüm zamanların en istikrarlı oyuncularının başında gelen LeBron James hakkındaki transfer dedikoduları güç geçtikte artmaya devam ediyor. NBA’nin transfer hareketliliğin azaldığı ve neredeyse durma noktasına geldiği bu günlerde yine gündemde LeBron var.

LeBron James’in Cleveland Cavailers’dan ayrılması çok acele ve beklenmedik bir anda olmuştu .NBA tarihinde MVP (En Değerli Oyuncu) olduğu sezonun ardından takımından ayrılan ikinci oyuncu olan LeBron, sansasyonel bir şekilde ”Big Three” olarak adlandırılan Chris Bosh ve Dwyane Wade’le beraber Miami Heat formasıyla mücadele etti. 6 yıllık kontrat imzalayan LeBron’un Cleveland’dan ayrılış şekli ise birçok kişi tarafından epeyce eleştirilmişti.

Cleveland Cavailers ile kontratı bitip ”free agent’‘ statüsüne geçen LeBron, katıldığı bir televizyon programında gelecek sezon Miami Heat formasıyla mücadele edeceğini duyurmuştu. Lebron’un açıklamasının ardından Cleveland taraftarları LeBron’a ait formaları teker teker yakmaya başlamıştı.

Miami’deki ilk sezonunda büyük eleştiriler altında oynayan LeBron James final oynamasına rağmen, bir önceki sezon kazandığı MVP ödülünü Chicago Bulls ile harikalar yaratan Derrick Rose’a kaptırmıştı.

Miami Heat’teki kariyerini 4 final (2011-2012-2013-2014), 2 şampiyonluk(2012-2013) ve 2 MVP ödülüyle (2012-2013) kapatan LeBron James, kontratının bitime bir yıl kala Miami Heat ile olan sözleşmesini festhetti ve tekrardan ”free agent” statüsüne katıldı.

Bu sefer ise yeni takımını sosyal medya aracılığıyla duyuran LeBron, 2014 yazında Twitter hesabı üzerinden eski takımı Cleveland Cavaliers’a döndüğü duyurdu. Döndükten sonra 3 final oynayıp 1 şampiyonluk kazanan Lebron, Cleveland şehrine tüm spor dallarında ilk şampiyonluğunu yaşatmış oldu.

Günümüze gelirsek LeBron, son 2 senenin benzeri olan bir senaryo ile finalde Golden State Warriors ile karşılaştı. İşlerin pek iyi gitmediği final serisinin kaybedilmesinin ardından ise yine her zaman olduğu gibi LeBron’un geleceği konuşulmaya başlandı.

Kyrie Irving’in takas talebi, gereken transferin yapılmaması, menajerin ayrılması gibi sorunlarla boğuşan LeBron’un geleceği hala belirsiz. 32 yaşında olan ve kariyerinin zirve noktasında olan LeBron hakkında dedikodular hala sürüyor.

Kobe Byrant’ın son sezonuyla beraber düşüşe geçen Los Angeles Lakers, gelecek sezon sonu sözleşmesi bitecek olan LeBron ile ilgilendiği haber kulislerde dönmeye devam ediyor.

Sözleşmesinin bitimine 1 yıl kalan LeBron ise yönetim ile arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden yeni bir kontrat imzalamaya pek yanaşmıyor gibi görünüyor.

Cleveland Cavaliers için bir sembol haline gelen LeBron’un yeniden başka bir takıma gitmesini taraftarlar nasıl karşılar cidden bende kestiremiyorum. Ama şu yandan da bakmak gerekir. LeBron James her zaman başarıya aç bir oyuncu. Miami Heat’e giderken maksimum kontrat imzalayabilecekken Wade ve Bosh ile beraber takıma ekstra oyuncuların katılması için maksimum kontrat imzalamadılar ve ek olarak örnek verebileceğim ilk isim hepimizin leblebi gibi üçlük atan adam diye bildiğimiz Ray Allen gelmişti. Yani demem o ki adam başarıya her zaman aç.

LeBron kariyerin en iyi sezonlarını geride bırakıyor ve Cleveland şehrine verebileceği her şeyi verdi. Düşüşe geçmiş bir efsanenin de yine bir efsaneyle ayağa kalkabileceğini düşünürsek LeBron’un Los Angeles Lakers’a gitmesi çok da süpriz olmaz. Kişilik olarak da ele alırsak Los Angeles Lakers’ı tekrar play-off’lara taşıyabilecek yegane efsane LeBron James’tir. Fakat konu ülkemizde de halihazırda var olan oyuncuların takımlarına olan sadakatine gelince işler biraz karışıyor. NBA takımları taraftarları da tıpkı tuttuğumuz takımın oyuncusunun başka bir takımda izlemeyi istemiyor ve sinirleniyor. LeBron’un Cleveland taraftarını bir kez yüzüstü bıraktığını da hatırlarsak olası ayrılışı büyük kasırgalar koparacak gibi duruyor. Ancak sporun profesyonel düzeyde yapıldığı NBA gibi mecralarda sporcuların profesyonelce düşünüp başarı ve kariyer odaklı bakmaları çok normal.

LeBron’a hak verdiğim sebepler elbette var. Takım içi dengesizlikler, Kyrie Irving gibi aktif oyuncular arasındaki en iyi 5 oyun kurucudan birisi olan birisinin takasını istemesi, eksik bölgelere transfer yapılmaması, takım menajeri ile yolların ayrılması gibi birçok faktör sayabiliriz. Ama şunu da unutmamak lazım ; efsane olmak, bahaneler arkasına saklanıp kaçmak değil liderlik yapıp takımını sırtlamaktır. Önümüzdeki sezon sonu LeBron James ya gidip bir efsanenin yeniden doğuşunda başrol oynayacak ya da emekleriyle var ettiği şehrin kralı olmaya devam edecek.

NOT: Michael Jordan’a ”En büyük pişmanlığınız nedir?” sorusuna efsane oyuncu şu cevabı vermişi. ”En büyük pişmanlığım başka bir forma altında mücadele etmekti.” (Chicago Bulls kariyeri sonrası Washington Wizards forması giydi). Bakalım LeBron James ikinci kez farklı bir takım forması giyecek mi?

DİPNOT: Olası bir Paul George-LeBron James-Lonzo Ball üçgeni Lakers’a özlediği şampiyonluğu getirir mi cidden ben de merak ediyorum.

Related posts

2019’da düzenlenecek Draft’ta hangi Avrupalı yetenekleri izleyeceğiz?

Orçun Yıldırım

Fransa, Belçika’yı Mağlup Etti

Mehmet Salih Dal

Oklahoma İstediğini Aldı

Mustafa Kapan

Leave a Comment