NBA

Kyrie Irving Boston Celtics’te !

Takası yılan hikayesine dönen Kyrie Irving sonunda muradına erdi. Sabaha karşı gerçekleşen takas sonucu Kyrie Irving Cleveland Cavaliers’tan Boston Celtics‘e takaslandı.

Sezon bitimiyle beraber takasını avaz avaz bağıran Kyrie Irving, birçok takas söylentisi arasında yaz aylarını geçiriyordu. Son yazımda durgun geçen NBA transfer sezonunda en çok konuşulan adamın ”King” lakaplı LeBron James olduğundan bahsederken bu takas haberi uzun bir süre konuşulacak gibi görünüyor.

İnişli çıkışlı bir sezon yaşayan Cleveland Cavaliers, normal sezonun sonlarına doğru Doğu Konferansı liderliğini Boston Celtics’e kaptırmıştı. Play-off’larda ve Konferans Finali’nde de yoluna devam eden Cleveland, NBA Finali’nde Golden State Warriors‘a kaybetmişti.

Sezon bitimiyle ise herkes Kyrie’nin takasını istemini konuşmaya başladı. Adı geçen takımlar arasında New York Knicks’ten Phoenix Suns’a kadar birçok NBA takımının adı geçti. Ama mutlu sona Boston Celtics ulaştı.

Boston CelticsCleveland Cavailers’tan Kyrie Irving’i alıp, karşılığında Isaiah Thomas, Ante Zizic (Geçen sezon Darüşşafaka’da oynayan), Jae Crowder ve 2018 1. tur NBA draft hakkını verdi.

Her iki taraftan değerlendirecek olursak öncelikle Cleveland Cavailers cephesinden başlamamız daha mantıklı olur.

Cleveland, Kyrie’ye karışılık Isaiah Thomas’ı alarak çok yerinde bir hamle yaptı. Oyun kurucu verip karşılığında yine çok kaliteli bir oyuncu kurucu almak mantıklı bir hamle. Isaiah Thomas, Doğu Konferansı’nda bana göre Kyrie’den sonra hücumda en çok sorumluluk alan 2. oyun kurucu. Bu senaryonun devamında ise Ante Zizic gibi potansiyel vadeden bir pivot ve geçen sezonun Boston adına en skorer 7 oyuncusundan biri olan Jae Crowder‘ın (kısa forvet) da takıma katılması Cleveland adına umut verici. LeBron ve takımla beraber uyum sağlamaları durumunda oyun kurucu pozisyonunda eli güçlenen bir Cleveland olacak. Isaiah Thomas, Derrick Rose ve Kay Felder gibi 3 oyuncuyla geniş bir oyun kurucu rotasyonuna sahip olacak. Öte yandan Jae Crowder gibi geçen sezon 72 maç oynamış ve 13.9 sayı, 5.8 ribaund ve 2.2 asist ortalamalarıyla oynamış bir oyuncu ve geçen sezon ligimizde boy göstermiş olan 2.13 m’lik bir pivot Ante Zizic Cleveland Cavailers’ın kadrosunda olacak. Bu oyuncuların sezon içerisindeki performanslarını cidden merak ediyorum.

Diğer cephemiz Boston Celtics. 3 oyuncu ve draft hakkı karşılığında bir ”süperstar” kadroya kattılar. Gordon Hayward’ın da takımı katılmasıyla beraber epey güçlenmiş gibi duruyorlar. Ancak geçen sezon takım adına en çok skor üreten 7 oyuncudan 5’i de takımdan ayrıldı. Bu gidişatı ele alırsak Boston Celtics’in neler yapabileceğini çok kestiremiyorum. Fakat kadronun daha çok oturması ve Kyrie’nin kendi istediği yerde olması, sorumluluğu kendinde hissetmesi belki de onu bir kademe daha ileri götürecek. Gordon Hayward’ın da mükemmel bir tamamlayıcı olduğunu göz önünde bulundurursak Boston Celtics için de kötü bir senaryo göremiyorum. Şu an her şey çok yeni ve çok taze durumda. Sezon boyunca bu iki takımdaki köklü değişiklikler oyunlarına ve sezon performanslarına nasıl yansıyacak merak konusu. Ama şunu da söylemem gerekiyor. Kyrie Irving’den bir Russel Westbrook patlaması bekliyorum ve Kyrie ekstra olarak Gordon gibi bir oyuncuya da sahip olacak.

Son olarak şunu belirtmem gerekiyor. Geçen yazımda LeBron’un transfer söylentilerinden bahsederken şehrin başka bir evladı olan Kyrie’nin takaslanmasına taraftarların nasıl bir reaksiyon göstereceği de belirsiz. Gördüğüm bir videoda bir taraftar Kyrie formasını yakacakmış gibi durup üzerine  ”Teşekkürler Kyrie” adlı bir not bırakıyor. LeBron’un ayrılışına göre daha ”adaplı” bir ayrılış oldu Kyrie için.

NOT: Yeni sezonun ilk maçı Cleveland Cavailers’ın evi olan Quicken Loans Arena’da Boston Celtics’e karşı olacak. Yeni takımıyla beraber aylar öncesinde final oynadığı salonda farklı bir formayla çıkacak olan Kyrie Irving’i ve taraftar atmosferini kestirmek çok güç. Umarım her iki takım için de güzel bir rekabet yaratacak hamleler olmuştur.

Related posts

NBA’de En İyi Savunma Beşleri Belli Oldu

Site varsayılanı

Chris Paul’un aldığı ceza Melo’yu bir hayli şaşırtmış

Orçun Yıldırım

MVP Russell Westbrook!

Ruhi Ünal

Leave a Comment