NBA

Kevin Love’dan Pivot Olur Mu?

NBA‘nin başlamasına sayılı günler kala takımlar Pre-Season denilen bir hazırlık döneminden geçiyor. Sezon öncesi test niteliğinde geçen bu dönemde Golden State Warriors‘a kafa tutmasını beklediğimiz takımlardan birisi olan Cleveland Cavailers‘dan sürpriz bir diziliş değişikliği geldi. Kevin Love pivot oynayacak.

Kevin Love şutu olan bir 4 numara olarak oynuyordu. Fakat Koç Tyronn Lue, değişen oyuna ayak uydurmak amacıyla bir değişikliğe giderek Kevin Love‘ı pivot oynatmaya karar verdi. Peki bu Cleveland‘ın işine yarayacak mı?

Dünyadaki tüm liglerden farklı bir seviyeye çıkan NBA‘de artık işler eskisi gibi gitmiyor. 2008-2009 finalleri veya daha yakın geçmiş olarak da örnek verecek olursam 2013 finallerinde arkası dönük oyunlar veya bire birler görebiliyorduk. Ama artık bunlar geride kaldı diyebiliriz. Takımlar en kolay ve en hızlı şekilde potaya yönelmek veya skoru elde etmek istiyor.

Pivotların veya uzun boylu oyuncuların önemi git gide azalıyor. Topu pivota indirdiğinizde sırtı dönük veya topu dışarıya çıkarak pozisyon yaratabiliyordu. Halen var ama çok kısıtlı düzeyde. Çünkü oyun tamamen dış atışlara evriliyor. Houston Rockets, Golden State gibi takımlar pota altı hücumu yerine içeri devrilen oyuncunun boş durumda olan şutöre vereceği pasla skor üretmek istiyorlar. Her maçta üçlük rekoru kırmak için takımlar birbirleriyle yarışıyorlar. Bu sebepten ötürü de artık mümkünse her oyuncunun şut özelliği olması takımlar açısından gereksinim gibi görünüyor.

Kevin Love gibi bir uzunun pivot oynaması demek Cleveland açısından şu olası ilk beşi yansıtıyor; Isaiah Thomas-Dwyane Wade-LeBron James-Jae Crowder-Kevin Love

Bu durumda Jae Crowder‘a da yer açılmış oluyor. Savunmada sıkıntı çeken Cleveland için elzem bir oyuncu.

Kevin Love pivot olarak oynar mı? Bence oynar. Ancak pivot özellikli biri gibi oynar mı? Hayır. Oyuna ayak uyduracak şekilde belki de gizli bir 4 numara olacak diyebiliriz. Oyun kurucularla beraber ikili oyunları da oynayabilir. Tyronn Lue’nun yaptığı değişiklik risk ama denemeye değer. Tristan Thompson‘dan ne kadar verim alabiliyordu ki Cleveland? Kevin Love‘un skorunu Jae Crowder’ın dolduracağını düşünürsek, Kevin Love da Tristan Thompson‘un yerini hayli hayli doldurur zaten. Üzgünüm Tristan ama sanırım seni kimse özlemeyecek.

Related posts

Kyrie İrving Takas Senaryoları

Ege Nurbige

Batı’da Final Serisi Başlıyor

Ruhi Ünal

Melo, Houston için bir kayıp mı?

H. Alperen Aydın

Leave a Comment