Atlanta Hawks‎Boston CelticsCharlotte HornetsChicago BullsDetroit PistonsIndiana Pacers‎Miami Heat

Doğuda Play-Off Hesapları Karıştı

426görüntüleme

NBA’de dün gece oynanan play-off sıralaması için çok önem arzeden maçta Cleveland Cavaliers’a konuk olan Charlotte Hornets rakibine 112-103 mağlup olmaktan kurtulamadı. Maçı baştan sona önde götüren Cleveland 3. çeyrekte rakibinin bir ara farkı azaltmasına rağmen maça ortak olmasına izin vermedi ve rahat bir galibiyet aldı.

Doğu konferansında Cleveland’ın liderliği büyük ölçüde garanti, ardından gelen Toronto Raptors da ikinciliği garantiledi fakat ardın gelen takımlar arasında büyük çekişme bulunmakta. Atlanta Hawks ve Boston Celtics eşit galibiyet yüzdelerine sahip ve yarım galibiyet farkla Miami Heat ve Charlotte Hornets’in önünde bulunuyorlar. Yani eğer Miami Heat ve Charlotte Hornets eksik maçlarını kazanırlarsa 4 takımda aynı galibiyet yüzdesine ulaşacaklar ve doğu konferansı iyice içinden çıkılmaz bir hal almış olacak.

kemba-walker-121215-getty-ftr_z0lxujjta2z21m7wguxd2lerc

9. sırada bulunan Chicago Bulls’un 8. sırada bulunan Detroit Pistons’ın 2 galibiyet gerisinde olması normal sezonun bitmesine 5 maç kala play-off şansının ne kadar az olduğunu işaret etsede Chicago’nun umutları henüz tükenmiş değil. Şimdilik 7 ve 8. sıralarda bulunan Indiana Pacers ve Detroit Pistons’ta aynı galibiyet oranına sahipler ve şüphesiz hangi takımın LeBronlu Cleveland ile eşleşeceği büyük merak konusu.

Boston Celtics guard Isaiah Thomas, left, steals the ball away from Los Angeles Lakers guard Jordan Clarkson during the first half of an NBA basketball game in Los Angeles, Sunday, Feb. 22, 2015. (AP Photo/Chris Carlson)

3. sıra için en belirleyici takım şüphesiz Boston Celtics olacak, kalan 5 maçından son 3’ü Atlanta Hawks, Charlotte Hornets ve Miami Heat ile olan Boston Celtics bu maçlardan sadece Atlanta maçını deplasmanda oynayacak. Charlotte Hornets’in ise Boston deplasmanından başka bir de Kanada’da Toronto Raptors deplasmanı bulunuyor. Bakalım tarihinin en iyi sezonların birini geçiren Charlotte Hornets bunu konferans 3.lüğü ile taçlandırıp play-off’larda ev sahibi avantajını eline alabilecek mi? Rakiplerine nazaran daha zorlu fikstüre sahip iki takımdan Miami Heat biri evinde biri deplasmanda olmak üzere play-off’a kalma savaşı veren Detroit Pistons’la karşı karşıya gelecek. Evinde bir diğer play-off savaşı veren takım olan Chicago Bulls ile de oynayacak olan Miami Heat için şüphesiz en kritik maç normal sezonun son maçı olan Boston Celtics maçı. Düğümü tamamen çözecek olan maçta bakalım kim galip gelecek. Kalan maçlarıında doğu lideri ve ikincisiyle karşılaşacak olan Atlanta Hawks için de Boston Celtics maçıyla beraber sezonun en önemli maçı Cleveland Cavaliers deplasmanı diyebiliriz.

Derrick+Rose+Chicago+Bulls+v+Charlotte+Bobcats+muRUK5IVRuOl

7 ve 8. sıralar için mücadele eden 3 takımdan en kolay fikstüre sahip olan takım Chicago Bulls gibi görünüyor. Önünde zorlu bir Miami deplasmanı ve evinde Cleveland maçı olmasına rağmen diğer iki rakibine nazaran daha rahat maçlar oynayacak Chicago Bulls. Indiana Pacers ise kalan maçlarında doğu lideri ve ikincisiyle birer gün arayla karşılaşıp rakiplerinin kaybetmelerini bekleyecek diyebiliriz. Nets, Knicks ve Bucks ile maçları olan Indiana bakalım avantajı eline geçirebilecek mi? Son olarak Detroit Pistons, yukarıda belirttiğimiz gibi içeride ve deplasmanda Miami Heat ile oynayacak olan Detroit’in son maçı deplasmanda Cleveland Cavaliers ile. Kalan 5 maçının 3’ü deplasman olan Detroit bakalım bu savaştan galip ayrılabilecek mi?

 

Nihat Telli
nihattelli@basketbolgunlugu.com

Bir cevap yazın