NBA Köşe Yazıları

3 büyük oyuncu: Westbrook, LeBron James ve Anthony Davis’in yeni anlaşmaları!

Lebron-Russell-Davis

Sezon öncesi takaslar ve anlaşmalardan daha önce bahsetmiştik. Birçok oyuncu sürpriz hamleler yapıp hiç beklenmedik takımlara gitmişti. NBA’de kartlar yeniden dağıtılıyor dersek abartmış oluruz ama çok önemli bir takas ve 2 kontrat, dün gün içerisinde yapıldı. İnanılmaz büyük paralar ve güzel bir takas hamlesi gördük. Öncelikle bu oyuncuların sezon içi analizlerini yapalım. Daha sonra takas ve kontrat detaylarına girelim.

Russell Westbrook: Houston Rockets’a katıldıktan sonra, takımdan beklentiler oldukça artmıştı. James Harden ve Russell Westbrook ikilisini Oklahoma City Thunder’dan beri tekrar yan yana gören takipçiler ise oldukça sevinmişti. Sezon içinde de aslında beklentileri karşıladı diyebiliriz ancak Houston Rockets’ın uzun eksiği yüzünden böyle bir takımın konferans finaline bile çıkamaması olağandı. Ancak yalnızca Russell Westbrook’a odaklanırsak 27.2 Sayı, 7.9 ribaunt ve 7.0 asist istatistikleri ile güzel bir sezon geçirdi diyebiliriz.

LeBron James: Her takımda da olduğu gibi LeBron James, Los Angeles Lakers’ta da lider konumunda oynayan mükemmel bir çok yönlü oyuncu. Zaten LeBron’un kimse kötü oynamasını beklemiyordu. Ama şahsen ben bu kadar üst düzey bir oyunu bu yaşta bir oyuncudan göreceğimi düşünmezdim. 35 yaşında hala Final-MVP ödülünü alabilen bir oyuncuyu canlı izlediğimiz için de şanslıyız. Sezon içerisinde de oldukça güzel bir oyun sergiledi. Double-double ortalamaları ile sezonu bitiren James, 25.3 sayı, 7.8 ribaund ve 10.8 asist ortalamasıyla oynadı. Aynı zamanda ligin asist kralı da oldu.

Anthony Davis: Sezon başından beri çok istikrarlı bir oyun sergiledi. Her maça son derece soğuk kanlı çıkan ve maç sonunda takımını sırtlayabilen bir oyuncu. C veya PF rolünde oynadığında bakmayın. Davis ligin orta mesafe konusunda en iyilerinden biri. Uzun boyu ve geniş kulaçları ile elini kaldırdığı anda bir şut tehditi oluşturabiliyor. Aynı zamanda savunmada da rakiplerine göz açtırmayan bir oyuncu. Anthony Davis’in istatistikleri de şu şekilde: 26.1 sayı, 9.3 ribaunt ve 3.2 asist.

Şimdi gelelim kontrat ve takaslara. Öncelikle Russell Westbrook’un zaten takası birkaç haftadır konuşuluyordu. Rockets yönetimi de bu oyuncunun takasına olumlu bakıyordu. Takasta karşılık olarak alacağı oyuncu da iyi olunca takasın yapılması kaçınılmaz oldu ve Washington Wizards’a takası gerçekleşti.

Russell Westbrook, John Wall ve 2023 ilk tur draft hakkı karşılığında Washington Wizards’a takaslandı.

 

Anthony Davis ve LeBron James’in kontratlarına gelirsek, ikisi de üst düzey paralar kazanmasına rağmen kimsenin bu para bu oyunculara çok diyeceğini sanmıyorum. İki oyuncu da All-Star seviyesinde olan ve oyunlarında son derece başarılı olan insanlar. Zaten kontratın da imzalanacağı bekleniyordu. Yalnızca beklenenden biraz daha uzun sürdü.

Anthony Davis, Lakers ile 5 yıl 190 milyon dolarlık kontrat imzaladı.
LeBron James, Lakers ile 2 yıl 85 milyon dolarlık kontrat imzaladı.

Ve Lakers hanedanlığının devam etmesi için gerekli olan 2 kontrata imzalar atılmış oldu.

Related posts

Jaylen Brown mütevazilikte sınır tanımıyor

Orçun Yıldırım

NBA Piyasasının Ücretsiz Yıldızları

Ege Nurbige

Kobe’den Isaiah Thomas’a Tam Destek

Ruhi Ünal

Leave a Comment