Milli Takımlar

RAKİP KANADA!

370görüntüleme

2016 Rio Olimpiyat Elemelerinde boy gösterecek olan Millilerimiz yarın saat 13.30’da Kanada ile ilk maçına çıkıyor. Karşılaşmaların oynanacağı Mall of Asia Arena da gerçekleştirilen idman öncesinde FIBA tarafından oyuncularımızın tek tek fotoğrafları çekildi.Yaklaşık 1.5 saat süren tempolu çalışmadan sonra açıklamalar yapan Ergin Ataman “”Rakibimiz son yılların en güçlü ve en hazır takımlarından biri. Açıkçası kura çekildiğinde bu kadar güçlü bir kadro ile buraya geleceklerini düşünmüyorduk. Kanada 5 Amerikan Basketbol Ligi (NBA) oyuncusunu buraya getirmeyi başardı. Bir tanesi daha birkaç gün önce NBA şampiyonu Cleveland’ın 30 dakika ortalama ile oynayan pivotu. Hazırlık maçlarına katılmayan bu oyuncuların takıma ne kadar katkı vereceği bizim açımızdan çok önemli” dedi.

Kanada’yı yorumlayan Ataman “Bütün konsantrasyonumuz ilk maçımızı yapacağımız Kanada üzerine. Kanada’nın bütün hazırlık maçlarını izliyoruz. Çok tehlikeli bir takım. Milwaukee’in oyun kurucusu Ennis’in yönlendirdiği hücumlar üzerinden oynuyorlar. Çok hızlı ve tempolular. Ona önlem almamız gerekecek.  2 ve 3 numaraları nispeten Avrupa tarzında oyuncular. Oralarda üstünlük kurabileceğimizi düşünüyorum.  4 ve 5 numaralarda bizden farklı bir yapıdalar. 5 numarada Uşak’tan tanıdığımız Birch oynuyor. Bir de hazırlık maçlarında oynamayan ama turnuvaya gelecek Tristan Thompson var. Fizik olarak biz üstünüz. Bu gücümüzü kullanmak istiyoruz. Hazırlık maçlarında da bu yönde çalışmalarımız oldu. Ama Thompson’un gelmesi bizim üstünlüğümüzü bozabilir. Sonuçta şampiyon Cleveland’da 28 dakika süre alan ilk beş oyuncusu. Biz oyunu pota altına yıkmayı planladık ama Thompson’un oynaması bu planlarımızı değiştirebilir. Kanada güçlü bir takım ama yenilmeyecek bir takım değil. ” dedi.

A Milli Takım, 80 yıllık tarihinde yaptığı 947 maçın 482’sini kazandı, 464 karşılaşmada mağlup oldu.Ergin Ataman döneminde ise milliler, 42 maçta 19 galibiyet, 23 yenilgi aldı.

Kritik maç NTV Spor’dan yayınlanacak.

EDİTÖR YORUMU

Koçun da dediği gibi hazırlık maçlarında oynamayan Tristan Thompson’ın takıma ne kadar katkı vereceği çok kritik.Ayrıca bu sezon bekleneni veremeyen Milwaukee Bucks’ın guardı Tyler Ennis de potansiyeli yüksek bir oyuncu. Bizim açımızdan da pota altında Khem Birchle eşleşecek olan tek NBA oyuncumuz Ömer Aşık’ın performansı çok önemli.Hazırlık maçlarında çok hazır görünmeyen Aşık’ın 4 numara pozisyonunda süre alacak Cedi Osman ile uyumunun nasıl olacağı da merak konusu.Millilerimiz’e yarınki maçta başarılar diliyoruz.

Akif Enes Kütük
Küçüklüğünden beri bir garip basketbol aşığı, 2006'dan sonra Fenerbahçe ve 2006'dan önce Ülkerspor taraftarı, ODTÜ Endüstri Mühendisliği öğrencisi ve BG'nin yöneticilerinden.. Basketbolseverin kendi gözünden..

Bir cevap yazın