blank
Turkish Airlines Euroleague

Tel Aviv’de Seriye Devam

Fenerbahçe Tel Aviv deplasmanında galibiyet serisine devam etmek istiyor

447görüntüleme

Euroleague’deki temsilcilerimizden Fenerbahçe, bu akşam İsrail deplasmanında Maccabi’ye karşı sahaya çıkacak. Takımımız birkaç sezondur Maccabi’ye karşı kendi evinde de deplasmanda da beklenmedik mağlubiyetler aldı. Bugün sahaya Euroleague’in en formda takımlarından biri konumunda çıkacak olan takımımız İsrail’den mutlak bir galibiyet ile dönmek istiyor.

Fenerbahçe salı günü Ataşehir’de Darüşşafaka’ya karşı İstanbul Derbisi’nde baştan sona üstün bir oyun oynarak ve bununla beraber rotasyonda kullandığı 12 oyuncudan da sayı bularak çok net bir galibiyet almıştı. Daçka maçında aslında Fenerbahçe’nin bu yılki kadroda önemli bir sorun olarak gösterilen dış şutör sorununu tüm oyuncular ile çözmeyi düşündüğü bir kez daha görüldü. En önemli dış oyunculardan Datome, Guduric ve Dixon dışında Melli, Lauvergne, Melih, Sloukas da dış atış sorununa doğrudan çözüm olan isimler.

Salı günü yapılan maç üzerinden birkaç çıkarım yapmak daha gerekirse özellikle Lauvergne’in takıma uyum sürecinin harika bir şekilde geçtiğini söylemek mümkün. Zaman zaman savunmada Fenerbahçe’nin her pozisyonu switch ettiği sistemde adamını kaçırsa da bunu saha içinde Vesely, Ahmet, Melli o anda kim sahadaysa onunla konuşarak bir sonraki pozisyona daha çok konsantre oluyor. Zaten hücumda bir çok şeye cevap veren oyuncu için işin savunma tarafı da oldukça başarılı gidiyor. Bir diğer çıkarım ise Melih Mahmutoğlu’nun rotasyonda geçtiğimiz iki sezona göre daha ciddi rol bulması. Özellikle oyunun iki tarafında da kendini yeterince geliştiren Melih, Koç Zeljko Obradovic tarafından ödül olarak hak ettiği süreleri buluyor. Olympiakos ve Darüşşafaka maçlarında ortalama 14 sayı atan Melih, yalnızca dış şut değil oyun yönlendirme ve potaya gitme konusunda da kendini ne kadar geliştirdiğini gösteriyor. Hücumlarda ikili oyunları oldukça iyi yönettiği gibi bu sezon savunmada da gayet iyi işler yapıyor. Olympiakos maçında Spanoulis’e yaptığı savunma ve baskı onun oyununa gerçekten büyük bir saygı duymamız gerektiğini gösteriyor.

Fenerbahçe maçlara kendi oyunu oynamak için çıkıyor. Rakiplerden bağımsız olarak her maç burada benim oyunum oynanır mesajı veriyor. Hücumda skor ve yüzdeli olarak değil fakat akıcılık ve pas trafiği bakımından biraz kusurlu girmiş olan takımımız bu sorunu da özellikle son iki maçta iyiden iyiye düzeltti. Savunmamız da Olympiakos gibi oldukça ciddi bir sınavdan başarı ile ayrılınca sezon başında soru işareti olarak görülen bu sorunlar için endişe edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Fenerbahçe günden güne sezon sonundaki hedefimiz için daha iyi daha güçlü gözüküyor.

Maccabi tarafına geçtiğimizde son yıllarda gördüğümüz birebir yeteneği yüksek hareketli ve topla fazla oynayan kısalar ekseninde oynadığını görüyoruz. Geçtiğimiz sezon bunu Pierre Jackson ve Noris Cole ile oynayan Maccabi bu sezon ise Scottie Wilbekin ve Deandre Kane denklemi üzerinden oynuyor. Takımın en skoreri olan Wilbekin’in birebir üzerinden bulduğu sayılar dışında özellikle yayın içerisinden Tarik Black ve Johnny O’Bryant gibi isimlerle birebirleri işleyip skor üretmeye çalışıyorlar. Dış şut konusunda da Wilbekin’e en çok Angelo Caloiaro ve Michael Roll yardım ediyor.

Maccabi oldukça mücadeleci ve açık sahada gayet etkili bir takım. Koç Nevan Spahija takıma bunu işleyip galibiyet kazanma konusunda çok başarılı olamadı ve bu yüzden gönderildi. Takımın başına geçen Sfairopoulos da ilk sınavından başarısız ayrıldi. Salı günü temsilcimiz Anadolu Efes karşısında iyi bir varlık gösteremeyen Maccabi takımı Efes’in müthiş kısa üzerinde baskısı sonucu istediği oyunu oynayamadı. Yine de Maccabi takımı Alex Tyus gibi iyi çember savunucuları ve Wilbekin gibi özellikle ritim üzerinden oynayan dış atıcıları ile her maç rakibi için mutlak tehdit olan bir takım.

Bizler de temsilcimiz Fenerbahçe’ye başarılar diliyor, sakatlık olmayan ve sonucu bizi mutlu edecek bir maç olmasını temenni ediyoruz.

Anıl Sebahaddin Uysal

Bir cevap yazın