bobby dixon
Fenerbahçe BekoKöşe Yazıları

Hapishaneden Zirveye Uzanan Yolculuk: Bobby Dixon

3.29bingörüntüleme

Bobby Dixon: Hapishaneden Zirveye!

Ali Muhammed olarak ismini değiştiren Bobby Dixon hiç şüphesiz son yıllarda Türk Basketbol piyasasında ismini fazlasıyla duyurmuş isimlerden biri. Takımın en kısası olduğu için boyu merak edilen Bobby Dixon’ın boyu 1,78 metre (178 cm). Son periyotlardaki etkili oyunuyla herkesin gönlünde taht kuran Bobby Dixon’ın ilginç ve saygı duyulası hayat hikayesini okuyalım…

Bobby Dixon'ın hayatı

Hüzünlü Yıllar

Bobby Dixon, 10 Nisan 1983 Chicago’da dünyaya geldi. Hayata çok şanslı dünyaya gelmeyen Dixon, bir merdiven kenarında babasının yardımıyla acıklı hayatına ilk adımı attı. Dixon ailesi Amerika Birleşik Devlet’lerindeki fakir aileler gibi aynı sıkıntıları yaşayarak, ailenin tüm üyelerine uyuşturucu bataklığına kaptırmıştı. Ne kadar şaşırtıcıdır ki Bobby Dixon bile bir zamanlar uyuşturucu satıcılığını bir dönem yapmayı düşünüyor.

Bobby Dixon'ın çocukluğu
Bobby Dixon’ın Çocukluğu

 

Kardeşini Kaybetti
Bobby Dixon 13 yaşındayken kardeşi Brian, sırtından vurularak öldürülüyor. Dixon o sırada uyuşturucudan uzak ancak annesini bu yüzden hapishane parmaklarının arkasında görüyor. 13 yaşında hayatını kaybeden kardeşinin cenaze töreninde tabutun içinde sadece mavi bir beyzbol forması var. Bobby Dixon’ın ise elleri kelepçeli bir şekilde cenazaye getiriliyor. Dixon, 18 yaşında Cook County Boot Camp’te mahkumken annesi, babası ve 3 kardeşi de onu yalnız bırakmıyor ve hapishanede kalıyorlar.

Gerçek Hayata Adım
Hapishanelerden ayrıldıktan sonra ise zorlu yaşam mücadelesine başlıyor ABD’li. UPS kargoda ilk kariyerine başlayan Dixon kargo çıkışında geceleri 1-2 saatlik uykuyla Chicago’daki plajlarda görev alıyor. Hayatının dönüm noktalarından birini bu plajlarda yaşıyor Dixon. Plajlardan birinin yöneticisi olan ve kendini gençlere adamış olan Bryan McKinny, Dixon’ı spora yönlendirmeye çalışıyor. McKinny zorlu bir hayat geçiren Dixon’ı şu şekilde tanımlıyor : “Disiplinden uzak ve yetişkinlere güvenmeyen biriydi.”

Kabarık sabıka kaydı
Mckinny zor uğraşlarının sonunda Dixon’ın güvenini kazanıyor ve ikilinin basketbol antrenmanlarına başlıyor. 2002 yazında ise Dixon’un basketbol bursu alarak oynayabileceği bir kolej arıyorlar. Ama hiçbir okul aile mesleği uyuşturuculuk olarak bilinen geçmişi karanlık ve kirli birisini okul takımına dahil etmek istemiyor. Bir cuma günü Kankakee Community College’de deneme idmanına çıkan Bobby Dixon çok iyi performans sergilememesine rağmen seçmeleri kazanıyor ve bursu kazanıp koleje kabul ediliyor. O anı Dixon şöyle anlatıyor: “Bu benim hayatımda aradığım başlangıçtı.”

