Milli Takımlar

Cedi Tek, Siz Hepiniz! (Grup Aşaması Değerlendirmesi)

12 Dev Adam, her zaman olduğu gibi büyük mücadele gösterdiği grup aşamasını noktaladı. 1 Eylül’den beri 7 günde 5 maça çıkan takımımız 2 galibiyet ve 3 mağlubiyetle ”D Grubu”nu 4. sırada tamamlayarak son 16’ya kalmaya hak kazandı. Takımımız sırasıyla şu sonuçları elde etti ;

Türkiye 73 – Rusya 76

Büyük Britinya 70 – Türkiye 84

Sırbistan 80 – Türkiye 74

Türkiye 78 – Belçika 65

Letonya 89 – Türkiye 79

Genel olarak bir değerlendirme yapmanın daha yararlı olacağını düşünüyorum. Her maçın farklı bir hikayesi olduğu için genel bir değerlendirmenin daha yararlı olacağı kanısındayım.

12 Dev Adam ev sahibi olduğu turnuvada gruptan çıkmayı başardı. İlk maçtan son maça kadar gerim adım atmayan ve pes etmeyen görüntüsüyle de bizleri her zamanki gibi gururlandırdı.

Rusya maçıyla başlayan maceramız biraz sorunluydu. Zira maç içerisinde savunmamızın ön plana çıktığı kısımlarda rakip takımlar her seferinde dış şutlarını göndermeyi başardı. Rusya maçı tam bir kaostu. Rakibimize top kaybı yaptırsak da faullerle rakibin 40 serbest atış yapmasına engel olamadık ve maçı kazanma noktasına getirmişken kazanamadık. Ardından gelen Büyük Britinya maçında ise ağırlımızı koyarak parkeden ayrıldık. Akabinde gelen Sırbistan maçında ise yine maç sonuna doğru öne geçmemize rağmen Bogdanovic’i durduramadık. Belçika maçında olması gerektiği gibi oynadık ve gruptan çıkmayı garantiledik. Belki de bizim için grup aşamasının en önemli maçı olan Letonya maçında da yine üzülen taraf olduk. Aslında her şey istediğimiz gibi gidiyordu. Janis Timma 5 faulle kenara gelirken Davis Bertans ise 4 fauldeyken ve fark sadece 2 sayı iken işler istediğimiz gibi gitmedi. Hakem hataları, acele hücumlar, olmaması gereken yerlerde yaptığımız top kayıpları ve hiç beklenmedik rakip oyuncuların (Blums gibi) devreye girmesiyle Hırvatistan eşleşmesi yerine turnuva favorisi İspanya ile eşleştik. Ve bir de Porzingis gerçeği var..  Genel hatlarıyla grup sürecimiz böyleydi.

Her maçta öne çıkan oyuncularımız oldu. Rusya maçı haricinde Melih Mahmutoğlu tamamen beklentileri karşıladı. Furkan Korkmaz ise son Letonya maçı dışında oyunda olduğu her dakikayı verimli kullandı. Semih Erden ise yüreğiyle sahada ama ters giden şeyler de var.

Sinan Güler ve Kenan Sipahi’nin yer yer oyunun içinde olması bizi sık sık çaresizliğe sürükledi. Rakiplerimiz kriz anlarında eli titremeyen en az 1 oyuncuya sahipken biz bu konuda sadece Cedi’yle kısıtlanıyoruz. Daha çok şey bekliyoruz çünkü oyuncularımız bize sahada gösterdikleri mücadeleyle bunu bir nevi vaat ediyorlar fakat pek de öyle olmuyor. Son Letonya maçında Kenan Sipahi, eline gelen 2 boş üçlüğü de tereddüt etmeden atsa belki de çok farklı bir senaryoyla karşı karşıya kalacaktık. Benchten gelen oyuncularımızın verimliliği de tartışılabilir. Semih’in yerine giren iki uzunumuz Furkan Aldemir ve Sertaç Şanlı zaman zaman etkili olsalar da genele baktığımızda yetersizlerdi. Erkan Veyseloğlu verimlilik açısından bize yardımcı oldu. Ama yine yeniden en kilit noktamız oyun kurucu. Göksenin Köksal yerine Emir Preldzic olsaydı belki yer yer vereceği katkılar kafa kafaya giden maçlarda ekstra katkı sağlayabilirdi. Asist konusunda da potaya edeceği hücumlarda atacağı paslarla takımımızı rahatlatabilirdi. Çünkü elimizde var olan oyun kurucularımız asist yapabilen karakterli oyuncular değil. Bir de Ersan İlyasova ve Boby Dixon’ı çok arıyoruz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen aldığımız iki galibiyetle gruptan çıktık.

Oyuncularımız sonuna kadar mücadele ediyor bu kuşkusuz bir gerçek. Fakat içlerinden biri var ki hepimizi mest ediyor. Cedi Osman. %100’ünü vermediği tek bir maç bile yok. Oyunun her alanında ribaund, asist, skor yani her yerde kısacası. Tereddüt etmeden kullandığı toplar ne kadar büyük bir karaktere sahip olduğunu gösteriyor.

Totale baktığımızda gruptan çıktık. Milli takımımız bir geçiş döneminde. Yeni bir jenerasyonla beraber yolumuza devam edeceğiz. Muhtemelen iki veya üç turnuva sonrasında Cedi, Furkan Korkmaz ve Kenan Sipahi hariç kalan kadronun değişeceği ortada. Buna rağmen gayet iyiyiz. Karakterli bir takımız. Umarım ileride çok iyi bir oyun kurucuyla beraber asist ortalamasının arttığı bir takımla beraber nice başarılara koşarız. İspanya maçında hayalperestliğe kaçmadan elimizden gelen mücadeleyi sahaya yansıtıp sonucu bekleyeceğiz.

Not: Emin olun hakem kararlarından ben de memnun değilim.

Emeğinize ve yüreğinize sağlık 12 Dev Adam!

Related posts

2022 FIBA DÜNYA KUPASI AVUSTRALYA’DA YAPILACAK

Mert Akyıldız

MİLLİ TAKIMDA ŞOK!

Akif Enes Kütük

Yıldız Milliler, Finlandiya Karşısında Zorlanmadı

Kenan Bojadzic

Leave a Comment