NBA

Altın ve Mor Los Angeles Lakers’ta Yeniden Parlayacak mı ?

Brandon Ingram ve Lonzo Ball

Lakers Nasıl Bir Yolda İlerliyor ?

 

Draftlardan ve yönetimin önemli hamlelerinden sonra bir çok NBA severin kafasında bir soru canlandı. Los Angeles o eski ihtişamlı günlerine dönebilecek mi ? Showtime’ı yakın zamanda yine izleyebilecek miyiz ? Aslında bu duruma olumlu bir bakış açısı getirmek, Lakers gibi 16 şampiyonluğu olan ve NBA tarihinin en çok final oynayan takımı için gerçekten kolay. Baktığınız zaman NBA tarihinin en iyi oyuncuları sıralamalarında üstler genellikle eski Lakers oyuncularıyla dolu olur. Bunu franchise geleneği veya yönetim başarıları olarak yorumlamak bizlerin elinde. Bu koşullarda insanlar doğal olarak Lakers’a katılan her oyuncu için (Sacre hariç) ve oynanan her sezon için bir beklenti içinde olurlar. Kobe Bryant’ın aşil tendon sakatlığından sonraki çöküş devrinde Lakers tarihinin en olumsuz sezonları başlamıştı belki de. Geçen tanking sezonlarının ardından ise bu seneki yönetim değişikliği ve Magic Johnson gibi bir ismin hamleleri ise taraftarları oldukça heyecanlandırmış durumda.

Drafttan kimin seçileceği merak konusuyken, Mozgov’un yüklü maaşından kurtulmak için, içinde D’Angelo Russel’ın da bulunduğu bir paketle önemli Center oyuncusu Brook Lopez takıma katıldı. Taraftarların büyük beklentisi bulunan, ancak onların tabiriyle ”ergence” tavırları yüzünden kendini gösteremeyen D’Angelo’nun da gidişi ile 2.sıradan Ball’ın seçileceği kesinleşmiş oldu. Ardından Kentavious-Caldwell Pope gibi bir savunmacı SG’yi takıma kattılar. Yaz ligine mükemmel bir giriş yapamayan Lakers’ta Ingram ilk maçta olgun bir performans göstererek taraftarı memnun etmişti. Ancak yaşadığı hafif sakatlık yüzünden yaz liginde riske edilmeyince, bir çok insan Lakers için Summer League defterinin kapandığını düşündü. Ancak işler hiç de öyle gitmedi. Lonzo Ball’un ”BEN GELİYORUM” dercesine Magic Johnsonvari performansı ve başarılı arka sıra seçimlerinden Kyle Kuzma gibi isimlerin de katkısıyla Lakers yaz ligini şampiyonlukla, MVP’likle ve FMVP’likle kapattı. Bu yaz ligi son yıllardakinden çok daha başkaydı. Bir franchisenin ayağa kalkışının ilk sinyalleriydi. Üstelik takımın 2018 Free Agent dönemine nerdeyse 60MD’lık salary cap boşluğuyla gireceğinden taraftarların ümidi iyice tavana vurdu. Yönetimin açıklaması 2018 FA döneminde takıma 2 superstar alınmak istendiği şeklindeydi. Bu isimlere göz atmak gerekirse en başta kulislerde ismi ciddi biçimde anılan LeBron James’i söylemek gerekir. Ayrıca Paul George Oklahoma’ya katılmasına rağmen hala seneye Lakers’a katılmasının yüksek ihtimal olduğu ise en ciddi dedikodular arasında. Bir diğer istenen isim ise dönemin en iyi centerlarından DeMarcus Cousins. Bu üç isimden ikisinin takıma katılması Lakers’ın yeniden playoff’larda ve finallerde boy göstermesi için en ciddi adım olurdu. Lakers’ın bu seneki beklenen ilk 5’i şu şekilde:

-Lonzo Ball

-Kentavious-Caldwell Pope

-Brandon Ingram

-Julius Randle

-Brook Lopez

Ben şahsen takımın tanking yapmayacağını ve Playofflar için savaşacağını düşünüyorum. Aşırı güçlenen Batı Konferansı’nda şansları nedir bilinmez ama bu yıl Lakers’ı playofflarda gören kimse olursa şaşırmamalı.

Öte yandan en iyi ihtimaller dahilinde seneye ”istenen” ilk 5’e bakmak gerekirse:

-Lonzo Ball

-Brandon Ingram

-Paul George

-LeBron James

-Brook Lopez

Ordan biraz hayalperest durduğunun farkındayım. Ancak bu isimleri kafamdan uydurmadım ve dikkat çektiğim gibi bu istenilen ilk 5. Ben bu kadroyla altın sarısı ve morlu ekip o eski günlerine göz kırpmak bir yana, yeni bir bakış açısı getireceğine inanıyorum.

Sıkı durun millet; ”It’s Showtime again.”

 

Related posts

Shaq Canlı Yayında Takımının Kadrosunu Unuttu

Kenan Bojadzic

Bir Neslin Mucizesi “T-MAC”

Ömer Ali Yıldız

Kevin Love’dan Pivot Olur Mu?

Burak Mutlu

Leave a Comment