Kendini Yolunu Kaybetmiş Gençlere Adadı
2015 yılında yıllardır şampiyon olmayan Karşıyaka’yı Türkiye Basketbol Ligi’nde şampiyonluğa ulaştıran Dixon ülkesinin geleceğine de yatırım yapmayı ihmal etmiyor. Chicago’da umutsuz gençlere yardım eden “Lionheart” vakfını kuruyor. Yaz aylarında gençler için basketbol kampları düzenliyor Her ne kadar iyi bir yola yöneltmese de o ailesini unutmuyor ve ailesine araba ve ev alıyor. İki kıza sahip olan Bobby Dixon hayatından esinlenerek isimlendirdiği kızlarına Heaven ve Angel isimlerini koyuyor. Geçmiş hayatı bu kadar zorlu geçen Bobby Dixon’ın profesyonel kariyerine bakalım.

 

Avrupa Yılları

Bobby Dixon Avrupa’daki basketbol kariyerine 2006 senesinde Fransa’nın Saint-Etienne Basket takımında başladı. Saint-Etienne Basket takımından sonra sırasıyla, Fransız BCM Gravelines (2007), Polonya Ligi takımı Polpak Swiecie (2007-2008), İtalyan Benetton Treviso (2008-2009), Fransız Le Mans (2009), Fransız Asvel Basket (2009-2010), tekrardan Benetton Treviso (2010), İtalyan New Basket Brindisi (2010-2011) ve Fransız JDA Dijon Basket (2011-2012) takımlarında oynadı. 2012 yılında Pınar Karşıyaka’ya transfer olana kadar hiçbir takımda 1 sezondan fazla forma giyemedi. Ancak kariyerinin gidişatını değiştirecek bir şey gerçekleşti: 2012 yılında Karşıyaka’ya transfer oldu.

 

Karşıyaka’yı Şampiyon Yapan Adam

2015 yılı final serisinde sergilediği oyunla en değerli oyuncu seçildi. Bobby Dixon Karşıyaka’ya ilk geldiği yıllarda etkili bir performans sergileyememişti. Sayı ortalamaları, asist sayısı ondan beklenenden düşüktü. 2012 yılında Karşıyaka’ya kupa getirememişti. 2013-2014 yılında hiç vazgeçmeyen kimliğinin meyvelerini almaya başlamış, Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupasını kazanmıştı. Kariyerinin en başarılı yıllarından biri olan 2015 yılında sezonu 17.3 sayı, 4.5 asist ve 3.8 ribaund ortalamalarıyla tamamlarken aynı zamanda 1987 yılından bu yana Karşıyaka’ya ilk Türkiye Ligi şampiyonluğunu getiriyordu.

blank

 

Milli Takıma Davet

Karşıyaka’da üç yıllık başarılı bir dönem geçiren Bobby Dixon’ın sözleşmesi 2014-2015 sezon sonunda bitti. 2015 yılındaki başarılı performansı onu Avrupa ve Türk Basketbol Ligi’nin en çok aranan oyun kurucularından biri haline getirmişti. Bu başarılı performans milli takımın da yaşlanan kadrosuna ilaç gibi gelecekti. Aziz Yıldırım’ın özel isteğiyle transfer edilen Bobby Dixon artık Fenerbahçe Ülker forması giyecekti. Fenerbahçe’ye transferiyle beraber yabancı kuralına takılan Bobby Dixon, isim değişikliğine gitti. 2015 yılında Türk pasaportu alarak Ali Muhammed ismini aldı. Aynı sezonun yazında, Eurobasket’te Ender Arslan ve Kerem Tunçeri gibi basketbol duayenlerinden boşalan Milli Takım oyun kuruculuk pozisyonunu devraldı ve turnuvayı 15.0 sayı, 4.8 asist ve 4.2 ribaund ortalamalarıyla tamamladı.

 

Fenerbahçe Hikayesi

Fenerbahçe yıllarında yazdığı hikayeyi hepimiz heyecanla takip ediyoruz. Final Four finalinde CSKA Moskava maçında tek başına maçı ipten alan ama hakemleri yenemeyen Ali Muhammed bakalım İstanbul’da oynanacak olan Final Four’da bizi nasıl şaşırtıp ismini esinlediği Muhammed Ali gibi arı gibi uçup kelebek gibi sokacak Real Madrid ve CSKA’yı demiştik. Gerçekten de 21 Mayıs’ta Fenerbahçe’nin Euroleague şampiyonu olmasında büyük rolü oldu Bobby Dixon‘ın!

blank

Ömer Uyan
omeruyan@basketbolgunlugu.com

Bir cevap yazın