dzanan musa
Köşe Yazıları

Dzanan Musa İncelemesi

Hiç şüphesiz Dzanan Musa Avrupa’nın en umut veren gençlerinden birisi, bu yüzden de birçok takımın gözde transfer hedefi. Ama özellikle Fenerbahçe, Dzanan Musa ile ilgili önemli adımlar atmış görünüyor.

Vedran Modric bir Hırvat basketbol gözlemcisi. Attığı bir tweetle bu konuda takipçileri heyecanlandırdı. Vedran Modric; geçtiğimiz ay Euroleague’de Cevedevita’nın Fenerbahçe’ye karşı aldığı galibiyetten sonra Dzanan Musa’nın ‘Bir sonraki kulübümü yenmek harika bir duygu’ dediğini iddia ediyor. O tweet:

Dzanan Musa’yı basketbolu yakından takip eden okuyucularımız aslında iyi tanıyor. Cedevita’nın Fenerbahçe’yi farklı mağlup ettiği maçta 6 dakika süre almıştı. 4 sayı, 3 ribaund, 1 asist ve 5 verimlilik puanı ile oynayan Musa değişik yüz ifadeleri ile de öne çıkıyor. U-16 Avrupa Şampiyonası’nda Bosna Hersek adına oldukça göz alıcı bir performans ortaya koyan Dzanan Musa turnuvada 23 sayı – 6.3 ribaund – 3.3 asist ortalamasıyla mücadele etmişti. 23 sayı ile sayı kralı olan Boşnak oyuncu 1999 doğumlu olmasına rağmen turnuvanın en etkileyici performanslarından birisine imza atmayı başarmıştı. Bu göz doldurucu istatistiklerle 2015 FIBA U-16 Avrupa Şampiyonası MVP ödülüne layık görülmüştü. Ülkesi Bosna’ya döndükten sonra Avrupa Şampiyonu olan U-16 takımlarını 50.000 kişi karşılamış ve Dzanan Musa’ya ulusal kahraman gözüyle bakılmıştı. Musa’nın ismi bu 50.000 kişinin ağzından Bihac sokaklarında yankılanmıştı. Ayrıca Bihac belediye başkanı Emdzad Galijasevic kendisine bir apartman dairesi hediye etmişti.

U-16 Avrupa şampiyanasını kazandıktan sonra Dzanan Musa tezahüratları:

Bu da Dzanan Musa’nın 2015 FIBA U16 Avrupa Şampiyonasından derlenmiş bir videosu:

Boşnak oyuncuyu yakından inceleyecek olursak, oyunun tüm alanlarında maksimum performans ortaya koymaya çalışması ve hırsı göze çarpıyor. Özellikle 1’e 1’lerde çok etkin olmasının yanı sıra rakibinin beklemediği hamlelerle ani dribblingleri olabiliyor. Bunun dışında potaya aniden yönelip içeriyi de zorlayabilen oyuncu savunmada da takımına katkı sağlamaya çalışıyor. Tüm bunları topladığımızda yüksek kazanma hırsının oyuncuyu ateşleyen en önemli özellik olduğunu söyleyebiliriz. Değinmeden geçemeyeceğimiz en önemli özelliklerinden birisi de oyun görüşü ve pas yeteneği. Kendisinin boyundaki bir oyuncu için harikulade oyun vizyonuna sahip. Görünen en büyük zaafının düşük şut yüzdesi olduğu göze çarpsa da atış stilinin başarılı olduğunu kabul edebiliriz. Şut yüzdesini geliştirmesi halinde oyunun her alanında parkeyi domine eden bir oyuncu olacağı su götürmez bir gerçek.

dzanan-musa

Son olarak Musa’nın özgeçmişiyle ilgili bazı bilgiler verelim. Dzanan Musa 8 Mayıs 1999 doğumlu. Hırvat Ligi’nde Cedevita Zagreb için oynayan Bosnalı basketbol oyuncusu 2.05 cm (6 feet 8.71 inch) ve 92 kg ağırlığında. SG ve SF pozisyonlarında oynuyor. Bihać kasabasında doğup büyüyen Musa ilk olarak KK Bosna XXL için oynamaya başladı. Daha sonra Sarajevo’da KK Koš takımında forma giymeye devam etti. 2014 Aralık ayında, Hırvat ekibi Cedevita Zagreb ile bir anlaşma imzaladı ve profesyonel kariyerine ilk adımı atmış oldu. Geçtiğimiz Ağustos ayında Amerikan kolej liginin (NCAA) önemli takımlarından Duke’un teklifini geri çevirerek Avrupa’da kariyerine devam etme niyetinde olduğunu gösterdi. İlk Euroleague maçına 2015’in Ekim ayında çıkan Musa, 16 yaşında böyle bir başarı göstererek Euroleague tarihinde forma giyen en geç oyuncu ünvanına da sahip olmuş oldu.

Dzanan Musa şu an jenerasyonunun en iyi oyuncuları arasında gösterilmekle birlikte birçok takımın transfer radarına girmiş durumda. Öte yandan yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu transfer söylentileri arasından en muhtemeli Dzanan Musa’nın Fenerbahçe’ye transferi gözüküyor. Genç yaşında kendisini kanıtlama yolunda önemli adımlar atmış Dzanan Musa’nın Fenerbahçe için çok önemli bir yatırım olacağı gözüküyor. Bununla birlikte ileride Fenerbahçe takımına büyük bir dinamizm getirme ihtimalinin de yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

dzanan musa

Related posts

Rakibimiz mutlak favori İspanya

Muratcan Ediz

Anadolu Efes’in Transfer Politikası

Bora Burç Bilban

Hapishaneden Zirveye Uzanan Yolculuk: Bobby Dixon

Ömer Uyan

Leave a Comment