NBA

Kobe Bryant’ın Oyununun Evrimi

Kobe Bryant’ın Oyunu Nasıl Evrildi ?

 

Kobe Bryant

Koskocaman, dile kolay 20 yıllık bir Los Angeles kariyeri gözlerimizin önünde. Bir basketbol oyuncusu olmaktan fazlası, basketbolun ta kendisi olmaktı onunkisi. Oyuna karakter koymak denilince akla gelen ilk isimlerden birisi, rakibinin yüreğini sökmek üzerine kurulu bir kariyer. Öte yandan Kobe bile olsan 20 yıl boyunca bir insan vücudunun aynı performansta devam etmesi tabii ki mümkün değil. Veteran basketbolcular da yaşlanmanın etkisini oyun stillerindeki değişikliklerle en aza indirmeye çalışırlar. Bu evrime bir de Kobe’nin oyunu üzerinden bakalım.

1996 Draftlarında 13. sıradan Charlotte tarafından seçilen genç Kobe, aynı gece Lakers’a takaslanarak NBA kariyerine başlamış oldu. Kariyerinin ilk yılında 15 dakika ortalama süreyle oynayan Bryant, ilerleyen 2 yıl içerisinde potansiyelini gösterip süresini arttırarak 98-99 sezonunda ortalama 37 dakika gibi ciddi bir süreye yükseldi. Bir sonraki sezon da zaten Shaquille O’Neal’la birlikte 3 yıl sürecek şampiyonluk serisine başladılar.

Bizler onun kariyerini genellikle 2 döneme ayırırız. Hatta kendisinin de forma numaralarıyla bu 2 dönemi iyice belirginleştirdiğini söylemek yanlış olmaz. İlk olarak 1996-2006 yılları arasında 8 numarayla ve afro saçlarıyla ünlendiği döneme bir bakalım. Bu süreç içerisinde az önce bahsettiğimiz gibi Shaq ile kazandığı 3 şampiyonluk var. O dönemden beri hala sıkça tartışılan bir konu var ki o zamanın Lakers’ının lideri kimdi? Bu soruya net biçimde Kobe veya Shaq’tır demek yanlış olur çünkü her ne kadar tartışmalarla ön plana da gelseler Kobe-Shaq ikilisi tarihin en iyi ikililerinden biri olmaya fazlasıyla aday. Birbirlerini kusursuz tamamlayan bu ikili NBA’i çok ciddi biçimde yıllarca domine ettiler. Bryant’ın takımdaki rolü çılgın, hırslı, şampiyonluğa doymak bilmeyen bir oyuncu. Stil olarak da vurduğu etkileyici smaçlar ve attığı game winnerlar en ön plana çıkan parçalarıydı. Tabii ki taze ve genç bir beden, superstar potansiyeli ile birleşince bu agresif oyun stili ortaya çıkıyor. Ama Kobe’nin vücudunun bu smaçlara bütün kariyeri boyunca izin vermeyeceği çok belliydi. Bu noktada da 2006 yılından sonra geçtiği 24 forma numaralı dönemi başlıyor.

 

Takımda artık bir Shaq yok ve her şey onun omuzlarının üzerinde. NBA’e geleli 10 sezon olmuş ve bir çok olumsuz haberle gündeme gelen bir oyuncu halinde. Öte yandan da Lakers taraftarlarının bir numaralı sevgilisi. Bu baskıyı muhtemelen Mamba Mentality’e sahip Kobe’den başkası kaldıramazdı. Kariyerinin en iyi bireysel dönemi olarak ifade edilen 2006-2007 yıllarında iyice taraftarların sevgilisi olsa da kayda değer bir başarı kazanamamıştı. Bu devir Pau Gasol’ün takıma katıldığı sezona kadar sürdü. Ardından da 2009 ve 2010 sezonlarının şampiyonluğunu Lakers’a getirdi. Kobe, bu yıllarda artık eskisi kadar atletik olmamasına rağmen, arttırdığı şut performansı inanılmaz seviyelere varmıştı. Hatta bir maçta 81 sayı, 3 çeyrekte 62 sayı gibi performanslara da bu dönemlerde imza attı. Kariyerinin geri kalanında da 2012 faciası ve aşil tendon sakatlıkları onu çöküş dönemine girmek zorunda bıraktı ve 60 sayılık NBA tarihinin en inanılmaz veda maçıyla 2016 yılında basketbola veda etti.

Özetlemek gerekirse 2006 öncesi dönemde jumper, sonrasında ise shooter karakterli bir oyun izletti Bryant bizlere. Her dönemi için ayrı ayrı, hem Lakers’a hem de basketbola kattıkları için kendisine teşekkür etmek, her basketbol sever için boyun borcudur.

Kobe ”The Black Mamba” Bryant

Related posts

Furkan Korkmaz NBA’de Başarılı Olabilecek Mi?

Burak Mutlu

NBA, basketbolu futbolun hakim olduğu Brezilya’da popüler hale getiriyor

ersin

NBA Finalleri: Green, Warriors’ın Celtics’e karşı fizikselliğini artıracağını söyledi

Mert Akyıldız

Leave a Comment