Köşe Yazıları Milli Takımlar

Yunanistan Rusya Karşısında

İki takıma da kiminle eşleşmek istersin diye sorulsaydı, tahminen ikisi de birbirlerini tercih ederdi. Favori belirlemekte oldukça zorlandığım bu eşleşme, bizlerin maç özelinde beklentilerimizi yüksek tutmamıza yardımcı oluyor.

Yunanistan’ın grup maçlarındaki yetersiz ve formsuz görüntüsü, Litvanya karşısında tamamen tersine döndü. Sloukas ve Calathes önderliğinde, maçın başından beri yüksek konsantrasyonlu savunmasıyla oyunu domine eden Yunanistan. Çeyrek final biletini, formundan ötürü favori olmadığı bir eşleşme sonunda aldı. Rakibi Rusya ise, bir nevi denk gözüken Hırvatistan eşleşmesinde sürpriz diyebileceğimiz bir sonuçla, Aleksei Shved’in muhteşem hücum performansına, takım arkadaşları olabildiğince eşlik ederek, çeyrek final biletini beklenenden daha kolay aldı.

Bu iki takımın maçında ise sonucu belirleyecek faktörler hemen gözümüze çarpıyor. Rusya’da Aleksei Shved’in formu, Rusya’nın yarı final biletini alma ihtimalini doğrudan etkileyen en net faktör kuşkusuz. Diğer takımlara nazaran hücum organizasyonlarının bir çoğunun tek adama bağlı olması ve zaman zaman onun yaratıcılığına ihtiyaç duymaları, bu seviyede pek te sağlıklı bir durum değil.

Yunanistan açısından ise Sloukas ve Calathes’in formu ve takım olarak yüksek konsantrenin önemi , bunu sağlayamadıkları maçlarda kendi sonlarını hazırlayabilen bir takım. Kadro yapısından ötürü sürekli maçın içinde olmak zorundalar. Hücum ve savunma dengesini yüksek konsantrasyonla maça yansıtabilirlerse Yunanistan’ı 1 adım önde görüyorum.

Related posts

Potanın Perileri Slovakya’yı Farklı Yendi

Ruhi Ünal

Antetokounmpo:”Şampiyon Olmak İstiyorum”

Akif Enes Kütük

Real Madrid Karşısında Fenerbahçe

Mert Akyıldız

Leave a Comment