Köşe Yazıları Milli Takımlar

Millilerin 2019 Dünya Kupası Yolculuğu

 

Yolculuk aslında tüm ülkeler hatta kulüpler için sıkıntılı başladı.Basketbol camiasında  uzun süre FIBA ve Euroleage yönetimleri arasındaki çekişmeyi izledik. FIBA tarafından önceki yıllarda yaz aylarında yapılan Dünya Kupası elemelerinin bu yıldan itibaren sezon içinde yapılması kararlaştırıldı. Böylece Euroleage ve FIBA’nın takvimleri çakıştı. Anlaşma sağlanamayınca oyuncular zor durumda bırakıldı ve kulüp ile milli takım arasında seçim yapmak zorunda kaldı. Ülkemizde de Fenerbahçe’nin beş yıldız oyuncusu ortak yapmış oldukları tweeter paylaşımı ile tercihlerini kulüplerinden yana kullandıklarını açıklamışlardı. Ancak TBF’den ve sosyal medyadan gelen tepkiler nedeniyle Milli formayı giymeye karar verdiler. Benzer durumlar başka ülkelerde de yaşandı.

Sonuç olarak geçtiğimiz Cuma günü eleme maçları başladı. Biz de evimizde Letonya’yı konuk ettik. Tutuk başladığımız maçı 85-73 kazanmasını bildik. Melih Mahmutoğlu, attığı 24 sayı(6 üçlük) ile yıldızlaştı. Tabii ki bu galibiyette rakibimizin en önemli silahı  Dünya yıldızı  Kristaps Porzingis’in  ve Davis Bertans’ın yokluğu büyük rol oynadı.

Pazar günü ise Ukrayna’ya konuk olduk. Deplasmanda oynadığımız bu maç gruptaki yerimiz için çok önemliydi. Bu karşılaşmayı da 60-67’lik skorla kazanmasını bildik. Savunmaların ön plana çıktığı maçta 39 dakika çekişme devam etti. Son kırk saniyede almış olduğumuz basket-faul ile Ukrayna’nın fişini çektik. Tolga Geçim maç boyunca başarılı bir oyun sergiledi. Oyun sonunda Barış Ermiş de kritik şutları iyi kullandı, çok akıllıca bir de assist yaptı.

İki maç özelinde milli takımın yolculuğunu değerlendirecek olursak; öncelikle iki galibiyet altın değerindeydi. Çünkü yeni sistemde, dört takımlık gruptan üç takım çıkacak. Daha sonra iki grubun ilk üç takımı birleşerek yeni bir grup oluşturacaklar. Yalnız burada kritik nokta şu: Gruptan çıkarken galibiyetlerinizi de yanınızda götürüyorsunuz. Sıfırdan yeni bir başlangıç yapılmıyor.

Ufuk Sarıca’yı da tebrik etmek lazım. Eurobasket’ten çok farklı bir takımla sahada olmamıza ve sadece üç gün hazırlanmamıza rağmen takımda işlerin yolunda gitmesini sağlamış. Millilerimiz de ellerinden gelenin en iyisini sahaya yansıttılar. Başarılı bir basketbol ortaya koydular. Umarız Millilerimiz başarılı oyununa 23 şubattaki İsveç maçıyla devam eder.Bunun yanında Letonya maçında talihsiz bir sakatlık yaşayan Semih Erden de yaklaşık altı hafta sahalardan uzak kalacak. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

Related posts

Bir Zamanlar Kardeştiler

Mehmet Berk Alınca

Pachulia:”Amacımız en iyi performansımızı göstermek”

Akif Enes Kütük

Skandalların Adamı Joey Dorsey

Ruhi Ünal

Leave a Comment