Kostas Sloukas Fenerbahçe'den ayrılıyor mu ?
BSLFenerbahçe BekoKöşe Yazıları

Tek Başına Daha Etkili: Kostas Sloukas

629görüntüleme

Kostas Sloukas her guard gibi topa hükmetmek ve dolayısıyla oyunu yönetmek istiyor. Sezon başında yeni kurulan bir takım vardı ve Sloukas sezona biraz tutuk başladı. Ancak adam aynı adamdı. Hani geçen sene Fenerbahçe taraftarlarının sloganlarının sahibi olan adam.”At,avrat,Yunan guard…” Gelen Euroleague şampiyonluğundan sonra Sloukas için ayrılacak iddiaları çıkmıştı. Ayrılmadı ancak sadece bedenen buradaydı ruhen ise çok uzaklarda. Geçen sene Bogdanoviç’i, Udoh’u, Vesely’i asiste boğan adama sezona dalgın başladı. Oyun esnasında yaptığı basit pas hataları, stepsleri, kaçırdığı boş şutlar ve tüm bunlara sinirlendiği için bireyselleştirdiği oyun…

Obra sene başında yeni bir kurguyla çıkmaya başladı. Bogdan’ın yokluğunda aslen Sloukas’la aynı role sahip olan Wanamaker ilk beşe girmişti. Udoh’un yokluğunda Thompson’dan istenilen verim alınamadığı için iki uzunlu sistemden vazgeçilmiş ve sezon başı ”Yeni Bogdan” olarak servis edilen Guduriç üç numaraya geçmiş, dört numarada Gigi oynarken, beş numarada ise alışıldığı gibi Vesely oynuyordu. Bu kısa takım ribaundlarda sıkıntı yaşayacaktı ki yaşadı da (Euroleague’in en az hücum ribaundu alan takımlarından oldu Fenerbahçe Doğuş). Bu da demek oluyor ki hücumda şanslar kısıtlı ilk fırsatta sayı atılmalı. Ancak Sloukas oyunu organize etmekte zorlanıyor, alışık olduğu gibi oynamayan Wanamaker ise etkisiz kalıyor ve Fenerbahçe Doğuş hücümda zorlanıyordu. Zamanla Kostas ile Brad arasında rol karmaşası olmaya başladı. Birbirlerinin oyunlarını olumsuz etkiliyorlar, topu paylaşmıyorlar ve basit hatalar yapıyorlardı. Takım sanki alışkanlıklarını kaybetmişti, oyun kötü kurulduğu için domino etkisi oluyor ve tüm parçalar birer birer yıkılıyordu. Buna bir çözüm bulunması gerekiyordu ki Valencia maçına gelindi. 15 sayılık fark kapanmış ve Valencia 6 sayı farkla öne geçmişti ve bu süre içinde yine hem Sloukas hem de Wanamaker oyundaydı. Obra kararını verdi, iki lider fazlaydı ve bir lider belirlenmesi gerekiyordu. Tercih önce Wanamaker’dı ancak Wanamaker şansını iyi kullanamadı ve yerini Sloukas’a bıraktı. Ligde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne karşı oynanan maçta olduğu gibi Fenerbahçe Doğuş’ta bir çok maçta Sloukas ön plana çıktı.

Sloukas özel bir oyuncu, tek başına maç kurtarabilecek meziyetlere sahip. Bogdan ile Brad arasındaki fark ise şu Bogdan, Sloukas’ın oynaması için alan açıyor ve gerektiği yerde de kendi sorumluluk alıp maçı kazandırıyordu. Brad ise kendi oynamak isterken Sloukas’ın alanını da daraltıyor. Bu da Sloukas’ı sınırlıyor,yapabileceklerini yapmasını engelliyor. Şu an için gözüken Sloukas’ın tek başına -Brad Wanamaker’sız daha etkili olduğu.

Bir cevap yazın