FB vs BJK TBL Final 2017
Köşe Yazıları

Galiptir Bu Yolda Mağlup

358görüntüleme

2016/2017 sezonu başladığında Spor Toto Basketbol Süper Liginde Euroleague finalini son saniyede kaybedip Avrupa ikincisi olmuş Fenerbahçe, Eurocup şampiyonu Galatasaray, flaş transferleriyle Daruşşafaka Doğuş ve ligin her zaman şampiyonluğa oynayan ekibi Anadolu Efes favoriler arasında gösteriliyordu. Öte yandan Ufuk Sarıca ile Beşiktaş ilk 4 maçını kazanarak sezona başlıyordu. Sezon boyunca zirve yarışından hiç kopmayan Beşiktaş ligi 2. sırada bitirerek finale kadar saha avantajını elinde tuttu. Gaziantep Basketbol karşısında sürprize izin vermeyerek kolay geçti. Sonrası zorlu Anadolu Efes serisiydi. Bu seriyi de 3-1 ile geçen Beşiktaş finale kadar bütçe olarak altında bulunduğu çoğu ekibi saf dışı bırakarak büyük bir sürprize imza atıyordu. Finalin diğer adı Fenerbahçe ise sırasıyla Tofaş ve Daruşşafaka Doğuşu maç kaybetmeden geçerek adını finale yazdırdı.

SÜRPRİZ FİNAL

Finalin ilk 2 maçında Ataşehirde Fenerbahçe beklenene cevap vererek seride 2-0 öne geçti. Akatlarda son ana kadar başabaş süren maçta 4. anonsla seyirciler salondan çıkarıldı. Maçın son bölümüne Beşiktaş önde girmesine rağmen Obradovic çoğu maçta uyguladığı setini uyguladı ve Bogdanovic aynı tarz 2 üçlük kullandı. İkincisinde başarılı oldu ve meç uzatmaya gitti. Uzatmada daha diri olan Fenerbahçeydi ve kazanan taraf oldu. Seri 3-0 oldu bu galibiyitle.

OBRADOVİC NE PLANLIYORDU

4. Maça Fenerbahçe alışık olduğumuz beşi ile sahadaydı. Kalinicin erken faul problemine girmesi Obradovicin planlarını bozmuşa benziyordu. Çoğu lig maçında dahi şans vermediği yerli oyuncuları maç boyunca kullanması bir an için seriyi Ataşehire taşımaya mı çalışıyor hissi uyandırdı. Önde olanın maçı forse edemediği maçın son 2 dakikasında Beşiktaş bunu neredeyse yapıyordu. Fark 14’tü. Bobby çok uzaklardan zor şutu basket oldu. hücum bununla bitmedi Kalinic teknik faul aldırarak çizgiye geldi ve 2 atıştan 1’inde başarılı oldu. Hücumun son ayağında Bogdan 3 sayıda şut halindeyken faulü alarak çizgiye geldi. şut kaçırmadı ve tek hücümdan 7 sayı çıkaran Fenerbahçe farkı 7’ye indirdi. Son bölümde gidip gelen maç yine uzatmaya gitti. Uzatmada daha iyi hücum eden ve faul atan Fenerbahçe 4. maçı da kazanarak şampiyonluğa ulaştı. Hakkıyla elde ettiği şampiyonluğundan dolayı Obradovic ve askerlerine büyük alkış.

BİR BÜYÜK ALKIŞ UFUK SARICA’YA

Avrupa devlerinin bütçeleriyle yarışan bütçelere sahip Efes ve Daçka değil; Beşiktaşın bütçesinin 2 katından fazlasına dahip Ergin Atamanın Galatasarıyı da değil hakkederek finale kadar zorlu bir yolu kateden Ufuk Sarıcanın Beşiktaşı büyük bir iş başardı. Bunda hiç şüphesiz aslan payı Ufuk Sarıcanın. Ders niteliğinde bir başarıydı koç. Tebrikler.

Nurullah Avcı

Bir cevap yazın