Köşe YazılarıNBA

Cedi’yi Bu Sezon Neler Bekliyor?

blank
474görüntüleme

Geçtiğimiz sezon Anadolu Efes’ten NBA takımlarından Cleveland Cavailers’a draft edilen temsilcimiz Cedi Osman, LeBron James’in takımdan ayrılmasından sonra bu sezonu nasıl geçireceği merak konusu.

”The First Cedi” lakaplı milli oyuncumuz geçen sezon şampiyonluk hedefi olan bir takımda üst düzey yıldızlara beraber oynama fırsatı ele geçirmişti. Summer League’de ortalama bir performans sergileyen Cedi, sezonu 3,9 sayı 2,0 ribaund ve 0,7 asist ortalamalarıyla tamamladı. Serbest atışlarda 27/50 ile %54’lük isabet oranı tutturan Cedi, iki sayılık atışlarda 63/110 ile %57, üç sayılık atışlarda ise 33/94 ile %35’lik bir yüzde yakaladı. 68 maçta oynayan Cedi’nin ortalama maç süresi ise 10,3 dakika.

JR. Smith’in yetersiz kaldığı zamanlarda ilk beş oynamaya başladıktan sonra kısa dönemli sakatlık geçiren Cedi, ilk beşteki devamlılığını koruyamadı. Konferans finalinden şampiyon olarak ayrılan temsilcimiz NBA finallerinde 4-0 ile süpürüldükleri seride ise 2. ve 4. maçlarında toplamda 8 dakika oynadı.

Takımın ve NBA tarihinin şüphesiz en dominant oyuncularından biri olan LeBron James’in takımdan ayrılması sonrası Cleveland’da işler değişecek gibi görünüyor.

Cedi için geçen sezon deneyimlerle ve belirli başarılarla dolu bir sezondu. İlk sezonunda Konferans Finalleri’nden Doğu Şampiyonu olarak ayrıldı ve finalde süper star kaynayan Golden State Warriors ile şampiyonluk serisi oynadı.

Bu sezon ise LeBron’un ayrılışıyla beraber Kevin Love dört numaralı pozisyonuna geri dönecek. Cedi ise kısa forvet pozisyonunda alternatif oyuncu niteliğinden sıyrılıp ilk beş oyuncusu kimliğine bürünecek gibi duruyor.  Takımın hedeflerinde görünürde bir değişiklik gözükmese de büyük güç kaybettiğini göz önünde bulundurursak bu sezon Cedi’nin şampiyonluk için oynamayacağını söyleyebilirim. Ancak bireysel gelişimini sürdüreceğine ve takım oyuncusu rolünü layığıyla yerine getireceğine inanıyorum. Milli takımda birebir oynamaktan geri adım atmadığını, sorumluluk almaktan kaçmadığını biliyoruz. Takıma liderlik etme özverisine sahip. Summer League’de bir lider gibi oynadı. Birebir oynamayı sevmesi onu bu sezon NBA’de farklı bir yere konumlandıracaktır. Gelişimine devam etmesi takdirinde de takımın vazgeçilmez bir parçası olması içten bile değil. Umarım sakatlıktan uzak bir sezon geçirir ve bizi gururlandırmaya devam eder.

Burak Mutlu

Bir cevap yazın