Futbol

Vitor Pereira’nın stratejik dönüşümü Fenerbahçe’yi aşağı çekiyor

Avrupalı ​​teknik direktörlerin Türk futbol sahnesindeki bazı uygulamalara uyum sağlama yeteneği beni her zaman şaşırtmıştır. Fenerbahçe teknik direktörü Vitor Pereira’nın ne kadar çabuk ortalama bir Türk futbol yorumcusu haline geldiğine bir bakın – genellikle ortalama futbol yorumcularına atfedilen bir özellik olan kontra ataklar adına en temel futbol ilkelerini görmezden geldi.

Pereira, takımının gol atmasını ve bir an önce gol atmasını istiyor. Herkes gol atmak istiyor ama kestirme bir yol yok. İlk olarak, hedefe giden karmaşık ve tekrarlanabilir bir yol oluşturmanız gerekir. Fenerbahçe ve Pereira, oyunun merkezini kullanmadan sonuç almaya çalışıyor. Saha merkezini kullanmadan sadece kanatlardan hücum yapmak, karmaşık yapıları atlayarak topu doğrudan kaleye hareket ettirir. Bu plan doğal olarak Fenerbahçe’nin oyununu bozar.

Topu defanstan yan tarafa kaydırmak başlı başına yanlış değil ancak her topu hızlı bir şekilde kenara ve nihayetinde ceza sahasına gönderme isteği makul değil. Topu bir tarafa hareket ettirmek ancak hamleleri çoğaltmamak kabul edilemez. Kanatların kullanılması, merkezden gelebilecek desteğe bakılmaksızın, topu kaybetme riskinin çok yüksek olduğu anlamına gelir.

Pereira bu oyun planını uzun vadeli olarak benimserse, üç kişilik bir savunma oynayamaz, çünkü bu strateji rakibin topu kazanma olasılığını artırır ve üç kişilik savunmayı karşıda şaşırtıyor. Üçlü savunma yeterli alanı kapsamadığından ve kontra ataklarda yeterli oyuncuyu işaretlemediğinden, durum ideal olmaktan uzaktır.

Ortalama yorumcuların sevdiği doğrudan yaklaşım bu oyunun sorunudur. Elbette rakibin ceza sahasına ulaşmak için bazı pasların dikey olarak oynanması gerekiyor. Ancak, her geçişin dikey kullanımı, geçişi alan oyuncuyu izole eder. Bu yalnızlık durumu kimsenin umurunda değil. Oysa, boşta kalan bir oyuncuya topla oynadıktan sonra, topa sahip olan oyuncu için pas seçeneği haline gelmek için yeniden pozisyon almak gerekir. Zaman ve mekan yaratmayı planlamak daha avantajlıdır. O zaman neden gol atışından sonraya kadar her şey doğaçlamaya bırakılıyor? Amaç karmaşık bir strateji ile oynamak değil, topu bir an önce ceza sahasına yönlendirmek olduğu için bu çelişkinin görmezden gelindiğini düşünüyorum.

Pereira sahanın ortasını kullanmayınca İstanbul Başakşehir menajeri Aykut Kocaman heyecanla kale gibi yaptı. Bu, Fenerbahçe’nin normal şartlarda gol bulamayacağı anlamına geliyordu . Olsa bile, tekrarlanamaz rastgelelik olurdu. Kanatlarda dimdik duran Fenerbahçeli futbolcuları kontrol etmek çok kolaylaştı. Topu geniş açılarla döndüren Fenerbahçe’ye karşı oynamak, her koşulda ve pozisyonda kademeli savunma yapmak Kocaman için oyunun kaderini belirledi. Oyunun uzunluğunu kısa tuttu ve oyuncularının pres yapmasına izin verdi. Fenerbahçe hiçbir şekilde Başakşehir’i geçemezdi.

Pereira, daha önceki maçlarında savunma prensiplerini oyunu uğruna feda edebileceğini gösterdi. Bu maçta hücum prensiplerinden büyük tavizler verdi. Pereira bu döngüyü kırmak istiyorsa, oyunun merkezinde daha fazla oyuncuya ihtiyacı olacak.

Related posts

Antalyaspor (3-2) Rizespor maç özeti golleri izle Antalya Çaykur Rize Penaltı golü pozisyonları özet

ersin

Türkiye 2-2 Karadağ maç özeti izle Youtube TRT 1 Spor özet Cengiz Ünder ve Yusuf Yazısı golü seyret

ersin

Fenerbahçe 2-1 Giresunspor özeti izle Youtube Bein Sport Fener Önemli Anlar FB Giresun maçı özet golleri seyret linki

ersin

Leave a Comment