Köşe Yazıları

‘Jan Vesely’ 6 Hafta Yok, Fenerbahçe’nin Seçenekleri

jan vesely

Her kulvarda şampiyonluğu hedefleyen Fenerbahçe en önemli oyuncularından Jan Vesely’nin sakatlık haberiyle sarsıldı.

Fenerbahçe, Pınar Karşıyaka mücadelesinde sakatlanan yıldız oyuncusu Jan Vesely’nin en az 6 hafta forma giyemeyeceğini açıkladı. Kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, “Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımızın 20 Mart Pazar günü Pınar Karşıyaka ile oynadığı maçta sakatlanan oyuncumuz Jan Vesely’nin yapılan ilk kontrollerinin ardından, sporcumuzun sağ ayak aşil tendonunda travmaya bağlı yaralanma tespit edilmiştir. Jan Vesely, en az altı hafta forma giyemeyecektir. Jan Vesely’nin sağlık durumu ve tedavi programı, yapılacak detaylı kontrollerin ardından netleşecektir” ifadeleri yer aldı.

fenerbahce-de-vesely-soku--6762328

Son dönemdeki pota altında dar rotasyon uzun oyuncuların sürelerini artırmış durumda. Önce Antic’in sonra Vesely’nin sakatlığını bu duruma bağlayan oldukça fazla köşe yazarının olduğunu söylemek mümkün. Fenerbahçe’nin bu durumda nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor, ancak Euroleague’de grup liderliğini zaten cebine koymuş olması elini biraz olsun güçlendiriyor. Avrupanın en etkili pivotuna sahip olmak şu ana kadar Fenerbahçe’ye çok şey kazandırmış olabilir, buna karşın Vesely’nin eksikliği çeyrek finalde gelecek Barcelona, Real Madrid gibi ekiplerin karşısında Fenerbahçe’nin zayıf noktasını oluşturabilir.

Bunları değerlendirdiğimizde Fenerbahçe’nin yeni bir uzun transferi gündemine girebilir, ancak Fenerbahçe’nin Avrupa Ligi (Euroleague) için transfer hakkı bulunmuyor. Yine de böyle bir transfer Türkiye Ligi için Fenerbahçe’ye gerekli olabilir.

Jan Vesely

Gelelim Ömer Faruk Yurtseven konusuna. Böyle bir uzun takviyesi özellikle lig için uygun gibi gözükse de kaçar gibi NCAA (Amerikan Kolej Ligi) yolunu tutan Ömer Faruk için şuan kapılar kapalı durumda. Ömer Faruk Yurtseven açısından düşündüğümüzdeyse büyük bir fırsatı kaçırmış olduğunu söyleyebiliriz. Vesely’nin yokluğunda kendini hem Avrupa hem Türkiye’deki maçlarda kanıtlama şansı bulabilirdi ancak kolej liginde yoluna devam etmek durumunda. Ayrıca bugün gelen bir bilgiye göre Ömer Faruk Yurtseven U18 aday kadrosundan da çıkarılmış durumda.

Vesely’nin yokluğunun aslında en önemli sonucu bozulacak savunma direnci. Fenerbahçe’nin savunmadaki en büyük kozlarından birisini de kaybettiğini söylemek herhalde yanlış olmaz. Koç Obradoviç’in Udoh ve Kalinic gibi savunmacılarla nasıl bir savunma anlayışı ortaya koyacağı merak ediliyor. Udoh açısından baktığımızdaysa uzun rotasyonunda Fenerbahçe’nin son kalesi durumunda olan Udoh muhtemelen bazı maçları 30-40 dakika arası sürelerde oynamak zorunda kalacak. Özellikle Antic sakatlıktan dönene kadar Udoh sırtındaki bu yükü taşımak zorunda.

Sakatlığının 6 hafta sürmesi durumunda Final Four’a yetişecek olan Jan Vesely hakkında en büyük düşünce elbette dönüşünün ardından hemen forma kavuşup kavuşamayacağı. Fenerbahçe ayrıca Euroleague’de Vesely yokluğuunda çeyrek final oynamak zorunda. Tam form tutmuşken sakatlanan Antic’in döndüğündeki performansı da bu maçların gidişatını belirleyecektir.

Jan Vesely’nin Fenerbahçe’nin en önemli silahlarından biri olduğu su götürmez bir gerçek. Fenerbahçe’yi sancılı günlerin beklediğini söylemek sanırım yanlış olmaz. Dileğimiz Fenerbahçe’nin bu süreci kolayca atlatması. Basketbol Günlüğü olarak Çek oyuncuya acil şifalar diliyoruz. Umarız Jan Vesely 6 haftadan daha da erken parkelere döner ve Fenerbahçe’ye önemli katkılar vermeye devam eder.

Related posts

TBT Türkiye – Sırbistan Yarı Final Maçı 2010

Site varsayılanı

Doğal favori; İspanya

Muratcan Ediz

Millilerin 2019 Dünya Kupası Yolculuğu

Ali Öztürk

Leave a Comment