Türkiye-Hollanda
Köşe Yazıları Milli Takımlar

Milli Takım EuroBasket Yolunda İlk Galibiyetini Aldı!

D grubu maçlarında bugün Türkiye-Hollanda maçı vardı. Corona virüsü nedeniyle bu iki takım İstanbul’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Kazanan tarafsa Türkiye oldu. Hollanda’yı 73-71 skorla mağlup eden milli takımda en skorer isim Shane Larkin oldu. Milli takım D grubundaki 3. maçını yapmasına rağmen ilk 2 maçtan mağlup ayrılmıştı. Diğer maçlarda oyuncuların birbiri ile uyum sorunları olduğu göz ile görülür şekilde belirgindi. Gerek bireysel gerekse takım problemleri nedeniyle galibiyet tam 3 maç gecikmişti. Ancak bugünkü maçta ipleri eline alan bir Shane Larkin izledik. Bunun sonucu olarak da milli takım D grubundaki ilk galibiyetini aldı.

Maça Shane Larkin dominantlığı ile başlayan Hollanda milli takımı, ilk periyodu 24-14 geride kapattı. Shane Larkin ise ilk periyotta 13 sayı 2 ribaunt ve 2 asist yaparak ilk periyodu önde kapatmamıza en büyük katkıyı sağladı.

İlk çeyreği önde kapatan milli takım ikinci çeyrekte savunma sıkıntıları ve kaçan şutlar nedeniyle rakibin farkı kapatmasına engel olamadı. Yannick Franke önderliğinde Hollanda milli takımı arayı kapatarak ilk yarıyı 41-37 geride kapattı.

Üçüncü çeyrekte ise iyi başlayan bir Hollanda gördük. Milli takımın da üç sayı çizgisi gerisinden kaçırdığı şutlar artınca Hollanda milli takımının öne geçmesi kaçınılmaz oldu. Ancak bu çeyrekte de Sertaç Şanlı önderliğinde milli takım hücumda iyi işler çıkararak durumu eşitlemeyi başardı ve son çeyreğe 55-55 eşitlikle girildi.

Son periyotta ise yine hızlı başlayan bir Shane Larkin vardı. Yıldız oyun kurucu son çeyreğin ilk üçlüğünü Hollanda potasına göndermeyi başardı. Hollanda savunmada daha kırılgan olmaya başladığı için daha kolay açıklar bulmayı başaran milli takım, karşılıklı sayıların ardından maçtan 73-71 galip ayrıldı. Böylece 2. Hollanda maçında milli takım, ilk maçtan daha farklı oynayarak hanesine ilk galibiyet puanını yazdırdı.

Öne çıkan istatistikler:

Shane Larkin 23 sayı, 9 asist ve 2 ribaunt ile oynarken Sertaç Şanlı 13 sayı ile galibiyete büyük katkı sağladı.

Hollanda kanadında ise Charlon Kloof 17, Yannick Franke 14, Roeland Schaftenaar 13 sayıyla oynadı ancak bu çabaları galibiyete yetmedi.

 

Related posts

Gençlerin Finali | Slovenya – Sırbistan

Burak Mutlu

Ekpe Udoh Sonrası Yol Haritası

Bora Burç Bilban

Doncic, takımını yalnız bırakacak

Orçun Yıldırım

Leave a Comment