blank
Köşe Yazıları

Yugoslav koçlar İtalya Ligi MVP’lerinde ne görüyor?

491görüntüleme

Önce Zeljko Obradovic, şimdi ise Dusko Ivanovic. İtalya Ligi MVP’lerini takımlarına dahil eden, Avrupa’nın bu, iki büyük koçu acaba bu oyuncularda ne görüyor?

Hatırlanacağı üzere 2 sezon önce Fenerbahçe transfer sezonunu yalnızca 1 transfer ile kapatmıştı. Avrupa’nın zirvesine oynayan takımın tek eksiği bir oyuncuydu. O, Fenerbahçe’nin eksiğini kapatacak 1 oyuncu ise İtalya Ligi MVP’si James Nunnaly’den başkası değildi.

blank

 

Şimdi ise yeni bir oluşum içinde olan ve koç Ivanovic ile zirveye oynamak için her an uğraşan bir takım olan Beşiktaş var. Beşiktaş bu sene gerçekten ciddi bir oluşum içinde. İlk maçlarda arzu edilene yakın bir performans sergilese de Beşiktaş’ta halen bir şeyler eksik. Bu eksiği de yine tahmin edeceğiniz üzere İtalya Ligi MVP’si Jason Rich’in kapatması bekleniyor.

 

Peki aşağı yukarı benzer oyun stillerine ve karaktere sahip bu iki koçun İtalyan MVP’lerde gördüğü ne?

  • En başta iki oyuncunun da guard pozisyonunda oynaması göze çarpıyor. Skora da katkı verebilen bu oyuncular defans özellikleriyle beraber adeta bir jokerler.
  • İki oyuncu da aynı milliyetten: Birleşik Devletler. Amerika’da iyi bir oyun disiplini ve basketbol eğitimi alan bu oyuncular için koçlar ekstra bir çaba sarfetmek zorunda değil. Koçlar, oyun tarzlarını çok kısa sürede oyunculara aktarıp onları sistemin bir parçası yapabilirler.
  • MVP! Bu oyuncular MVP’ler. Her ne kadar İtalya Ligi Avrupa’nın çok altında olsa da en nihayetinde profesyonel basketbol oynanıyor ve bu insanlar o ligin en iyi oyuncuları.

Son olarak, James Nunnaly’nin sezon boyunca takıma ciddi bir katkı veren ve şampiyonluk yılında F4 sürecinde Kalinic ile birlikte takımı gizliden gizliye sırtlayan bir isim olduğunu hatırladığımızda, benzer oyuna ve karaktere sahip olan Jason Rich’in de Obradovic’e benzer bir oyun stili olan Ivanovic’in takımında çok iyi işler yapacağını net bir biçimde söyleyebiliriz.

Orçun Yıldırım
editör.

Bir cevap yazın