Köşe YazılarıMemphis Grizzlies‎NBA

Video oyunları NBA oyuncularının performansına katkı yapabilir mi?

Jaren Jackson, NBA2K'nin blok performansına nasıl yardımcı olduğunu açıkladı

990görüntüleme

Memphis’in 19 yaşındaki çaylağı Jaren Jackson son maçlarda blok sayısında kariyerinin zirvesine çıkmış durumda. Jakson için geçmiş uzun bir NBA kariyerinden tabi ki söz edemeyiz fakat onun bu performansına NBA2K ‘in yardımcı olduğunu söylemesi basketbol medyasında bir hayli ilgi çekti.

Geçen yıl yalnızca 22 maç kazanmış  ve bu sezon art arda 3 maç kaybetmiş olmasına rağmen Memphis Grizzlies bu sezon şu ana kadar 12 galibiyet 8 yenilgi ile iyi durumda. Çaylak Jaren Jakson da takımının performansına denk bir performans sergileyerek ilk 20 maçı iyi geçirdi. (12.7 sayı, 4.5 rebound, 2.1 blok ve oyun başına 1.4 asist) 

New York Knicks’e karşı Pazar günü, Jackson 16 sayı (3 sayılık 4’te 4 ), 6 ribaunt, 3 asist ve 7 blok(kariyer rekoru) luk performans sergiledi. Son 9 maçın 6’sında birden fazla bloğa ve sezon boyunca 2.8 blok ortalamasına sahip.

Jakson’ın bu performansına dair bir hayli ilgi çekici bir açıklaması var.  O NBA2K’in zamanlamayı ayarlamasına yardımcı olduğu için blok performansına pozitif etki ettiğini düşünüyor. Bu açıklama birçok basketbol yorumcusu tarafından gülünç bulunup video oyununun performansa etkisi kesinlikle reddedilse de bir simülasyon mantığıyla düşünürsek ben kayda değer derecede olmasa da etkisinin olabileceğini düşünüyorum.

Bir video oyununun gerçek bir öğretim aracı olarak değeri kolayca reddedilebilir ve Jackson gibi genç bir oyuncu için gerçek bir dikkat dağıtıcı bir yapıya dönüşebileceği de göz önünde bulundurabilir. Ama NBA2K gibi masum bir video oyunu oynamak yerine takımla birlikte değilken yapabileceği çok daha zararlı aktiviteler var. Bırakalım çaylağımız bloklarını geliştirsin.

 

H. Alperen Aydın
Marmara Üniversitesi. İngilizce Öğretmeni,Yazar. Yayımlamaya değer bulmadığı 2 romanı ve çok sevdiği basketbolu var.

Bir cevap yazın