Milli Takımlar

MİLLİ TAKIMDA ŞOK!

2016 Rio Olimpiyat Elemelerinde olimpiyat vizesi almaya çalışacak olan milli takımımız Amerikadan gelen haber sarsıldı. İlk etapta kadroya alınmayan ama ardından Ergin Atamanın açıklamaları sonrası gelme ihtimalinin olduğu ortaya çıkan Ersan İlyasova Olimpiyat Elemelerine katılamayacak.

2016 NBA Draftında Oklahoma City Thundera takas edilen Ersan, 1 Temmuza kadar Oklahomayla sözleşme imzalayamayınca milli takımdan affını istedi.

BU MİLLİ TAKIMIMIZI NASIL ETKİLER?

4 numara pozisyonunda Barış Hersek ve Samet Geyik dışında gerçek bir 4 numaraya sahip olmayan milli takımımız Ersan İlyasova’nın yokluğunda çok zorluk çekiceği aşikar.Yıllardır milli takımın şüphesiz en büyük yıldızı olan ve milli maçlarda 10 sayı üzeri sayı ortalamasına sahip tek oyuncu olan Ersan’ın yokluğunda, sene boyunca neredeyse hiç süre almayan Samet Geyik ve Barış Hersek boy göstericek. Ligde ortalama 10 dakikaya yakın süre alan Barış Hersek maç başına 2.39 sayı,0.91 ribaund ve 0.65 asist ile oynadı. Koç Zeljko Obradoviç tarafından Euroleague’de neredeyse hiç oynatılmayan Barış Hersek’in başarılı olup olmayacağı merak konusu.Samet Geyik ise bu sezon ligde 10 dakikaya yakın süre alıp, maç başına 3.93 sayı, 2.43 ribaund ve 0.50 asist ile oynadı.

Hazırlık maçlarında Semih Erden’i de bu pozisyonda deneyen koç Ergin Ataman, Barış Hersek’in hazırlık maçlarındaki yüksek performansına kanmamalı. Semih Erden-Ömer Aşık ikilisinin yan yana oynatılması ve bu ikilinin boyalı alana doğru yerleşmesi, bizim elemeleri kazanmamız için tek çıkar yol olabilir. Oğuz Savaş da bu pozisyonda Atamanın elindeki bir diğer seçenek olarak gözüküyor. Sonuç olarak, net bir şekilde konuşabilmemiz için kadronun son halini görmemiz gerekiyor. Çünkü Samet Geyik son kadroda yer almayabilir. Öyle yada böyle Ersan İlyasova’nın yokluğunda millilerimizin olası en büyük rakibimiz Fransa karşısında olası bir eşleşmede şansının az olduğunu söylersek yanlış bir çıkarım yapmış olmayız.

Related posts

Fransa Yıldızlarından Yoksun

Site varsayılanı

Kerem Tunçeri mucizesinin yıldönümü: 11 Eylül

Orçun Yıldırım

Millilerin 2019 Dünya Kupası Yolculuğu

Ali Öztürk

Leave a Comment