NBA Köşe Yazıları

Damian Lillard ve Müzik Ruhu

 

Portland Trail Blazers’ın hırçın çocuğu Damian Lillard sahaya ilk adım attığı andan itibaren kendinden emin ve korkusuz oyunu ile tartışmasız tüm Basketbol severlerin taktirini kazanmayı başardı. Bu yazımda; Damian Lillard’ın sahaya yansıttığı korkusuz oyununu değil müziğine yansıttığı ruhu ele alacağım. Çoğu okuyucumuzun da bildiği üzere Damian Lillard’ın aktif olarak devam ettiği sıkı bir Rap müzik kariyeri var. “Sıkı” tabirini kullandım çünkü, Lillard konu müzik olunca en az sahadaki kadar hırçın ve yetenekli. Peki Damian Lillard neden Rap müzik yapıyor?

Rap müzik, şehrin ışıltılı yaşantılarından dışlanmış çocukların şehrin görkemli ve ışıltılı noktalarına ulaşmasını sağlayan bir lokomatif olarak uzun süredir çalışıyor. Bunun en büyük örneği Kaliforniya menşeili Hip hop grubu N.W.A diyebiliriz. Döneminde ara sokaklarda polis şiddetine ve ırkçılığa maruz kalan N.W.A üyeleri, şehrin en görkemli salonlarında konser verirken kendilerine yapılanlara tepkisini şarkılarıyla dile getirdiler. Lillard’ın Blues ya da Jazz yerine Rap müziği tercih etmesinin sebebi de bu olabilir: Korkusuzca hissettiklerini hissettirebilecek bir kanal bulabilmesi. Lillard 2016 NBA All-Star kadrosuna seçilmemesine sinirlenip “They Sleep” adında bir diss şarkı yayımlamıştı. Bundan daha etkili bir tepki gösterme şekli olamazdı.  Rap müzik kariyerinde çok üretken bir sanatçı Lillard. Geçtiğimiz Mart ayında Plugged In Committee müzik şirketinden “B4td Reloaded” adında 12 parçadan oluşan çıkış albümünü dinleyicilerin beğenisine sundu. Albüm bir çok Rap sanatçısından olumlu tepkiler aldı.

Eski takipçiler iyi bilecektir. Basketbol kariyeri devam ediyorken Rap müzik kariyeri yapma durumu yeni bir olay değil. Bunu deneyenler arasında Kobe, Shaq ve Iman Shumpert gibi önemli isimler de var. Damian Lillard’ı onlardan ayıran en temel şey, o karakter olarak da tam bir Hip hop. Şahsen sporcuları saha üzerinde kıyaslamayı pek sevmem fakat mikrofon başında kıyaslamakta sakınca görmüyorum. Net olarak söyleyebilirim ki; Lillard ya da sahne adıyla Damian D.O.L.L.A yeteneği ve hırçın ruhuyla patates kafiye ile şarkı yapan diğer NBA oyuncularından 8 Mil önde.

Related posts

Yeni Sisteme Ayak Uyduramayanlar: Galatasaray Odeabank

Bora Burç Bilban

NBA All-Star ilk beşleri açıklandı!

Orçun Yıldırım

Arenas’la iddaaya girilmez!

Orçun Yıldırım

Leave a Comment