Tyler Honeycutt
Köşe Yazıları

Analiz: Anadolu Efes’te işler neden kötü gidiyor?

Anadolu Efes Euroleage’e 4te 0 yaparak başladı.  Real Madrid, Valencia, Fenerbahçe ve CSKA Moskova mağlubiyetlerinin ardından son sıraya yerleşti. Peki, bu kötü gidişatın sebebi nedir?

1.Anadolu Efes’te ciddi bir savunma zaafiyeti bulunuyor. Temsilcimiz; Armani Milano’dan sonra (aralarında iki sayı fark var) potasında en çok sayı gören takım. 4 maçta potamızda 345 basket gördük. Bunun  en büyük sebeplerinden biri ise, Mccollum’un  savunmaya destek vermemesi. Tabii ki tek başına Mccollum’u suçlayamayız. Ricky Ledo da bu konuda zayıf kalıyor. Koç Perasovic müdafaa sorununu çözmek için Doğuş Balbay’ı 20 dakikanın üzerinde oyunda tuttuğunda ise  hücumda alan ve top paylaşımı sıkıntıya giriyor. Savunmada zaafiyet oluşturan üçüncü adam ise Stimac. Geldiği günden itibaren özellikle aldığı ribaundlar ve attığı sayılar ile takıma büyük katkı vermiş olsa da pick&roll oyunlarında çok ağır kalıyor.Efes, Stimac’ı iyi analiz etmiş ve çalışmış olan Pınar Karşıyaka’dan potasında 92 sayı gördü.

2.Stimac ve Dunston’ın yan yana oynamasının oluşturduğu yapısal sorunlar var. Birincisi, hücumdaki iki uzun ile kısalar arasında kopukluk oluşuyor. Hücumlarda takım oyunundan ziyade bireysel yetenek ön plana çıkıyor. Bu durum da euroleage seviyesindeki savunmalara karşı sayı bulmayı zorlaştırıyor. Efes’in savunmasında ise özellikle üçlük savunmasında büyük problem meydana geliyor. Efes’in özellikle köşelerden çok üçlük yediğine şahit olmamızın sebebi bu durum. Son olarak, takımda iki pivot var ve ikisinin beraber uzun süreler almaları rotasyonda problemler oluşturuyor. Maç sonlarında yorgun olan bu oyuncular hataya meyilli hale geliyorlar. Şunu da eklemek istiyorum; Stimac geçen senenin ribaund kralı, Dunston ise Avrupa’nın en iyi savunmacılarından. Bu oyuncularda kesinlikle sıkıntı yok. Sıkıntı oyunun kurgulanışında.

  1. Efes’te sakatlıklar ve özel durumlar can sıktı. Derrick Brown’ın talihsiz sakatlığı ve Ricky Ledo’nun babasını kaybettiği için iki euroleage maçını kaçırması rotasyonu kısıtladı. Uzun dört numara ihtiyacını Motum’un karşılayamacağı aşikardı. Takımdaki iki pivot yan yana oynamak zorunda kalınca da 2. Maddedeki sıkıntılar meydana geldi.
  2. Anadolu Efes’in oynadığı dört takımdan üçü geçen sene final four’da oynadı. Yani normal sezonda da yenilmesi gayet zor takımlar. Efes’te yanlış giden şeyler olabilir ama bu üç takımı formdayken dahi yenmek hiç de kolay değil.

Çözüm ne olabilir?

1.Cedi Osman tarzı oyunu iki taraflı çok iyi oynayabilen bir adamın rotasyona girmesi sorunları azaltır. Ricky Ledo ve Mccollum gibi iki scorer aynı anda oynamak zorunda kalmaz.

  1. En kısa zamanda Doellman takıma adapte edilmeli. Uzun bir sakatlıktan dönmüş olabilir. Ancak bu form tutamayacağı ve iyi oynayamayacağı anlamına gelmez. 6 ay sahalardan uzak kalan Semih Erden’in ortaya koyduğu basketbolu Eurobasket’te hep beraber alkışladık.

 

Umarım en kısa sürede Efes eski günlerine geri döner. Play-off, hatta final4 da temsilcimizi izleriz.

 

Related posts

Cedi’yi Bu Sezon Neler Bekliyor?

Burak Mutlu

Fenerbahçe’de Kaybolmak

Yasin Çetinkaya

CSKA Moskova’nın Transfer Politikası

Bora Burç Bilban

Leave a Comment