Köşe Yazıları NBA

MIP ?

NBA’ de sezonun yalnızca 1/4 ‘lük kısmını geride bıraktık ancak şimdiden sezon sonu ödüllerine göz kırpan bazı oyuncular var. Belki de ilk kez en fazla gelişme kateden oyuncu ödülü için bu ödülü hakeden çok fazla yıldızı parlayan aday var. Sakatlığı ile boğuşan Caris LeVert’den özür dileyerek bu yarışta şu an için başı çeken bazı isimlere ve nedenlerine göz atalım.

Pascal Siakam (Toronto Raptors)

Şu anda bu yarışta başı çeken isim olan Siakam, bu sene her istatistikte daha iyi durumda. Aslında geliştirmediği alanları listelemek daha kolay olacaktır. Bununla birlikte en fazla geliştirdiği özellikleri ise şutu, oyunu yönlendirme becerisi ve savunması.

Raptors’un 24 yaşındaki forveti bu sezon bireysel takım verimliliği istatistiklerinde NBA’in zirvesinde bulunuyor.  Siakam geçen sezon %24 ile üçlük atarken bu sezon %36 isabet buluyor. Saha içi isabet yüzdesi ise %15’in üzerinde bir artış göstermiş durumda. Tüm bunları yaparken savunmasını da üst düzeyde tutmayı başardı.  Şu anda ligde en fazla rol değiştirebilen uzunlardan birisi. Aynı anda hem merkezi hem de Durant’ı savunabilmişti.

Domantas Sabonis (Indiana Pacers)

Sabonis bu sezon benchden gelerek 15 sayı 10 rebound ve 3 asist ortalamalarıyla oynayarak rakiplerini oldukça zorladı. Eğer Sabonis bu istatistiklerini yıl boyunca devam ettirebilirse NBA tarihinde benchten gelerek bu sayı ortalamalarına ulaşan ilk oyuncu olabilir.

Sabonis diğer en fazla gelişme kateden oyuncu adayları gibi istatistiklerindeki kayda değer gelişmelerden dolayı bu listede değil. Indiana’daki ilk sezonunda 24.5 dakika ortalamayla oynadı, bu sene ise 24.8. Geçen sene maç başına 8.9 şut attı, bu sene yine 8.9. Geçen sene koçun onu kullanma oranı %22.1 iken bu sene yine % 23.

Ona her sene aynı fırsatlar veriliyor. Ancak o her sene bu fırsatla çok daha iyisini yapıyor. Onun bu gelişimindeki en büyük etken ise pota altında yakaladığı %83’lük inanılmaz oran ve bu sezon tam bir serbest atış makinesine dönüşmüş olması.  Sabonis’in pota altındaki tehlikesi takımdaki diğer oyuncular için daha rahat oyun kurma ve şut atma alanı yarattı ve bu da onun takımdaki aslında görünmeyen etkisi.

Montrezl Harrell (Los Angeles Clippers)

Harrell’in Sabonis’ten farkı ondan çok daha fazla sahada olmaya ihtiyaç duyuyor olması. Harrell ne kadar fazla sahada kalıyorsa o kadar iyi işler yapıyor.

Geçen sezon, Harrell  yüzde 63.5 oranında saha içi isabetine sahipti. Bu yıl yüzde 64.9. Bir yıl önce Harrell yüzde 23.8 şut  kullanım oranına ve yüzde 64,7 şut yüzdesine sahipti. Bu yıl sırasıyla yüzde 22,1 ve yüzde 67,4.

Geçtiğimiz yıl Harrell yüzde 13.0 ribaunt oranına, yüzde 10.1  destek oranına ve yüzde 9.5’lik top kaybı  oranına sahipti. Bu rakamlar sırasıyla bu yıl yüzde 14,7, yüzde 9,5 ve yüzde 10,6.

Daha fazla istatistik karşılaştırması yapabiliriz fakat gördüğünüz gibi Harrell’de farklı olan rakamlar değil. Geçen seneki istatistikleri ne ise bu sene de yaklaşık olarak aynı durumda. Harrell’i bu sene farkı yapan şey daha iyi bir takımda daha fazla süre alıyor olması.(25.8 dakika)

Josh Richardson (Miami Heat)

Geçen sezon Richardson iki yönlü oyuncu olarak deyim yerindeyse patladı. Oyunuyla tam bir joker oyuncu görünümündeydi. Sahanın iki yönünde de görevini layıkıyla yerine getiriyordu ve sezon sonuna doğru Miami’nin önemli oyuncularından biri haline geldi.

Yüksek seviyeli bir savunmacı olduğunuzda, oldukça iyi bir şekilde birtakım şeyler yapmak sizi gerçekten çok iyi bir oyuncuya dönüştürmek için yeterlidir. Ve tam olarak bu Richardson’un adı. Daha büyük bireysel yeteneklere sahip rakipler ile rekabet edebilmek için çoğu zaman parçalarının toplamından fazlasını toplayan bir takımda, muhtemelen oyun başına dakikalar içinde lider olması sürpriz olmamalıdır. İki yönlü güvenilirliğini ve oyununun esnek doğasını göz önünde bulundurarak, onu mümkün olduğu kadar dışarıda bulundurmak mantıklıdır.

Bu sene, “her tür oyuncuyu savunur” denilen bir adam olmaktan çok daha fazlası oldu. Richardson’ın kullanım oranı bu sezon yüzde 18’den yüzde 24’e yükseldi ve verimlilikte buna tekabül eden bir düşüş görmektense, aslında daha verimli bir skorer haline de geldi.

Bütün bunları yaparken daha fazla üçlük isabeti ve rebound gerçekleştirdi, daha az top kaybı yaptı. Şu an takımın defansif anlamda en önemli parçalarından biri durumunda iken aynı anda hücumda en önemli şutörlerden biri. Bu sezon Josh Richarson, takımın en önemli oyuncusu olmaktan çok daha fazlası.

 

Related posts

NBA Şampiyonluğu için bahis oranları sızdırıldı

Orçun Yıldırım

NBA’de Play-off İlk Maç Sonuçları

Mustafa Kapan

LaVar Ball’a göre LaMelo, LeBron James’tan çok daha iyi bir oyuncu

Orçun Yıldırım

Leave a Comment