Milli Takımlar

12 Dev Adam Turnuvaya Hazır Mı?

Bildiğiniz üzere bu sene 31 Ağustos-17 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan FIBA Eurobasket 2017 organizasyonunda A Milli Basketbol Takımımız ülkemizi temsil edecek.

Takımımız D Grubu’nda Belçika, Büyük Britinya, Letonya, Rusya ve Sırbistan ile mücadele edecek. Gruptaki ilk maçına 1 Ağustos tarihinde Rusya’ya karşı oynayacak Milli Takımımız turnuvaya yaptığı 6 hazırlık maçıyla hazırlandı. Bu karşılaşma sonuçları;

İtalya 73-53 Türkiye

Çek Cumhuriyeti 66-67 Türkiye

Slovenya 84-86 Türkiye

İsrail 83-84 Türkiye

Türkiye 79-55 Ukrayna

Türkiye 84-70 Karadağ

Bu karşılaşmaları göz önünde bulundurduğumuzda temel bir soruyla başlayalım. Takımımız turnuvaya hazır mı?

Bence takımımız %85 oranında turnuvaya hazır. Her zaman olduğu gibi sert ve istekli bir savunma sonucunda yaptığımız ataklarla beraber oyunumuzu sahaya yansıtmaya çalışıyoruz. Takımımızda oyun kuruculara baskı yapmakta kendini çok iyi kanıtlamış Göksenin Köksal ve Doğuş Balbay gibi oyuncularımız mevcut. Bu oyuncularımızın rakip guardlara yaptıkları baskı neticesiyle en baştan rakibin oyununu bozarak temel bir savunma anlayışı yansıtmış oluyoruz. Öte yandan takımımızda uzun yıllardır oynayan Sinan Güler ve Semih Erden gibi tecrübeli oyuncular maç içerisinde tempoyu belirleyici kişiler oynuyor. Furkan ve Cedi gibi iki atlet oyuncumuz (Furkan’ın son Karadağ maçında yaptığı smaç görülmeye değerdi) tempoyu artırmakta çok önemli role sahipler. Bunlar takımımızın iyi yaptığı ve artısı olarak görünen özellikleri fakat bir de eksik olduğumuz kısımlar var.

Semih Erden eski günlerini mumla aratıyor. Gerek arkası dönük oyunlarda gerek pota altı bitiriciliğinde çok da iyi sinyaller vermiyor. Uzun rotasyonunda Sertaç Şanlı ve Furkan Aldemir’in katkıları da rakibe göre değiştiği için pivot pozisyonumuz biraz sıkıntılı gibi görünüyor. Bir diğer sıkıntımız ise oyun kurucu pozisyonu. Göksenin ve Doğuş’u doğal birer skorer olarak görmezsek ve bunun yanına Kenan Sipahi’nin yer yer oynadığı iyi oyunu düşününce son iki maçta herkesin gözü Boby Dixon’ı (Ali Muhammed) aradı. Ağrıları sebebiyle son iki maçta oynamayışından dolayı Sinan Güler oyun kurucu olarak takımı yönlendirdi. Umarım Boby turnuvaya kadar hazır hale gelir ve Emir Preldzic’in olmayışını çok aramayız.

Cedi ve Furkan’ın pozisyonlarını maç içinde çok kestirememekle beraber Cedi zaman zaman 3 numara ve bazenleri de 4 numaraya geçiyor. Furkan ise 3 numara oynadığında kendini daha rahat hissediyor. Erkan Veyseloğlu ve Barış Hersek ise aldıkları kısa dakikalarla Cedi ve Furkan’ı dinlendirmek için görevlerini yapıyorlar ama çok eksikler. Ben hala Barış Hersek’in nasıl Fenerbahçe gibi Euroleague şampiyonu bir takımda forma bulduğunu anlayamıyorum. Ersan İlyasova’nın olmayışı 4 numaradaki belirsizliğin temel sebebi. Ömer Aşık’ın yokluğu ise pota altında tüm beklentileri Semih’in üzerine topluyor.

Temel sıkıntımızdan bahsetmeden de geçemeyeceğim. Oyunun tıkandığı kısımlarda dış şut konusunda sık sık sorun yaşayacağız gibi duruyor. Oyuncularımız şut atmaktan çekinmese bile isabet konusunda iyi durumda gözükmüyorlar gibi. Pota altımızdaki Semih eksikliğiyle beraber dış şuta daha çok ihtiyaç duyduğumuz aşikar. Sertaç Şanlı’nın bulacağı orta mesafeli şutlar bizi oyun içerisinde yer yer rahatlasa da tam bir çözüm değil. Bu noktada devreye girmesi gereken Melih Mahmutoğlu şu ana dek çok güven vermedi. Cedi ve Furkan istikrarsızlar ama ritm bulduklarında iyi yüzdeli şut atıyorlar. Boby Dixon‘ın da katkı vereceğini düşünürsek bu sorunumuzun turnuva boyunca ortadan kalkacağını umuyorum.

Genel hatlarıyla milli takımımız benim gözümde bu şekilde. Enseyi karatmaya gerek bir durum yok. Olumsuzluklardan bahsetsem de söz konusu Milli Takımımız olunca içim çok rahat. Zorluklar karşısında her zaman iyi işler yaptık.

Semih’in acil form tutması ve dış şut konusuyla beraber Boby Dixon’ın turnuvaya hazır bir şekilde dönmesi elimizi ciddi anlamda kuvvetlendirecek. Takım coşkusu, her turnuvada gösterdiğimiz olağanüstü savunmamız ve son topa kadar edeceğimiz mücadele bizim yüzümüzü her zamanki gibi güldüreceğinden eminim. Attığımız her üçlük isabetli, girdiğimiz her turnike basket-faul olması dileğiye.

Melih Mahmutoğlu Allah’ını seviyorsan boş şut kaçırma 🙂

Hadi 12 Dev Adam kaldığın yerden devam !

Related posts

NBA’li gençler Almanya karşısında şov yaptı!

Orçun Yıldırım

Milli Takım Kadromuz 14 kişiye indi!

Akif Enes Kütük

Hidayet Türkoğlu’da Kampanya’ya Katıldı (100 Kişiye Hediye)

Mert Akyıldız

Leave a Comment