NBA

Furkan Korkmaz NBA’de Başarılı Olabilecek Mi?

Furkan Korkmaz, Anadolu Efes’in Türk ve dünya basetboluna kazandırdığı yeteneklerden birisi.

Bildiğiniz üzere Furkan Korkmaz şutör guard ve gerektiğinde ise kısa forvet pozisyonlarında oynayabiliyor. Geçmişine baktığımızda Furkan Korkmaz Anadolu Efes’in genç takımıyla 2012-13 sezonunda Türkiye Yıldızlar Ligi Şampiyonluğu yaşadı. 2013-14 sezonunda ise Anadolu Efes’in Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde mücadele eden pilot takımı Pertevniyal ile Genç Erkekler Ligi’nde şampiyonluğa ulaştı. Aynı sezon Pertevniyal ile Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde 22 karşılaşmaya çıktı ve 4.4 sayı oralaması yakaladı. 2014-2015 sezonu başında Sırp antrenör Dušan Ivković’in isteği üzeri A takıma katıldı ve 2 sezon boyunca A takımda boy gösterdi. 2016-2017 sezonunda ise kısa bir dönem Banvit forması giydi ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde final oynadı.

Furkan’ın kariyeri hakkındaki bu bilgileri göz önüne aldığımızda aslında Furkan’ın ne kadar çok gelişime aç olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Furkan Korkmaz gerek bu yaz oynanan NBA Yaz Ligi’nde, gerek Anadolu Efes ve kısa süreli Banvit macerasında izleyenlere kendini yeterince kanıtladı. Ve asıl kilit nokta burada. Furkan Korkmaz NBA’deki beklentileri karşılayabilecek mi?

Bana soracak olursanız Furkan’ın Cedi Osman’a göre gelişim açısından daha çok sıçrama yapacağını düşünüyorum. Bulundukları organizasyonları göz önüne alırsak Cedi,son 3 senenin finalistine giderken Furkan ise yeniden yapılanma peşinde olan bir organizasyon içerisinde olacak. İşte tam bu noktada Furkan’ın yeteneklerini göstermesi için muazzam bir ortam oluşuyor. Philadelphia 76ers kadrosuna göz attığımızda şutör guard ve kısa forvet pozisyonlarında geniş bir oyuncu grubu var. Furkan’ın takım içerisindeki bireysel performansı ve kendini geliştirme konusunda yapacağı hamlelerle birlikte kadro içerisinde kendi yerini oluşturması büyük olasılıkla mümkün. Ancak NBA’in değişen oyun mantalitesi ve fizik gücüne dayalı oyun anlayışından dolayı Furkan’ın bu sezon çok süre almasını beklemek biraz hayalperestliğe kaçmak gibi oluyor. İyi yönden bakmak gerekirse de Furkan’ın gelişen şut yüzdesi, geniş alandaki yeteneği ve atlet özellikleri onu takım içerisinde ayrı bir yere koyuyor. Furkan, yeteneklerinin üzerine koyacağı fiziksel gücü de eklerse bu sezon az süre alsa bile önümüzdeki Philadelphia 76ers için bench katkısından da ileriye gidebilecek bir oyuncu haline bürünebilir. Milli takımımızın gençler kategorisinde Furkan’ın gösterdiği potansiyel, Anadolu Efes kariyerinde bize gösterdiği meziyetler ondan biraz daha fazlasını beklemek için bizlere bir neden sunmuş oluyor. NBA Yaz Ligi’nde dikkat çeken Avrupalı oyunculardan birisi olan Furkan Korkmaz’ın Philadelphia 76ers kariyerinde ve 2017 FIBA Avrupa Şampiyonası’nda Türk milli takımı forması altında neler yapacağını izlemek için sabırsızlanıyorum. Umarım sakatlık yaşamadan bir sezon geçirir ve üstüne koyarak ilerler. Yolun açık olsun Furkan!

Related posts

NBA oyuncuları bir bir marijuana itiraflarında bulunuyor

Orçun Yıldırım

Green, NBA’deki savunmanın sertliğinden şikayetçi olduğunu söylüyor

Orçun Yıldırım

Chicago Bulls sil baştan

Ruhi Ünal

Leave a Comment