Köşe YazılarıNBA

Ufukta takas gözüküyor

Takasa ihtiyacı olan 4 NBA Takımı

874görüntüleme

NBA’in ticaret merkezli bir sistem haline gelmesiyle takımlar ve medya, attıkları her adımı geleceği düşünerek atmaktalar. Sezonun çeyreği geride kalırken bazı takımların bu düşünceyi diğerlerinden daha erken gündeme getirmesi oldukça muhtemel. Dilerseniz yakın zamanda takas yapma ihtimali yüksek 4 takımdan bahsedelim.

New Orleans Pelicans

New Orleans’ın canı bu konuda bir hayli sıkkın. Onlar muhtemelen bu listedeki takımlar arasında herhangi bir hamle yapma konusunda en zor durumda olan takım. Ekonomik olarak kötü durumdalar. (Paraları yok değil, NBA’de uygulanan takımın toplam oyuncu maaşı miktarı kısıtlaması bakımından)

Görünüşe göre bu sene olduğu gibi Anthony Davis yine maksimum kontrat ile oynayacak. Bu durumda kadronun kalan kısmına ayrılacak bütçe ile Davis’e ciddi bir destek oluşturmaları gerek. Bu takımın Batı Konferansı’nda altı ila sekizinci sıralarında bulunması beklenirken Jrue Holiday ve Davis dışında hiçbir oyuncu skora istikrarlı bir şekilde katkı yapamıyor.  New Orleans ligdeki en iyi savunma oyuncularından birine sahip olmasına rağmen savunma istatistiklerinde en kötü beş takım içinde. Pelicans’ın bir veya iki tane oyuna ciddi katkı verebilecek oyuncuya ihtiyacı var. (Otto Porter Jr.? Spencer Dinwiddie?)

Son olarak New Orleans’ın acilen takasa gitmesi gerektiğini şöyle açıklayalım. Sakat olan Elfrid Payton yerine Tim Frazier’ı ilk beş başlatmak zorunda kalıyorlar. Sadece bu bilgi bile takas ihtiyacını dile getirmeye yeter.

Houston Rockets

Houston sezona 4-7’lik bir tabloyla başladıktan sonra daha da kötüye gitmedi ama iyiye de gitmedi. Son 10 maçında 5-5’lik bir durumdalar ki bu da iyiye gitmediklerini gösteriyor. Aslında Houston’ın sorunu  Harden’ın her maç 30 sayı ve üstü atmasını, Chris Paul’un da tamamen iyileşmesini beklemeleri. Onların bir 3. oyuncuya ihtiyacı var. Trevor Ariza gibi mesela… Bilindiği gibi Ariza Phoenix’te kalıcı değil.  Houston, Ariza’yı tekrar kadroda görmek isteyebilir ama bunu yapabilmek için öncelikle kadroda boşluk yaratmaları gerekiyor. Bu da şu an için çok kolay gözükmüyor.

Miami Heat

Geçtiğimiz yaz Miami için tam bir yol ayrımıydı.  Malesef çuvalladılar. Minnesota ile Jimmy Butler’ın takası konusunda anlaşmışlardı. Josh Richardson’ın takasını da içeren bu takas gerçekleşmeyince Butler’a sahip olamadılar. Butler şu an Philadelphia’da ve işler Miami için çok da iyi gitmiyor. (Tabi ki problem Josh Richardson değil) Miami kadrosu sağlam bir plan üzerine inşa edilmiş değil. Takımı taşıyacak bir oyuncuya sahip değiller. Miami takımı Richardson, Bam Adebayo ve Justice Winslow etrafında yeniden kurmak zorunda gibi görünüyor.

Dallas Mavericks

Mavericks, bu listedeki diğer takımların aksine, şimdiye kadar onlar için süpriz denebilecek bir sezonun tadını çıkarıyor. Luka Doncic çaylak sezonunda iyi bir veteranı aratmayacak bir performans sergiliyor ki takımı 12-10 ile playoff potasına taşımış durumda. Çaylaklar söz konusu olduğunda “sabır” oldukça zikredilir fakat Doncic bunun aksine sezona fırtına gibi girdi. Doncic takımın bu sene playoff başarısı için bir nimet. Ayrıca işler bu kadar iyi giderken, Wesley Matthews’in bitmek üzere olan sözleşmesi takıma faydalı bir parça oluşturabilir. Doncic şu an takımın tartışmasız bir şekilde merkezi konumunda ve bundan sonra herşey onun etrafında oynayabilecek en iyi ekibi kurmak için yapılmalı. Üstelik; Dallas bunu başarır ve playoff’larda ses getirebilirse, bu takımın serbest kalan oyuncuların gözünde imajını artırıp kadro kalitesinin artmasına yardımcı olabilir.

 

 

H. Alperen Aydın
Marmara Üniversitesi. İngilizce Öğretmeni,Yazar. Yayımlamaya değer bulmadığı 2 romanı ve çok sevdiği basketbolu var.

Bir cevap yazın