blank
Köşe YazılarıNBA

İşte NBA’de Rekabetçi (!), Yeni “Yıldızlar Karması” Formatı

669görüntüleme

NBA’de geçtiğimiz haftalarda All-Star formatı değişti. Artık takımlar Doğu ve Batı karması şeklinde ayrılmayacak. Oylama ile iki konferastan da belli bir oyuncu havuzu belirlenecek, konferaslarında en fazla oy alan iki oyuncu kaptan olacaklar ve kaptan olan oyuncular belirlenen oyuncu havuzundan tabir-i caizse “aldım-verdim” yolu ile takımlarını oluşturacaklar.

blank

Şimdi gelelim bu değişiklik neden yapıldı, daha önce ufak tefek değişiklikler yapıldıysa da hiç bu kadar köklü bir değişim yapılmamıştı. En önemli sebep, kaybolan rekabet.

(1990-2000) arasında oynanan  All-Star maçlarında iki takımın attığı toplam sayı ortalaması 251.3 iken bu ortalama (2008-2017) arasında oynanan maçlarda 272’e kadar yükselmesi kaybolan rekabetin göstergesi olabilir.

Tabii ki bu istatistikte oyunun değişimi de etkili fakat sadece bu istatistikte değil özellikle son birkaç All-Star maçını izlemek, maçlarda kaybolan rekabetin seyir zevkini ne kadar düşürdüğünü göreceksinizdir. Rekabeti düşüren faktörlerden biri ise rakip takım oyuncularının  arkadaş olması ve etkileşim içinde olmaları. Kaybolan rekabeti bu video ile daha iyi açıklayabiliriz. Tabii ki Jordan’ın tepkisi burada normal fakat eski dönemlerde oyuncular duygularını bu kadar dışarı vurmazdı. Geçmiş zamandan bir oyuncu posterlenen takım arkadaşına böyle bir tepki verseydi, posterlenen kişi o oyuncu hakkında farklı bir açıklama yapma gereği bile hissedebilirdi. Veya bu videodaki gibi Curry’nin yaptığı bu hareket daha eski bir zamanda daha farklı karşılanabilirdi. Bu konuda sosyal medyanın etkisi de yok diyemeyiz. Tabii ki All-Star maçları bize hala güzel kesitler, anlar sunuyor fakat maçtan çok bir yıldızlar topluluğunun antrenmanını izler gibiyiz.

Asıl önemli soru: “Bu değişiklik maça ne kadar rekabet katacak?”

Bana göre bu uygulama da pek başarılı olmayacak, kaptanların seçilimi, kaptanların yaptıkları seçimler, kaptanlar arası rekabeti görmek eğlenceli olacaktır. Oyuna biraz sokak basketbol havası verildiği için buradan biraz rekabet katılabilir ve uygulamanın ilk yılı olduğu için uygulama rekabet konusunda en üst düzey verimini bu yıl verecek.

Peki kaybolan rekabet nasıl arttırabilinir?

Oyuncuları kazanmaya, oynamaya cezbedecek bir ödülün olması.Benim fikrim şöyle; All-Star maç kadroları 24 kişiden oluşuyor, çok ekstra bir performans olmadıktan sonra, kazanan takımın oyuncularının ağırlıklı olduğu bir beş seçilmeli. Seçilen bu beş oyuncuya NBA’de sezon sonu seçilen All-NBA takımlarına girerken bir ayrıcalık tanınabilir. Mesela All-Star maçındaki “Yıldız Beş”e giren oyuncu, All-NBA takım seçmelerinde 10 oy önde başlar ve bir oyuncu için 3. beşe girmek veya 2. en iyi beşten, en iyi beşe girmek önemli bir ödül olabilir.

Emre Gerigel
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Adım Emre, 16 yaşındayım, İzmir'de yaşıyorum.Basketbol önceleri benim için bir spordu ve sonra bir tutkuya dönüştü.Daha önce hiç lisanslı olarak basketbol oynamadım fakat sokakta oynamaya ve basketbol hakkında yazılar yazmayı, sohbet etmeyi çok seviyorum, basketbol hayatımın her zaman bir parçası olacak.Olabildiğince ilgi çekici, özgün yazılar sunmaya çalışacağım ve okuduğunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın